FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Streamer High-End
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 30, 2011 6:24 pm    Titlul subiectului: Re: Optiuni Raspunde cu citat (quote)

duracel a scris:
Salut,

Ajutati-ma va rog sa pricep: acum folosesc un sistem clasic compus din CD player amplif (ambele Marantz seria KI) si boxe. Daca as scoate din laptop prin usb conectat la un dac de calitate (btw recomandari???) si apoi acelasi amplif si boxe as putea obtine oun rezultat de o calitate similara?

Mersi


Si eu am crezut acelasi lucru si anume ca un DAC de calitate este suficient, dar din pacate nu este asa: conteaza foarte mult si sursa, fie ea CD player, streamer, CD transport, placa de sunet din PC etc.
In oricare din variantele de sursa trebuie sa incerci / testezi cu propriile urechi.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Mar 30, 2011 6:24 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 30, 2011 9:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosminbro, ai revenit? cam rar in ultimul timp.. Smile
_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 30, 2011 9:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu prea mai am timp de nimic - se pare ca pana la urma timpul este adversarul nr. 1 Very Happy Mai reusesc sa intru din cand in cand, mai citesc cate ceva...
_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Vin Apr 01, 2011 8:04 pm    Titlul subiectului: f Raspunde cu citat (quote)

TomJones a scris:
Cosminbro, ai revenit? cam rar in ultimul timp.. Smile


Si eu am crezut acelasi lucru si anume ca un DAC de calitate este suficient, dar din pacate nu este asa: conteaza foarte mult si sursa, fie ea CD player, streamer, CD transport, placa de sunet din PC etc.

..............................

Si parca a revenit cu alte ideii . Bine ai venit in clubul celor care au descoperit importanta sursei. Mai bine mai tarziu decat niciodata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
duracel



Conectat la: 30 Noi 2003
Mesaje: 144
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 8:48 am    Titlul subiectului: Combinatii diferite media digitale Raspunde cu citat (quote)

Scuze ca tot revin si insist, insa datorita posibilitatilor limitate de a testa diferite variante intreb... Smile

Pana acum am singularizat cateva optiuni pentru a beneficia de o biblioteca digitala de muzica:

1. Computer (prin USB) + DAC (aici am inteles ca pentru combinatia cu USB Arcam RDac se comporta cel mai bine din gama de pret pana in 500EUR)

2. Media player (prin iesirea Optica sau Coaxiala) + DAC (pentru iesirea optica am inteles ca sunt probleme cu Jitter-ul iar pentru coaxiala un sunet rezonabil se obtine cu DacMagic)

3. Streamer + DAC

Din experientele voastre personale care credeti ca are sanse mai mari pentru un sunet apropiat de CD + DAC?

Multumesc anticipat,
Bogdan

_________________
Assumption is the mother of all fuck-ups
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 9:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu folosesc Logitech Squeezebox.
E si streamer si DAC intr-una.
Am facut testul comparandu-l cu un CD player, ripuind CD-ul si apoi comutand intre cele doua.
CD playerul este un Kenwood DP-7030.
Pe sculele mele nu am observat practic nici o diferenta intre ele.

Media playerul cu iesire pe optic si trecut in receiver (folosind DAC-ul din receiver) se comporta mai slab decat PC scos pe optic in receiver. Cel putin in combinatia pe care o am eu.
WD TV + Denon AVR-3801 si PC cu placa de baza Gigabyte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
loserica



Conectat la: 04 Apr 2006
Mesaje: 167
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 3:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu as merge (in functie de buget) pe streamer simplu (folosind DAC-ul din el) sau streamer + DAC. Pe un sistem entry/mid level, un streamer bun va suna aproape la fel ca un streamer + DAC, altele sunt zonele in care trebuie lucrat acolo.

Squeezebox Touch ar fi o recomandare buna, dar nici Duet sau Classic nu sunt de lepadat in functie si de pret.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 5:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa cum am precizat la inceputul topicului, combinatia dintre streamerul Sonos ZP90 pe post de transport si DAC-ul Accuphase DAC-20 este una reusita: sunetul obtinut este foarte bun.

Desigur ca acum pot fi acuzat de subiectivism, mai ales ca am decis sa vand streamerul Sonos. Embarassed

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 5:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si cu ce il inlocuiesti, cosmine?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 5:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cu Yamaha NP-S2000
_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 6:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai facut si comparativ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 7:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

obuzel a scris:
Ai facut si comparativ?


Este peste Sonos evident, dar trebuie sa tii cont si de diferenta mare de pret.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 7:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://usa.yamaha.com/products/audio-visual/hifi-components/network-players/np-s2000/?mode=model

http://en.akihabaranews.com/87966/audio-systems/yamaha-bring-back-to-japan-its-black-nps2000-network-player

http://www.avstore.ro/media-center/yamaha-np-s2000/

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hondaru



Conectat la: 24 Mai 2010
Mesaje: 14
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 7:56 pm    Titlul subiectului: Parca aici e subiectul despre Streamere audiofile... Raspunde cu citat (quote)

Aici subscriu! Se pare ca este o tendinta sa se devieze de la subiect pe multe topicuri.
Sunt posesor de Touch si pot confirma calitatea audio. Chiar sunt dispus la o comparatie cu alte surse digitale. Este adevarat ca convertorul intern nu este la inaltime, dar la banii produsului cred ca este suficient. Conectat printr-un DAC Rockna suna foarte bine! Am facut comparatie cu un CD player Unison si personal mi se pare ca suna mai bine! Un mare plus la calitatea semnalului a fost adus de un upgrade la sursa de alimentare a Touch-ului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 8:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De fapt, in teorie, daca ai rula fisierele originale folosite la inregistrarea pe disc pe un transport de foarte buna calitate, nu vad de ce ar fi vreo diferenta fata de discul CD original.
_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 7 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community