FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Streamer High-End
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 26, 2010 1:49 pm    Titlul subiectului: Streamer High-End Raspunde cu citat (quote)

Sa postez, sa nu postez....

Fie !

Am de curand un Streamer Sonos ZonePlayer ZP90.
1. Conectat la Accuphase E-560 prin DAC-ul DAC-20 - coaxial;
2. Conectat la NAS Synology cu 4 TB HDD SATA2.

Ce sa zic: pur si simplu formidabil !

Calitatea audio per-ansamblu rivalizeaza cu cea a unui CD Player High-End !

Iar organizatorul de melodii e fabulos, de vreo doua zile ma tot plimb cu un iPhone prin casa si pot alege instant dupa titlu piesa, gen, album, compozitor, etc. Mr. Green

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Aug 26, 2010 1:49 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 26, 2010 2:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitari!
(Cand ai zis High End ma asteptam la un Linn sau la Squeezebox Transporter...)
Ce te-a determinat sa iei Sonos in loc de streamere similare, de ex Squeezebox Duet sau Touch?

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 26, 2010 2:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ttsto a scris:
Felicitari!
(Cand ai zis High End ma asteptam la un Linn sau la Squeezebox Transporter...)
Ce te-a determinat sa iei Sonos in loc de streamere similare, de ex Squeezebox Duet sau Touch?


Merci.
(Este chiar High-End dpdv sonic - trebuie sa aiba neaparat nume sonore ? Laughing)
Trebuie sa recunosc pe ce m-am bazat de data asta: forumuri straine, caracteristici, design, functionalitati, dar poate si putina inspiratie proprie... Embarassed

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 26, 2010 3:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru achizitie !
In curand cd playerul va fi istorie.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 26, 2010 4:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pt mine nu va fi. asa cum pt unii nici vinilurile sau tabla nu vor fi niciodata istorie...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 26, 2010 4:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
pt mine nu va fi. asa cum pt unii nici vinilurile sau tabla nu vor fi niciodata istorie...


Nici eu nu voi renunta la cd player sau turntable (mai ales). Cu toate acestea nu putem sa nu ne aliniem progresului tehnologic. Lucrurile se vor cristaliza in scurt timp.
Personal sunt sigur ca formatele hi-res vor srie istorie in etapele viitoare Idea

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kurupt



Conectat la: 15 Aug 2003
Mesaje: 356
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Joi Aug 26, 2010 5:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pt achizitie. Si eu vreau sa cumpar ceva dar inca nu sunt hotarat ce sa cumpar, Touch sau Teac, la Teac ami place ca are telecomanda touch, dar nu stiu cat rezista bateria, si nu ami place ca nu are iesire coaxiala si nu stie 24/96. Iar la Touch nu imi place telecomanda si ca are cam multe buguri. Ce te determinat sa alegi Sonos fata de celelalte? Daca bine stiu are telecomanda touch, cat tine acumlatorul? Merge 24/96?
_________________
/// Alpine 9855R - Audison LRX 1.400 - Audison LRX 4.5 - U-dimension JR comp - JL Audio 12W7
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 26, 2010 5:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kurupt a scris:
Felicitari pt achizitie. Si eu vreau sa cumpar ceva dar inca nu sunt hotarat ce sa cumpar, Touch sau Teac, la Teac ami place ca are telecomanda touch, dar nu stiu cat rezista bateria, si nu ami place ca nu are iesire coaxiala si nu stie 24/96. Iar la Touch nu imi place telecomanda si ca are cam multe buguri. Ce te determinat sa alegi Sonos fata de celelalte? Daca bine stiu are telecomanda touch, cat tine acumlatorul? Merge 24/96?


Are doua modele de controllere dar are si soft pentru iPad / iPhone.

Nu merge decat pana la 48 Khz - vezi specificatiile oficiale de pe site-ul producatorului.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kurupt



Conectat la: 15 Aug 2003
Mesaje: 356
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Joi Aug 26, 2010 5:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu vad numai un model de controler Sonos Controller 200, sau te ai referit la softul pt Iphone? Cat tine acumlatorul la controler? Eu momentan prefer Teac pt suportul nativ de USB (numai am nevoie de NAS) dar nu stiu cum sta la calitatea sunetului, fiind un produs nou nu prea am vazut teste pe net.
_________________
/// Alpine 9855R - Audison LRX 1.400 - Audison LRX 4.5 - U-dimension JR comp - JL Audio 12W7
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 26, 2010 9:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa-l stapanesti sanatos!

In ceea ce ma priveste, pentru moment un streamer e overkill. Imi ajung cd playerul (da, o sa-l mai tin, am multe cd-uri si voi mai cumpara) si laptopul prin DAC.

Asta nu inseamna ca sunt de parere ca e inutil. Voi ajunge si acolo, dar mai astept pana mai scad preturile la NAS-uri, macar fac treaba cum trebuie.

kurupt, bauiesc ca e vorba de modelul de aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bramburel
Vizitator





MesajTrimis: Joi Aug 26, 2010 9:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Freenas, cauta cu Gogu...
Sus
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 26, 2010 9:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bramburel a scris:
Freenas, cauta cu Gogu...


Nu e nevoie. Ideea e sa elimini computerul din ecuatie.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 26, 2010 10:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alexx a scris:
Sa-l stapanesti sanatos!

In ceea ce ma priveste, pentru moment un streamer e overkill. Imi ajung cd playerul (da, o sa-l mai tin, am multe cd-uri si voi mai cumpara) si laptopul prin DAC.

Asta nu inseamna ca sunt de parere ca e inutil. Voi ajunge si acolo, dar mai astept pana mai scad preturile la NAS-uri, macar fac treaba cum trebuie.

kurupt, bauiesc ca e vorba de modelul de aici


Merci.

Unde mai pui ca reprezinta si un sistem multi-room ideal: mai iei alte zoneplayer-e pentru diverse camere etc. Configurarea este floare la ureche. O functie foarte interesanta este posibilitatea de a grupa mai multe zone.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Aug 27, 2010 12:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:
Nu e nevoie. Ideea e sa elimini computerul din ecuatie.


Si media player-ele / music streamer-ele ce zici ca sint? Toate sint computere (de obicei bazate pe linux). Doar ca n-au ventilatie (unele) si ruleaza doar ce e nevoie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 27, 2010 12:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

danb a scris:
cosminbro a scris:
Nu e nevoie. Ideea e sa elimini computerul din ecuatie.


Si media player-ele / music streamer-ele ce zici ca sint? Toate sint computere (de obicei bazate pe linux). Doar ca n-au ventilatie (unele) si ruleaza doar ce e nevoie.


Evident ca ai dreptate intr-un fel - dar eu unul nu vreau sa vad tastaturi, mouse, monitoare si unitati centrale prin camera de auditii.
Bine, bine, un iPad presupun ca nu se pune Mr. Green

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 1 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community