FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Naim vs Accuphase, sau vesnicele aberatii inerente
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... , 17, 18, 19  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pubela
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 3:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

djradu2004 a scris:
Gluma-i gluma dar e foarte rau sa devii fanatic de un brand, ajungi sa nu mai vezi nimic in jurul tau...


Eu NU sunt fan Accuphase. Sunt fan calitate, muzicalitate, acuratete, dinamica, etc ! Twisted Evil

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 3:16 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 3:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

djradu2004 a scris:
Mai asculta si tu un gryphon, un boulder, un burmester, un audio note, halcro,etc. sa vezi ca exista si altceva si apoi mai comenteaza!
catalinmetal a scris:
djradu, nu meriti sa iti raspund... stai linistit, am ascultat multe din brandurile pe care tu le enumeri mereu papagaliceste... daca nu mi-au spus exact nimic, la ce bun sa scriu despre ele?


Cataline, eu unul zic sa te opresti sa mai scrii asemenea aberatii pe aici ca te faci de cacao rau de tot, prietene Idea

Adica, daca la tine Gryphon, Boulder, Burmester, Audio Note - nu mai zic de Accuphase NU iti spun nimic, atunci ma indoiesc tare mult ca tu poti face o comparatie intre un MP3 si SACD - pe bune, fara urma de jignire, dar cred ca ai urechi de tabla
Exclamation

Adica, pana unde poate duce fixatia pe Naim - incredibil - catalinmetal le-a tras-o la toti audiofilii din lume - Mythbusterul Catalin Twisted Evil

_________________


Ultima modificare efectuata nicu_martin la Vin Sep 10, 2010 4:09 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 3:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru cei interesati cred ca se poate aranja o comparatie E-213 vs Naim....
Anuntul a fost facut pe celalalt forum, iar ptr cei care nu activeaza/citesc acolo dau eu linkul...

http://www.hifi-stereo.eu/forum/viewtopic.php?f=1&t=175&start=195

_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 3:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
marian, nu mai tasta, te rog frumos, esti un exemplu clar de personaj de care lumea trebuie sa se fereasca cu orice pret! fa-ti un bine si opreste-te din tirada de minciunele si inventii, si aspectul de falsa bonomie si echidistanta...

si scapa de acele amati cat mai repede, nu sunt de tine, la fel si de acel scout! iti place sa fii aplaudat, si sa iti fie laudate sculele, altfel daca ti se spune verde in fata care e adevarul, stii f bine cum reactionezi! sa iti reamintesc? mai bine nu...


Jenant si penibil Shocked
NO COMMENT Exclamation

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 4:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Marian, imi pare sincer rau ca esti tinta unor asemenea atacuri (pe care, sincer nu le inteleg oricat de mult m-as stradui) din partea cuiva pe care l-ai considerat prieten, cu care ai petrecut clipe agreabile impreuna, cu care impartasesti aceasi pasiune comuna pentru muzica ascultata in conditii de calitate.

Imi pare cu atat mai mult rau cu cat stiu cat ai investit in actualul sistem (sume la care unii ar face infarct, dar isi dau cu presupusul pe aici) si, mai ales cat ai investit si in partea de muzica (aspect oarecum neglijat de o buna parte din audiofili).

Ce sa-i faci, asta-i viata, o mai luam si dupa ceafa, totul este sa nu pui la ficati un asemenea comportament si sa-ti vezi inainte de drumul tau in audiofilie - care, in opinia mea este unul minunat.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 4:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt uimit mai ales ca unii nu stiu cand sa se opreasca. O tin asa de-a surda !

Ei incep toate mizeriile si daca le explici se intorc impotriva ta.
Pacat ca apare in aceasta mocirla numele lui Jack si Iura, care nu au nici o vina.

Sunt surprins ca nu am mentionat nimic, de-a lungul timpului, fata de alte scule decat cele detinute.

Am crezut ca pe forumul acesta se intalnesc persoane care impartasesc aceleasi pasiuni....

In viata trebuie sa stii sa pierzi. Catalin ar fi trebuit sa invete acest lucru pana acum. I-am atras atentia in cateva randuri si a iesit ce a iesit Sad

Multumesc, Nicu pentru cele scrise mai sus.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 5:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
Marian, imi pare sincer rau ca esti tinta unor asemenea atacuri (pe care, sincer nu le inteleg oricat de mult m-as stradui) din partea cuiva pe care l-ai considerat prieten, cu care ai petrecut clipe agreabile impreuna, cu care impartasesti aceasi pasiune comuna pentru muzica ascultata in conditii de calitate.

Imi pare cu atat mai mult rau cu cat stiu cat ai investit in actualul sistem (sume la care unii ar face infarct, dar isi dau cu presupusul pe aici) si, mai ales cat ai investit si in partea de muzica (aspect oarecum neglijat de o buna parte din audiofili).

Ce sa-i faci, asta-i viata, o mai luam si dupa ceafa, totul este sa nu pui la ficati un asemenea comportament si sa-ti vezi inainte de drumul tau in audiofilie - care, in opinia mea este unul minunat.


Inca o data multumesc, Nicu !
Lui catalinmetal ii stau la dispozitie pentru orice intrebare, explicatii, etc !

Jenant ..... Evil or Very Mad

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 6:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred că totul pleacă de la o simplă neînțelegere. Eu cred că sensul acestor forumuri este de a ajuta pe un coleg pasionat de același lucru ca și tine. Și nu mă refer la a-l ajuta ce să cumpere. Laughing De pildă eu postez aiureli interminabile și plictisitoare pentru multă lume despre anumite muzici care îmi plac. Fac asta nu pentru a-mi crește egoul virtual ci fiindcă sper ca un alt atins de aceleași plăceri perverse să dea peste topicurile alea și să găsească acolo ceva interesant. Sau să adauge el acolo ceva interesant pentru mine.

Dar există forumiști care consideră că scopul acestor forumuri este de a arăta tuturor cît de lungă este scula din dotare și, mai ales, că este cea mai lungă (din parcare) așteptînd uimirea lor admirativă în urma invitației "scoate-o s-o vedem !"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 6:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:
Rycher a scris:
Ok, hai să fim sinceri: poți avea pretenția că Naim sună mai bine ca Accuphase, și e posibil ca în anumite comparații să sune, în fond e vorba de gusturi, dar în niciun caz Naim nu se află în aceeași clasă (oficial vorbind) cu Accuphase. Accu e o ligă superioară. Sonic vorbind, motivele îmi scapă, dar asta e realitatea, Accu e la grupa mare, iar Naim la grupa mijlocie.


Nu-mi vine sa cred ce citesc !

Felicitari pentru obiectivitate ! Razz


Chiar cred că am fost cât se poate de obiectiv. Personal, nu mi-a plăcut ce am ascultat de la Accu până acum, dar în mod clar că din punct de vedere al targetului căruia i se adresează, marketingului, prețului etc. Accuphase este într-o clasă superioară față de Naim. Adică atâta lucru știe oricine.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 6:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TomJones a scris:
Pentru cei interesati cred ca se poate aranja o comparatie E-213 vs Naim....
Anuntul a fost facut pe celalalt forum, iar ptr cei care nu activeaza/citesc acolo dau eu linkul...

http://www.hifi-stereo.eu/forum/viewtopic.php?f=1&t=175&start=195


Eu am propus testul asa ca.... Very Happy
Totusi, din motive personale Momolo nu are ce cauta la mine acasa. M-a jignit in nenumarate ocazii, m-a acuzat de lucruri nemaivazute, asa ca mi se pare normal sa nu-l primesc la mine in casa. Idea

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 6:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Legat de interminabilele meciuri, eu m-am liniștit în urma interminabilelor meciuri pe care le-am avut eu ca posesor de Linn cu posesorii de Accu. Atâta timp cât pentru mine sursele Linn sunt cel mai bune din lume, sincer mi se fâlfâie că x și y de pe un forum consideră altfel. Atâta timp cât pentru mine Vienna Acoustics face cele mai bune boxe din lume, ce treabă am eu cu un mare X de pe www care consideră că alte boxe sunt cele mai bune din lume? Fiecare cu propriile gusturi și cu cât îl duc capul și urechile.
Până la urmă nu ne contrazicem pe lucruri concrete ci pe niște lucruri absolut subiective.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 6:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Legat de interminabilele meciuri, eu m-am liniștit în urma interminabilelor meciuri pe care le-am avut eu ca posesor de Linn cu posesorii de Accu. Atâta timp cât pentru mine sursele Linn sunt cel mai bune din lume, sincer mi se fâlfâie că x și y de pe un forum consideră altfel. Atâta timp cât pentru mine Vienna Acoustics face cele mai bune boxe din lume, ce treabă am eu cu un mare X de pe www care consideră că alte boxe sunt cele mai bune din lume? Fiecare cu propriile gusturi și cu cât îl duc capul și urechile.
Până la urmă nu ne contrazicem pe lucruri concrete ci pe niște lucruri absolut subiective.


Felicitari pentru atitudine.
Asa este, cele mai bune scule sunt cele pe care le detii Exclamation
Altfel nu ti le-ai fi cumparat Idea

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 7:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:

Asa este, cele mai bune scule sunt cele pe care le detii Exclamation


Pentru conformitate: sau cele pe care ți le dorești. ViennaAcoustics nu am încă. Wink

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 7:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am inteles ca exista un importator si pentru Vienna Acoustics.
_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 7:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
Am inteles ca exista un importator si pentru Vienna Acoustics.


Corect.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pubela Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... , 17, 18, 19  Urmatorul
Pagina 18 din 19

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community