FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Naim vs Accuphase, sau vesnicele aberatii inerente
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, ... 17, 18, 19  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pubela
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 11:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
catalinmetal a scris:
intr-adevar, accu e unic, chiar si inregistrarile proaste vor suna bine, "cosmetizate" la greu...


Nu sunt de aceeasi parere cu tine. Se poate demonstra cu usurinta contrariul. Cu toate acestea, daca te face fericit, fie cum zici tu :!:


acum doar citam din clasici... chiar nu e opinia mea, pt ca pt mine, pt a suna bine trebuie respectate anumite criterii... cu coloratia insa, sunt de acord, cosider ca accu coloreaza intentionat sunetul. nu inseamna ca sunt singurii care fac acest lucru... un sunet neutru este pretentios cu restul matchingului, si de asemenea, cere ascultatori pretentiosi, poate chiar prea pretentiosi uneori... ca de obicei trebuie pus in balanta ce ne place cu ce o corect, si, pana la urma daca exista diferente mari intre cele doua si nu primim sculele cadou, cred ca tot ce ne place trece pe primul loc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 11:23 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 12:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu inteleg de ce e mereu privit totul ca un "razboi"! e un forum de scule audio, e FIRESC sa facem comparatii, sa ascultam diverse setupuri, sa ne spunem parerile!

pana la urma, daca nu scriem despre ce auzim, despre ce sa scriem?

eu cred ca, o opinie ONESTA, LA OBIECT este benefica pt toata lumea. nu inseamna ca e litera de lege, e doar o parere, si asta e scopul forumului, sa ne impartasim parerile legate de sculele audio, altfel stam linistiti fiecare la el acasa si ascutam si ne laudam setupul personal si... cam atat!

nu inteleg unde e razboiul in treaba asta! e clar ca o scula nu poate place TUTUROR, nici mie nu imi place orice... dar discutam despre ce a perceput fiecare, ca asta e scopul forumului... prefer o parere onesta, directa, unui post sau unei intregi pleiade de posturi care, in esenta, nu spun chiar nimic, sau nu aduc nimic forumului (nici macar haz)...

sper ca m-am facut inteles... eu am incurajat intotdeauna aceste discutii comparative, sau "recenziile" despre scule, personale sau nu. si nu numai verbal, ci direct, am incercat sa adun oameni cu scule/boxe mai deosebite la niste comparatii cat de cat "dotate"...

de ce e greu sa scriem o parare onesta, in loc de 10 posturi goale de substanta? asta nu stiu, eu am incercat sa ma feresc de asa ceva, chiar daca nu mi-a reusit mereu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 12:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Atata timp cat exista grupuri, de forumisti, strans legate de anumiti dealeri, este o utopie sa ne asteptam la aprecieri 100% obiective.
_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 12:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu zic ca la modul 100% obiectiv, accuphase este la ani lumina de naim - in sens pozitiv. Mr. Green
_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 12:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:
Asa se intampla cand pe unii ii roade invidia.

Hai sa ti-o spun, poate nu ti-a zis nimeni:
Naim nu se va ridica NICIODATA la nivelul Accuphase !
La nici un capitol !

Nici nu suporta comparatie, e ca si cum ai compara o masina obisnuita cu un Rolls Royce !

Dar tu fireste ca poti sa aberezi linistit despre magiile Naim, oricum eu unul nu dau doi bani pe aparatele alea !


Cu tristete trebuie sa admitem ca nu Rolls Royce-ul il face pe om.
Dupa cum putem vedea in jurul nostru el poate fi condus si de un gentleman (ca de ex. MarianS) dar si de mitocani cu orizont limitat (ca de ex. Gigi Becali).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 12:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:
eu zic ca la modul 100% obiectiv, accuphase este la ani lumina de naim - in sens pozitiv. :mrgreen:


tu poti sa zici ce vrei atata timp cat nu ai ascultat naim! dar, intamplator ai nimerit-o, in sensul "bun" al COLORATIEI, da, este la mare distanta de Naim, Naim are mult de "recuperat" ca sa ajunga la nivelul ala de coloratie!

dar aici vorbeam de JADIS, cosmin, sau te faci ca nu vezi?!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 1:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
cosminbro a scris:
eu zic ca la modul 100% obiectiv, accuphase este la ani lumina de naim - in sens pozitiv. Mr. Green


tu poti sa zici ce vrei atata timp cat nu ai ascultat naim! dar, intamplator ai nimerit-o, in sensul "bun" al COLORATIEI, da, este la mare distanta de Naim, Naim are mult de "recuperat" ca sa ajunga la nivelul ala de coloratie!

dar aici vorbeam de JADIS, cosmin, sau te faci ca nu vezi?!


Stii ce ma amuza cel mai tare ? Partea cu coloratia e o inventie mai veche pe acest forum despre accuphase si o tineti intr-una cu asta, pentru ca nu aveti de ce va lega.

Si al doilea lucru pe care vreau sa ti-l spun deschis (si pe tine ar trebui sa te puna pe ganduri - in sensul bun) este urmatorul: poti sa asculti linistit in continuare la Naim-uri, insa daca nu iti vei destupa urechile si sa pui mana sa asculti setup-uri adevarate, pacat de resursele tale de inteligenta si cultura - le irosesti degeaba in aceasta directie... Dar mai ales pacat de pasiunea ta pentru muzica si scule si pentru felul deosebit in care te poti exprima cu privire la ele ! Wink

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 1:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

domnujim a scris:
cosminbro a scris:
Asa se intampla cand pe unii ii roade invidia.

Hai sa ti-o spun, poate nu ti-a zis nimeni:
Naim nu se va ridica NICIODATA la nivelul Accuphase !
La nici un capitol !

Nici nu suporta comparatie, e ca si cum ai compara o masina obisnuita cu un Rolls Royce !

Dar tu fireste ca poti sa aberezi linistit despre magiile Naim, oricum eu unul nu dau doi bani pe aparatele alea !


Cu tristete trebuie sa admitem ca nu Rolls Royce-ul il face pe om.
Dupa cum putem vedea in jurul nostru el poate fi condus si de un gentleman (ca de ex. MarianS) dar si de mitocani cu orizont limitat (ca de ex. Gigi Becali).


Eu nu vorbeam de proprietarii sculelor, ci de aparate in sine.
Consider ca nu e elegant din partea ta sa conduci discutia intr-o astfel de directie.
Si apoi "mitocanii" de care vorbesti nu au orizontul atat de limitat pe cat crezi tu sau eu sau altcineva. Laughing

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 1:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Catalin, am avut acasa urmatoarele aparate:
E-550, E-560, P-7100.
Te asigur ca la nici unul dintre acestea nu am sesizat eu sau altcineva o anume coloratie.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 1:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:
catalinmetal a scris:
intr-adevar, accu e unic, chiar si inregistrarile proaste vor suna bine, "cosmetizate" la greu...


Asa se intampla cand pe unii ii roade invidia.

Hai sa ti-o spun, poate nu ti-a zis nimeni:
Naim nu se va ridica NICIODATA la nivelul Accuphase !
La nici un capitol !

Nici nu suporta comparatie, e ca si cum ai compara o masina obisnuita cu un Rolls Royce ! :P :twisted:

Dar tu fireste ca poti sa aberezi linistit despre magiile Naim, oricum eu unul nu dau doi bani pe aparatele alea !

Cine vrea sa se convinga cu propriile urechi de diferente, este liber sa se duca la ambii dealeri sa asculte !



sa inteleg ca te-ai ofticat un pic?
recunosc, din poze Naim nu sunt asa "lucioase" ca accu. insa a spune ca sunt la ani lumina, cand sunt ambele firme suficent de vechi si de titrate, mi se pare malitiozitate gratuita, mai ales ca nu ai ascultat NAIM pe bune!

eu nu ma aberez, cosmin, ii las pe altii!!!
eu am descoperit acest brand (naim) cu rabdare, fara superficialitate, si fara sa tin cont de sugestii si indicatii, parerile altora, "sufleurile" prietenilor etc...

pana cand nu am fost convins ca Naim nu este manusa pt mine, nu m-am gazardat sa ma apuc sa contruiesc un setup de top cu Naim. inca nu l-am terminat, mai e de lucru, insa experimentele mele imi spun ca MERITA!

stati si va imbulziti unii in altii pe sculele astea aurii amagiti de un sunet dulceag si colorat la greu, fara prea multa dinamica, asa numitul easy listening, bucurosi de discounturile mari fata de preturile (f umflate) de lista, si, daca vine cineva si nu are accu, ii tot dati una di buna ca sunt cele mai tari! va e teama ca ati gresit in alegerea facuta din prea multe "soapte" si "sugestii"?

eu nu am zis si nu o sa zic niciodata ca naim, sau alte braduri care imi plac, jadis sau ARC de ex, ca sunt cele mai bune, atata timp cat poate nu sunt TOTI de pe planeta asta multumiti de sunetul lor.

voi insa instigati aiurea cu aceste remarci papagalesti ca accu sunt cele mai bune, ca sunt la ani lumina, etc...

niste aprecieri PUERILE, facute din lipsa de atribute CONCRETE fata de alte scule!

sa recunoastem pe fata, ca sa nu mai o tot aburim: accu PLACE celor care prefera easy-listening, nu exceleaza in nici o categrie de sunet: nici la timing, nici la dinamica, nici la bogatie armonica, nici la soundstage, nici la slam, dar - culmea - nici neutre nu sunt!!!

asa ca draga cosmine, lasa-ma pe mine sa ma aberez despre scule pe care mi le-am ales pe propriile urechi, si pe calitati sonice, si ramai cu criteriile tale sanatos, pana la adanci batraneti!

as fi putut pana acum sa imi iau accu daca chiar doream, am cheltuit ceva bani pana acum pe scule si experimente. nu ma atrag cu nimic, si ce e mai grav, nu inteleg, in afara de acest easy-sound, ce ii atrage pe altii, dar, ma rog, fiecare cu urechile si cu (ne)increderea in urechile proprii!

din politete nu am postat de multe ori la obiect despre aceste scule, fata de cei care au dat caruta de bani pe ele, precum si fata de cei care le aduc, insa, gata, from now on, am sa scriu concret ce mi se pare bun, si ce mi se pare junk. eu cel putin scriu dupa auditii serioase, nu din soapte etc...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 1:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS, ai si tu dreptate !

Eu propun ca noi "accuphase-istii" sa ascultam in continuare "coloratiile" noastre si sa-i lasam pe ceilalti sa si le asculte pe ale lor ! Laughing

Oricum stii prea bine ca totul dureaza pana cand X isi destupa putin urechile si se debaraseaza de anumite idei preconcepute Laughing

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 1:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cataline, oricum atmosfera pe forum devenise plictisitoare, e bine ca exista contradictie.
Dar iti spun de pe acum, la pasiunea ta pentru muzica eu stiu sigur ce scule vei avea in final. Forumul va fi martor la acest lucru. Laughing

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 1:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai bine ar fi sa gasim definitia "coloratiei"...cred ca tine de urechile fiecaruia . Daca este sa ne luam dupa analize spectrale, masurari electronice etc, vinilul "coloreaza" sunetul cel mai tare, dar culmea place urechii la nebunie. Smile
Cred ca avem de-a face de un razboi al proprietarilor de scule si de orgolii nemasurate. Daca te iei de scula X care o are Y ai "sansa" sa ti se toarne un butoi cu ceva nasol in cap, in sens invers, daca iei o pana si ii gadili orgoliu adica ii lauzi sculele esti baiat gigea....
Dialogul de aici capata iz de hoitul, nu demult ridicat la cer, "englezisme vs japonezisme" si care presimt ca va fi deshumat cat de curand ca tot e la moda (vezi cadavrul lui odiosu' si al sinistrei)....

_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 1:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:

sa recunoastem pe fata, ca sa nu mai o tot aburim: accu PLACE celor care prefera easy-listening, nu exceleaza in nici o categrie de sunet: nici la timing, nici la dinamica, nici la bogatie armonica, nici la soundstage, nici la slam, dar - culmea - nici neutre nu sunt!!!


nici eu n-as fi descris mai bine calitatile accu - timing, dinamica, bogatie armonica, soundstage, slam SI ALTELE.

vezi, ti-am spus deja ca te pricepi.

si vad ca stii si ce vrei.

dar nu prea stii (sau poti?) unde sa cauti.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 1:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Catalin, stii foarte bine ca la mine nu conteaza ce scrie pe aparate, daca sunt aurii, au ace indicatoare etc.
Nu am acceptat niciodata coloratii in sunet.
Am ales, ce am ales, si nu-mi pare rau. Daca vrei, esti invitat sa asculti.
Poate iti vei schimba parerea Idea

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pubela Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, ... 17, 18, 19  Urmatorul
Pagina 2 din 19

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community