FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Naim vs Accuphase, sau vesnicele aberatii inerente
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4 ... 17, 18, 19  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pubela
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 1:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
Daca vrei, esti invitat sa asculti.
Poate iti vei schimba parerea Idea


Thumb Up

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 1:32 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 1:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:


Si al doilea lucru pe care vreau sa ti-l spun deschis (si pe tine ar trebui sa te puna pe ganduri - in sensul bun) este urmatorul: poti sa asculti linistit in continuare la Naim-uri, insa daca nu iti vei destupa urechile si sa pui mana sa asculti setup-uri adevarate, pacat de resursele tale de inteligenta si cultura - le irosesti degeaba in aceasta directie... Dar mai ales pacat de pasiunea ta pentru muzica si scule si pentru felul deosebit in care te poti exprima cu privire la ele ! Wink


Laughing
multumesc ca ai atat grija pt mine! nu imi place sa fiu pupat un partea dorsala insa, cum le place unora...

Naim este - ca iti place sau nu - unul din putinele branduri audiofile care chiar au scris ISTORIE! cu I mare! unele din produsele lor sunt legendare, si, la timpul lor, au fost referinte! nu zic ca nu mai sunt si alte branduri in aceeasi situatie, insa unii au un anume interes in a nega vehement valoarea brandului acesta - naim - pt ca... stim noi de ce!

eu nu spun nici ca naim sunt cele mai bune, nici ca accu sunt cele mai proaste, ci spun ce aud: aud coloratie si sunet easy la accu, implicare in muzica 100% la naim, asta spun!

nu pretind ca naim va ramane forever brandul favorit, dar va ramane cu SIGURANTA o referinta pt mine, un mod tipic de exemplificare al filosofiei conform careia intre muzica si ascultator trebuie sa nu se mai sesizeze aparatura! ei bine Naim ofera aceasta senzatie, ca muzica nu mai e incastrata in aparatele acelea, si, daca ai pasiune si rabdare sa ajungi la seriile mai scumpe si mai bune, impactul acesta este cu atat mai urias!

nu imi duce grija, cosmin, am dat banii mei, am ales cu urechile si sufletul meu. stiu ce pierd stiu ce castig! sfaturi "pietenesti" din partea unora ca voi nu am acceptat de acum cativa ani, si de asta am devenit atat de "iubit" de unii, stiu ei care...

totusi o intrebare ramane: dupa auditia (intensa) a caror scule sau setupuri Naim ai ajuns tu la concluziile de mai sus? sau iti place sa dai copy-paste?

Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 1:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

marian, repet, e un thread JADIS!

am tinut sa ii replic lui cosmin ca sa arat ca opiniile lui sunt total ne fondate, complet "suflate", fara nici o baza concreta!

dar de la tine am pretentii! nu inteleg de ce o tii tot cu accu, la un thread cu jadis despre care ai avea ce sa spui dar nu spui - zici tu - ca sa nu lezezi cine stie ce interese...

eu mi-am exprimat anumite opinii legate de setupuri de la tine, am ajuns la un moment dat sa fiu inteles complet gresit, si nu mai fac greseala. oricum, impresia mea despre acest brand, ca si filosofie, este formata, nu e pe gustul meu, asta e! o sa rasara soarele chiar si in conditiile astea! nu spun frate ca este de kko, asa cum faceti voi toata ziua buna ziua cu Naim, si - CULMEA - nici nu ati ascultat un setup mai rasarit de la ei!

in fine, mie mi s-a cam luat de propaganda asta anti-naim, si de vesnicile lozinci "accu e cel mai tare etc.."

din punctul meu de vedere, se pot muta toate aceste posturi off-topic in alt thread, sau la pubela chiar. mereu aceleasi fandoseli din partea celor cu accu...

un forum este un portal de idei si opinii, insa cand acestea sunt clar rutate intentianat, si apar parari fara nici un fundament real, atunci nu stiu daca se mai merita contribuit la asa ceva! unora chiar le-ar conveni, bag seama...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 1:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
Catalin, stii foarte bine ca la mine nu conteaza ce scrie pe aparate, daca sunt aurii, au ace indicatoare etc.


dar nu e bai, ai dat banii tai, tu trebuie sa fii multumit (desi nu sunt ferm convins de veridicitatea frazei tale de mai sus...). nu imi place insa vehementa unora care o tot tin pe aia cu "cel mai bun"...

in plus, era pacat ca intr-un topic despre un brand respectat si de top, sa nu ajungem tot la "accu the best, naim sucks"... puerilitate, si greseala e si a mea ca ma cobor la asemenea "antrenari"...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 1:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
marian, repet, e un thread JADIS!

am tinut sa ii replic lui cosmin ca sa arat ca opiniile lui sunt total ne fondate, complet "suflate", fara nici o baza concreta!

dar de la tine am pretentii! nu inteleg de ce o tii tot cu accu, la un thread cu jadis despre care ai avea ce sa spui dar nu spui - zici tu - ca sa nu lezezi cine stie ce interese...

eu mi-am exprimat anumite opinii legate de setupuri de la tine, am ajuns la un moment dat sa fiu inteles complet gresit, si nu mai fac greseala. oricum, impresia mea despre acest brand, ca si filosofie, este formata, nu e pe gustul meu, asta e! o sa rasara soarele chiar si in conditiile astea! nu spun frate ca este de kko, asa cum faceti voi toata ziua buna ziua cu Naim, si - CULMEA - nici nu ati ascultat un setup mai rasarit de la ei!

in fine, mie mi s-a cam luat de propaganda asta anti-naim, si de vesnicile lozinci "accu e cel mai tare etc.."

din punctul meu de vedere, se pot muta toate aceste posturi off-topic in alt thread, sau la pubela chiar. mereu aceleasi fandoseli din partea celor cu accu...

un forum este un portal de idei si opinii, insa cand acestea sunt clar rutate intentianat, si apar parari fara nici un fundament real, atunci nu stiu daca se mai merita contribuit la asa ceva! unora chiar le-ar conveni, bag seama...


Daca ai sa te uiti in urma ai sa vezi ca nu am facut decat o gluma spunand ca Jadis este Accuphase-ul francezilor.
Din nefericire, s-au trezit unii precum Stan care a condus totul intr-o, cu totul, alta directie.
Eu sunt relaxat in ceea ce ma priveste. Poti spune orice, despre orice.
Sper ca ai inteles punctul meu de vedere.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 2:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
Daca ai sa te uiti in urma ai sa vezi ca nu am facut decat o gluma spunand ca Jadis este Accuphase-ul francezilor.


mie nu mi se pare o lauda, si nu sunt de acord ca jadis au vreo treaba cu accu! chiar nu au nici o treaba! nici macar ca gluma nu e ok... pt ca sustii in continuare aceeasi idee puerila, impinsa (acum zilele astea) de cosminbro, care, dupa ce si-a cumparat accu, crede ca a descoperit nirvana... ma rog, fiecare cu ale lui...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 2:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:
catalinmetal a scris:

sa recunoastem pe fata, ca sa nu mai o tot aburim: accu PLACE celor care prefera easy-listening, nu exceleaza in nici o categrie de sunet: nici la timing, nici la dinamica, nici la bogatie armonica, nici la soundstage, nici la slam, dar - culmea - nici neutre nu sunt!!!


nici eu n-as fi descris mai bine calitatile accu - timing, dinamica, bogatie armonica, soundstage, slam SI ALTELE.

vezi, ti-am spus deja ca te pricepi.

si vad ca stii si ce vrei.

dar nu prea stii (sau poti?) unde sa cauti.


cosmin, ma vad nevoit sa te intreb ce varsta ai...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 2:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
MarianS a scris:
Daca ai sa te uiti in urma ai sa vezi ca nu am facut decat o gluma spunand ca Jadis este Accuphase-ul francezilor.


mie nu mi se pare o lauda, si nu sunt de acord ca jadis au vreo treaba cu accu! chiar nu au nici o treaba! nici macar ca gluma nu e ok... pt ca sustii in continuare aceeasi idee puerila, impinsa (acum zilele astea) de cosminbro, care, dupa ce si-a cumparat accu, crede ca a descoperit nirvana... ma rog, fiecare cu ale lui...


In acest caz: no comment !

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 2:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:

Dar iti spun de pe acum, la pasiunea ta pentru muzica eu stiu sigur ce scule vei avea in final.


spune, maestre, spune, nu ma lasa "in ceata"!
(imi vinzi tu accuphase la x% din pret?, pt ca nici asa nu l-as lua, eu nu iau decat ce ma convinge, nu ma intereseaza chilipirurile)

PS: eu am pasiune pt MUZICA, aici ai zis-o bine, nu pt INREGISTRARI audiofile!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 2:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu, cred ca se impune o "curatenie", sa lasam topicul omului in pace si coerenta...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 2:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
cosminbro a scris:

Dar iti spun de pe acum, la pasiunea ta pentru muzica eu stiu sigur ce scule vei avea in final.


spune, maestre, spune, nu ma lasa "in ceata"!
(imi vinzi tu accuphase la x% din pret?, pt ca nici asa nu l-as lua, eu nu iau decat ce ma convinge, nu ma intereseaza chilipirurile)

PS: eu am pasiune pt MUZICA, aici ai zis-o bine, nu pt INREGISTRARI audiofile!


dar tu crezi ca eu am luat sistem sa ascult numai inregistrari audiofile ?

si da, vreau sa te las in ceata - se pare ca numai tu poti sa o faci sa dispara, asta daca si vrei sau poti bineinteles.

de vandut accuphase nu-ti pot vinde eu nicidecum, dar iti pot recomanda pe cineva daca esti interesat. Mr. Green

si da, sunt de acord cu tine si insist si eu catre nicu sa curete acest topic - in special de aberatiile legate de naim.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djradu2004



Conectat la: 14 Ian 2004
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 4:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TomJones a scris:
Mai bine ar fi sa gasim definitia "coloratiei"...cred ca tine de urechile fiecaruia . Daca este sa ne luam dupa analize spectrale, masurari electronice etc, vinilul "coloreaza" sunetul cel mai tare, dar culmea place urechii la nebunie. Smile


Da, vinilul si lampa coloreaza cel mai mult sunetul si cu toate acestea sunt atat de apreciate in afara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 4:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in acest caz fie cei de afara sunt tampiti, fie cei care cred ca vinilul si lampa sunt colorate nu au ascultat vinilul si lampa care suna cum trebuie!

PS: cosmin, te-i racorit? ti-a trecut de Naim? sau vrei sa te invit pe la mine? sa nu uiti de maHlerul ala... Wink

let's shake hands!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 5:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
in acest caz fie cei de afara sunt tampiti, fie cei care cred ca vinilul si lampa sunt colorate nu au ascultat vinilul si lampa care suna cum trebuie!

PS: cosmin, te-i racorit? ti-a trecut de Naim? sau vrei sa te invit pe la mine? sa nu uiti de maHlerul ala... Wink

let's shake hands!



opinia mea este deja formata.

asta nu inseamna ca nu manifest deschidere.

Trink

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 6:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:

Partea cu coloratia e o inventie mai veche pe acest forum despre accuphase si o tineti intr-una cu asta, pentru ca nu aveti de ce va lega.


Da, eu am "inventat-o", după ce am audiat 2 playere Accu care mânăreau sunetul la greu.
Accu place din ce în ce mai mult în ultima vreme, în corelație directă cu înregistrările din ce în ce mai infecte care se scot pe piață. Pentru că Accu le face să sune decent.
Cosmine, fii fericit cu Accurile alea, să-ți trăiască, la mai multe, da' nu mai veni cu faze că nu colorează sunetul că nu e cazul. Te agiți degeaba. Nu poți scoate din ele ceea ce nu sunt.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pubela Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4 ... 17, 18, 19  Urmatorul
Pagina 3 din 19

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community