FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
configuratie 2500e
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Pigoo



Conectat la: 12 Ian 2008
Mesaje: 111
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 5:45 am    Titlul subiectului: configuratie 2500e Raspunde cu citat (quote)

salut

am nevoie de o configuratie care sa fie compusa din:
amplificator stereo cu preamplif intern sau separat dar cu intrare phono
o pereche boxe standfloor, nu conteaza pe cate cai, important este sa faca fata la o camera de 20mp
cd player , aici nu prea ma pricep ce ar trebui sa aibe un cd player de casa....
turntable,pick-up , nici aici nu ma pricep f mult, insa am lucrat pe niste technics si mi-au placut

configuratiile propuse de mine

amplificator
Marantz PM8003 - 3.200 Ron
Xindak XA6200 - 3.219 Ron
+preamp MM Phono
Cambridge audio Azur 640P - 530 Ron
NAD PP-2 - 330 Ron

cd player
Marantz CD5003 - 1.290 Ron (l-am ales pentru o integrare mai usoara langa ampliful Marantz)

turntable
Technics SL 1210 MK2 - 2.250 Ron

boxe
Klipsch Reference RF-62 - 3.300 Ron (1650 Ron Bucata)
Monitor Audio Silver RS8 - 3.199 Ron
Monitor Audio Silver RX6 - 3.559 Ron
Dali Concept 8 - 3.200 Ron (1.600 Ron Bucata)

cabluri - ~ 250 ron

total - ~ 10.000ron ~ 2500euro

pareri/sugestii ?
si un sfat cu privire la magazine, unde au preturi ok si nu se prostesc cand vine vorba de garantie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 5:45 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 9:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cel mai bun sfat posibil pe care ti-l poate da cineva este sa faci un drum pana in Bucuresti unde vei gasi doi dealeri "mari si lati".
Aici trebuie musai sa-i vizitezi pe amandoi si sa asculti cat mai multe combinatii, dupa care urechile tale vor decide singure. Idea

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Pigoo



Conectat la: 12 Ian 2008
Mesaje: 111
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 10:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

inainte sa fac drumul pana la bucuresti, cam ce imi sugerati sa ascult ? ca sa nu pierd timpul ascultand tot...
am nevoie doar de o orientare, nu de o configuratie mura in gura .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 11:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu ai nevoie de nici o orientare, pur si simplu te duci sa asculti.

Ma feresc sa iti insuflu ceva anume, sa nu fiu acuzat iar de una, de alta.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 12:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poate ar fi o solutie sa iei cu tine cateva CD-uri pe care le-ai ascultat acasa de multe ori, le cunosti BINE si sa mergi cu ele la auditii. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 10:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

As zice ca in toata ecuatia ta este ceva care nu este inregula si anume bugetul alocat cablurilor !

De cele mai multe ori, socoteala de acasa nu este ca cea din targ, si sa nu par rautacios insa nici cablu de boxe decent nu iti iei la banii aia !

Eu zic o reconfigurare a sistemului si sa atribui un buget mult mai mare acestui aspect, de multe ori poti avea un integrat foarte bun, o sursa pe masura , un set de boxe dinamice si curate insa fara cabluri nu vei scoate nici 20% din potentialul lor !

Probabil ca dupa 1 an si jumatate ma pot declara multumit cu cablurile achizitionate, dupa zeci, chiar sute de incercari, permutari, upgrade-uri in domeniul cablurilor !

Si inca ceva . . . urechea ta este cea mai importanta, nu te lua dupa nimeni, ceea ce iti place tie, aia sa cumperi, nu evalua aparatele ochiometric ci doar cu auzul tau personal !

Bafta

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mariusantonio



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 70
Locatie: Galati

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 11:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si atunci......
cel putin 2000 de coco pentru sarme la sistemul nedefinit....sa vezi dinamica ,soundstage, rezolutie ,rafinament si altele hi-fi .....de la sarme...haidi 'ma!
baga-ti mintile-n cap!!!!!
ia banii ,ia-ti oarece cd-uri cu ce asculti tu ( da' sa fie originale sau trase foarte bine ) , meri la dealari ,zi-le ce vrei si n-ai sa pleci nesatisfacut acasa.
trage da' bani ! asculta la mine!
"totu-i o vrajeala !
dupe o cearta cu muierea sau dupe doua pahare de horinca, ii tat una !
ase va fi toata viata!"
spor!

_________________
Luxman L , Marantz PM, Denon DCD , Sony CDP, Supra , Wharfedale .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 11:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vad ca te pricepi ca adviser foarte bine . . . Nu am dat o suma, nicidecum, insa 250 de roni pentru atatea cabluri de conexiune nu isi cumpara nici chinezaria ordinara de profigold, insa cate oare sisteme ai ascultat tu oare pana acum ?

Sarmele alea nene scot in evidenta tot ce stie sistemul tau, insa ai dreptul la replica si a crede exact ce iti doresti ! Fiecare face ce il taie capul !

Nu am impus nimanui nimic, era un sfat pe care sa il ia in seama, insa se pare ca te-ai bagat ca musca in lapte . . .

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 11:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si daca tot esti din Galati vorbeste moldoveneste, nu ardeleneste !
_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 11:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:
Cel mai bun sfat posibil pe care ti-l poate da cineva este sa faci un drum pana in Bucuresti unde vei gasi doi dealeri "mari si lati".


Cool Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 11:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

No comments . . .

M-am obisnuit cu Cosmin, el stie doar de Naim si Accu ( el fiind deja intr-un etern razboi de branduri / doar aceste branduri ) . . .

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 11:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibi.audiofil a scris:
cosminbro a scris:
Cel mai bun sfat posibil pe care ti-l poate da cineva este sa faci un drum pana in Bucuresti unde vei gasi doi dealeri "mari si lati".


Cool Laughing Laughing Laughing


Nu stiu de ce radeti.
In mod evident, e vorba despre RealAcustic si StereoClub
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 11:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sau DVDPlanet si AVStore / P. Hafner ... ?
Na, ca m-ati incurcat si pe mine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 11:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oricum daca ma intreba pe mine, pentru bugetul asta as recomanda piata second hand si si-ar face un sistem decent . . .

In Bucuresti sunt cel putini 6 distribuitori, poate mai multi, atatia stiu eu mai seriosi ca sa zic asa . . . Ca asa or fi mai multi si cand vine vorba de garantie uita ca ti-au vandut produsul sau intra in faliment, asta fiind deja o moda !

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 08, 2010 12:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

domnujim a scris:
bibi.audiofil a scris:
cosminbro a scris:
Cel mai bun sfat posibil pe care ti-l poate da cineva este sa faci un drum pana in Bucuresti unde vei gasi doi dealeri "mari si lati".


Cool Laughing Laughing Laughing


Nu stiu de ce radeti.
In mod evident, e vorba despre RealAcustic si StereoClub


Si o firma


Foarte tare, domnilor !

Acum v-ati dat arama pe fata !

De ce cenzurati numele firmei lui Yura ?

Comunistilor !

Nu va faceti probleme, clientii care au ureche, tot la el ajung ! ROFL

Pigoo, da-mi PM sa te indrum catre o firma serioasa, unde vei gasi ceea ce cauti ! Nu am vrut sa se ajunga aici, insa adminii acestui site m-au provocat ! Cool

O sa scriu stalcit, dar te prinzi tu: numele firmei este: HaiFaiEcspert.ro cu cs de la x (inlocui ai dinainte de H si F cu i) ROFL

Sau te duci aici http://www.accuphase.com/distributor.html#europe si cauti dealerul pentru Romania.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633


Ultima modificare efectuata de catre cosminbro la Mie Sep 08, 2010 12:17 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community