FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Streamer High-End
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 9:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin , vrei sa folosesti acel Yamaha pe post de transport pentru Dac 20 , sau vei folosi dacul din el?
HiFace nu ai incercat pe post de transport?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 9:06 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 9:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hersorin a scris:
Cosmin , vrei sa folosesti acel Yamaha pe post de transport pentru Dac 20 , sau vei folosi dacul din el?
HiFace nu ai incercat pe post de transport?


Yamaha il folosesc deocamdata cu rol de transport pt. DAC 20.

HiFace nu am incercat, dar nu prea ma intereseaza computerul in ecuatia audiofila.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 10:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inseamna ca Dac 20 e tare pentru o simpla placuta.
Multa bafta si sa ne tii la curent deoarece cred ca viitorul e in aceste aparate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 10:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hersorin a scris:
Inseamna ca Dac 20 e tare pentru o simpla placuta.
Multa bafta si sa ne tii la curent deoarece cred ca viitorul e in aceste aparate.


Da, DAC-20 este un DAC foarte bun in opinia mea.
Nu am testat deocamdata iesirea balansata de la Yamaha pentru ca nu am la indemana nici un interconnect balansat, sunt insa destul de curios cum va suna DAC-ul din streamer comparativ cu Accuphase DAC-20.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 05, 2011 3:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Streamer high-end (la pret decent): Naim unitiqute.
UPnP (NAS, PC, media server), USB, FM/DAB/iRadio, coax/optical digital in, analog in, pre-out, ethernet, wifi... iti afiseaza pana si temperatura sa interna.
basca, mai are si amplificare! si una f buna (sensibil peste nivelul 5i)
si suna de crapi!
ma bate un gand...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 06, 2011 7:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hersorin a scris:

.......
Multa bafta si sa ne tii la curent deoarece cred ca viitorul e in aceste aparate.


Apropos de aceasta tendinta: e posibil ca in viitorul apropiat sa discutam si de importanta dpdv sonic al unei componente necesare in acest lant nou audio ce include un streamer: router-ul sau switch-ul.

N-ar fi exclus sa vedem pe piata cum se vor promova switch-uri de retea sau routere de retea wireless audiofile, routere high-end, switch-uri hi-fi, etc. Laughing
Sau mai degraba vom vedea incorporat un router wireless (audiofil bineinteles) cu minim 4 porturi LAN direct in streamerele audio ?

Aceasta e doar o idee (din ciclul snake oil ?...); o sa radeti, dar totusi tin mortis sa fac si un test cu alt router, sa vedem daca din punct de vedere sonic exista vreo diferenta. Razz

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kaav



Conectat la: 11 Mai 2008
Mesaje: 569

MesajTrimis: Mie Apr 06, 2011 8:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:

Sau mai degraba vom vedea incorporat un router wireless (audiofil bineinteles)

Ce inseamna ''audiofil bineinteles''? Eu cum sunt ascultator de muzica electronica, tot ce tine de ''acustica'' este egal cu zero barat versus ''mda & aha, deci asa sta treaba''....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kaav



Conectat la: 11 Mai 2008
Mesaje: 569

MesajTrimis: Mie Apr 06, 2011 8:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Termenul asta de ''audiofil'' il gasesc ca un fel de ''ce pxxx mea'', cand nu mai ai cu ce sa argumentezi.... Sunt atat de impartite rigorile de apartenentza la realismul reproducerii sunetului deja INREGISRAT pe un suport fizic (cum altfel...) incat acest adjectiv devine ceva superfluid.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Apr 06, 2011 8:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai lipseste sa apara legatura la net audiofila.

Idei sa fie, ca fra...audiofili destui.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 07, 2011 9:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

... ba eu chiar am testat si exista diferente semnificative intre cablul UTP albastru si cel portocaliu. cel albastru e mai rece, mai rezolut, mai multa viteza, cel portocaliu este mai cald, mai dulce, mai moale...

cel mai dinamic ramane totusi cel gri!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Joi Apr 07, 2011 9:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Logitech Squeezebox Touch - 229,30 EUR
plus taxe postale 19,50 Euro, cam asa pricep eu...
http://www.infiniti-options.de/shop/product_info.php?refID=idealo&products_id=3127
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Joi Apr 07, 2011 9:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.atendo.de/Liefer-und-Versandkosten-78924378789437893e
Nici asta nu e rau, plata se face prin PayPal.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Apr 07, 2011 9:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
... ba eu chiar am testat si exista diferente semnificative intre cablul UTP albastru si cel portocaliu. cel albastru e mai rece, mai rezolut, mai multa viteza, cel portocaliu este mai cald, mai dulce, mai moale...

cel mai dinamic ramane totusi cel gri!



Eu am wireless, oare e mai dinamic, ca cel gri, sau mai cald ca cel portocaliu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Valdi



Conectat la: 22 Ian 2008
Mesaje: 156
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 07, 2011 3:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E mai rece ca se freaca muzica de aer Very Happy
_________________
Si iar s-a facut vineri ! !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Apr 07, 2011 3:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca se freaca se incalzeste?
Sau nu?
Mie imi place mai calda!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 8 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community