FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Dilema Onkyo sau Marantz
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 10:26 am    Titlul subiectului: Dilema Onkyo sau Marantz Raspunde cu citat (quote)

De curand mi-am vandut sistemul , receiver onkyo 806 si boxe B&W, nu mai intru in detalii.....
La noul sistem vreau si m-am decis sa merg pe boxe Sonus Faber seria Liuto, ok , pana acum toate bune si frumoase....dar ca receiver este ceva mai complicat....(sa nu incepeti ca trebuie pe stereo amplificator mai ales la acele boxe, ca NU mai am "cascaval" ramas in viitorul apropiat).
Am pretentii la un receiver potent sa duca acele boxe ; m-am oprit la marantz SR7005 (ultimul de la ei ) , avantaj pe viitor ca are versiunea la HDMI 1.4a (3D).
DAR ....mai este si acel OnkyoTX-NR3008 care dupa datele tehnice ar fi peste acel marantz.......desi multi spun ca marantz e marantz.......dar ce sa inteleg prin asta ?

Onkyo TX-NR3008 Marantz SR7005

25 Kg 13 Kg
THD 0.05% THD 0.08%
Wati 160/canal Wati 125/canal
Power consum 1060W Power consum 700W

Astept niste pareri ce ati alege voi , ca de ascultat nu stiu daca cineva a avut ocazia fiindca sunt produse noi, daca este cineva care are asa ceva, este super momentul sa-si impartaseasca experienta....

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 10:26 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 10:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mentionez ca si Onkyo are versiunea de HDMI 1.4a.
_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Sep 13, 2010 9:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OK. Vad ca nimeni nu scrie ceva de bine sau rau.....de unul sau altul....
Am studiat mai in profunzime problema si am sa va spun de ce onkyo trece in fata marantz-ului (referitor la aceste receivere).

Onkyo foloseste ca procesoare cele de la Burr-Brown . Receiverul contine 6 astfel de procesoare . Are 4 transformatoare, 2 pentru video si separat 2 pentru audio .
Marantz-ul foloseste un singur traf. si ca procesor ramane la acelasi Analog Devices, care cei drept au luat premii pentru detaliu dar in detrimentul calitatii sunetului....Nu este apropiat de avevar ca Burr-Brown...
Si problema cu alimentarea....cand marantz-ul se straduieste sa dea cei mai bun , onkyo cu 1160W (fata de 700W la marantz) serveste cafeluta ....

Fara ezitare voi merge pe Onkyo....

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Baronake



Conectat la: 21 Feb 2008
Mesaje: 21
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Sep 19, 2010 6:43 pm    Titlul subiectului: Cred ca ai facut o alegere buna Raspunde cu citat (quote)

Am vazut pe alt thread ca deja ti-ai luat Onkyo pozitionandu-l deasupra celorlalte de la alti producatori. Eu personal cred ca ai facut o alegere inspirata - eu am 5007 de cand a aparut iar cand am trecut de la Pioneer la el am ascultat si Denon si Marantz dar am mers pe Onkyo fara dubii. Probabil ca in zona receiverelor din clase superioare ele suna asemanator dar si eu cred ca dotarile de pe Onkyo la pretul sau atractiv il aduc in fata competitorilor directi.

Auditii placute.

_________________
Viata e dura !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Sep 20, 2010 10:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca ai ascultat marantz , denon si onkyo (referitor la receivere), care este mai pretat la muzica??? ca la partea de video ramane onkyo.....
Eu vreau sa fac compromisul "totul in unu'".....de aceea am ales varfurile de gama la receivere....
P.S. Ideea este ca il voi lega la boxe Sonus Faber Liuto......Este buna imperecherea ?

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 21, 2010 10:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

scorpions a scris:
P.S. Ideea este ca il voi lega la boxe Sonus Faber Liuto......Este buna imperecherea ?


Parerea mea sincera este ca-ti bati joc de boxele alea Twisted Evil

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Baronake



Conectat la: 21 Feb 2008
Mesaje: 21
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 21, 2010 2:22 pm    Titlul subiectului: Imperechere Raspunde cu citat (quote)

scorpions a scris:
Daca ai ascultat marantz , denon si onkyo (referitor la receivere), care este mai pretat la muzica??? ca la partea de video ramane onkyo.....
Eu vreau sa fac compromisul "totul in unu'".....de aceea am ales varfurile de gama la receivere....
P.S. Ideea este ca il voi lega la boxe Sonus Faber Liuto......Este buna imperecherea ?


Eu il folosesc doar pentru multicanal - concerte si filme si rar uneori pt play de pe USB stick. Pentru muzica am un alt setup CD+Amp Naim care foloseste aceleasi fronturi ca si sistemul multicanal. Pentru filme probabil ca e mult SF Liuto dar pentru muzica si concerte cred ca un receiver de top merita boxe cat mai bune.

_________________
Viata e dura !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Sep 22, 2010 12:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
scorpions a scris:
P.S. Ideea este ca il voi lega la boxe Sonus Faber Liuto......Este buna imperecherea ?


Parerea mea sincera este ca-ti bati joc de boxele alea :twisted:


Pai ce sa fac ....am un marantz SA8003, dar amplificatorul va ramane un receiver......de aceea am ales ceva de top in receivere....asa zic eu, acum naaa - ascult si eu pareri de la mai profesori in domeniu decat mine....
P.S. daca pun amplificator dedicat acelor boxe pentru muzica , ce fac cand vreau sa vad filme....?....Stau cu mana pe cabluri sa le schimb tot timpul ? Oricum intrebarea mea era ceva de genul "onkyo TX-NR3008 sau marantz SR7005" ?

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Sep 24, 2010 1:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am studiat mai amanuntit aceasta problema ,....cum sa dau cat de cat ce trebuie la acele boxe sonus faber de pe un receiver . Ar fi sa trec pe onkyo TX-NR5008 (varful de gama), care s-ar preta cat de cat pe stereo....
Diferentele la TX-NR5008 fata de TX-NR3008 ar fi :

- Massive Toroidal Transformer and Two Separate Transformers for Audio and Video Processing (la 5008)

fata de

- Massive Transformer and Two Separate Transformers for Audio and Video Processing (la 3008);

si

- Burr-Brown 192 kHz/32-Bit DACs (PCM1795 x 6) for All Channels (la 5008)

fata de

- Burr-Brown 192 kHz/24-Bit DACs (PCM1796 x 6) for All Channels (la 3008).

Aceste avantaje ma ajuta in stereo.....zic eu....Ce parere aveti ?

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 24, 2010 8:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu te ajuta la absolut nimic in stereo, din specificatii poate doar greutatea finala sa conteze. Dar nici asta nu-ti garanteaza un sunet bun, doar cresc sansele...
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
bogdanp



Conectat la: 24 Mar 2010
Mesaje: 13
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 24, 2010 9:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca ai avut o idee buna cu schimbatul cablurilor. Practic, nu iei decat cablurile de boxe din spatele receiverului si le bagi in amplificator. Mai mult de un minut nu iti ia si satisfactia e mult mai mare decat comoditatea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Sep 24, 2010 8:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu renunt nici in ruptul capului la receiver........trebuie sa ascult si muzica pe el , asta e......de aceea am ales cam cel mai bunicel receiver de pe piata......
Oricum , este cam batut in cuie.....receiver onkyo si asta e.....NU radeti, dar nu prea ma vad mosmolind in spatele sculelor la schimbat cablaraia.... Naughty

P.S. Si chiar nu este diferenta pe sunet intre 3008 si 5008, - vazand diferentele mai sus , - mai ganditi-va si o sa mai vorbim......

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Baronake



Conectat la: 21 Feb 2008
Mesaje: 21
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 24, 2010 9:45 pm    Titlul subiectului: Solutie Raspunde cu citat (quote)

scorpions a scris:
NU radeti, dar nu prea ma vad mosmolind in spatele sculelor la schimbat cablaraia.... Naughty


Ia-ti pt moment ce receiver doresti, iar ulterior daca nu esti multumit de modul stereo, iti iei amplif separat si nu trebuie sa faci nici o mosmondeala cu cablurile. Pur si simplu fronturile le vei amplifica tot timpul prin amplif (chiar si cand esti pe multicanal prin pre out pe fronturi). Solutia e discutata pe forum si o folosesc multi - chiar si eu in sistemul meu - vezi foto:
http://forum.audiofil.ro/index.php?topic=1619.0

_________________
Viata e dura !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Sep 24, 2010 10:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai ce vrei sa spui , ca leg cd-ul la amplif. si la randul lui la receiver sa ies in boxe cu semnalul..... Shocked . Pai ce branza am facut...?
_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Sep 24, 2010 10:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

scorpions a scris:
pai ce vrei sa spui , ca leg cd-ul la amplif. si la randul lui la receiver sa ies in boxe cu semnalul..... Shocked . Pai ce branza am facut...?

Aaaa, stai ca nu am citit tot si m-am grabit cu raspunsul.....
Pai ar fi o idee...., nu stiu cat afecteaza sau nu sunetul pe film .....trebuie studiat.

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community