FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Dream Theater....Exit Mike Portnoy

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Joi Sep 09, 2010 3:42 pm    Titlul subiectului: Dream Theater....Exit Mike Portnoy Raspunde cu citat (quote)

http://www.dreamtheater.net/

Trist dar adevarat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Sep 09, 2010 3:42 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
sorinpopa



Conectat la: 25 Aug 2010
Mesaje: 78
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 09, 2010 5:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

e trist, cand te gandesti la istoria acestei trupe importante. Dar nu e ceva neasteptat, tinand seama de diferendele artistice cu ceilali membri: asa ca a facut ceea ce era intelept, anume sa sacrifice orgoliul sau pentru a salva prietenia cu ceilalti membri DT, si de a lasa "masina" DT sa mearga mai departe.
Poate asa, DT va reveni la nivelul anilor 1999-2003.
Cine va veni pe post de tobar? Pariul meu: Gavin Harrison.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Joi Sep 09, 2010 10:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Trupa nu mai scosese un material discografic demn de luat inseamna de aproape 8 ani.
Ultimele albume au avut cateva momente de inspiratie dar acestea au fost prea putine si oricum eclipsate per ansamblu de banalitatea si lipsa de inspiratie a celorlalte piese.
Mike Portnoy a facute enorm de multe lucruri: a scos dvd-uri educationale,a participat la o gramada de proiecte alternative,la fel si fel de drum fest-uri....nu mai avea cum sa se dedice 100% trupei.
DT nu va mai fi in mod evident la fel.
Va decadea pana la desfiintare sau va avea o revenire ca in 2000 atunci cand au scos Metropolis-ul.

Imi pare rau totodata sa constat ca o gramada de asa zisi metalo-progresivi de pe acest forum sunt mult prea ocupati cu certurile de doi bani ca sa remarce acest moment trist in lumea muzicala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sorinpopa



Conectat la: 25 Aug 2010
Mesaje: 78
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 10:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu nu-l consider un moment trist. Sunt de acord cu ideea ca, de-aici inainte, DT ori se va duce pe copca, ori va reveni la nivelul de creativitate de-acum un deceniu. Personal, consider "Six Degrees Of Inner Turbulence" cel mai bun album al lor, iar primul disc al acestuia, unul din cele mai bine produse materiale de metal progresiv, ever.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 6:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu încă mai consider că When Dream and Day Unite este cel mai bun album DT. Nu știu ce are acel album, însă e o sărbătoare de fiecare dată când îl ascult.
Sunt de acord cu Kerio legat de ultimele albume: sunt unele compoziții foarte bune, însă sunt și multe piese de umplutură care strică unitatea albumelor. Lucru care era de neconceput pe vremea When Dream..., Images..., Awake.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Dum Sep 12, 2010 9:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Personal nu am fost niciodata incantat de LaBrie.
Mult prea tipat si pitigaiat pentru gusturile mele.

Cu o alta voce sunt sigur ca DT ar fi fost mai sus.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sorinpopa



Conectat la: 25 Aug 2010
Mesaje: 78
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Sep 12, 2010 10:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu e corect, fata de membrii DT si de hotararea luata de ei in 1991. E ca si cum ai spune "cu un alt motor, Ferrari ar fi fost mai sus", "cu un alt DAC, player-ul x ar fi fost mai sus" s.a.m.d. Tine de implemetare;) Lucrurile au fost cum au fost, n-avem de unde sti cum ar fi curs istoria, si cum ne-ar fi placut (sau nu).
Era vremea ca MP sa lase DT pe drumul ei, devenise prea atotcuprinzator in ultimii ani; coincidenta, ultimele 3 albume nu mai sunt omogene, plus ca apar foarte des piese cu iz comercial, "la moda". DT devenise o masina de marketing, condusa de MP. Ca sa citez un forumist de pe metalhead, numai magneti de frigider nu scosesera.
Faptul ca MP isi vede de treaba lui e cel mai intelept lucru, atat pt el, cat si pt DT. Sunt convins ca va fi ok pt toata lumea (inclusiv pt noi, ascultatorii).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community