FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Monoblocuri Aleph2
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
vitali



Conectat la: 31 Mai 2007
Mesaje: 20

MesajTrimis: Lun Sep 13, 2010 2:26 pm    Titlul subiectului: Monoblocuri Aleph2 Raspunde cu citat (quote)

Dupa ce am capatat experienta cu Aleph 5 ... am hotarat sa trec la Aleph2.

http://s775.photobucket.com/albums/yy32/Buffalo22/

Am vrut mai multa putere pentru cele doua Eminence Alpha 15 din Open Baffle .
Si poate din motivul ca Aleph 2 este preferatul lui Nelson Pass:)Smile
In PSU am folosit;
Traf 2x36V/1500 W;
22000/63v x 2 -2,2mH-22000/63v x 3 (FTcap).
La primele teste totul pare sa fie OK la cele 2 monoblocuri:
U 45,2V si 45,4V
Uout 3,1mv si 3,3mV
Bias 3A
Temperatura celor doua radiatoare 300(H)x400(L) x 83mm dupa 2 ore - 45 grade C.
Nu am facut inca auditii , dar la un test cu un difuzor - liniste totala in ambele monoblocuri.

Felixx si Yalcin mi-au fost de mare ajutor si le multumesc foarte mult!SmileSmile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Sep 13, 2010 2:26 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 13, 2010 3:59 pm    Titlul subiectului: aha Raspunde cu citat (quote)

felicitari pentru realizare , dar nu ii vad rostul unei puteri asa mari intr-o incapere cu boxe de spl asa mare
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Sep 13, 2010 4:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Frumos relizat.Felicitari.Incintele sant identice parca cu OB-urile d-lui felixx, parca.Ma insel?
_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Sep 13, 2010 4:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitari, arata extrem de bine, imi place extrem de mult modul ingrijit de organizare a componentelor inauntru.
De sunat aproape sigur se situeaza la inaltime.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Lun Sep 13, 2010 4:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Frumos relizat.Felicitari.Incintele sant identice parca cu OB-urile d-lui felixx, parca.Ma insel?


Dimensiunile sunt aprox. aceleasi.
Dinamica,rezolutie,muzica Thumb Up
Vitali............ Wine Dance

_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminnichitov



Conectat la: 03 Mar 2004
Mesaje: 490
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Lun Sep 13, 2010 4:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte frumos lucrate, felicitari!
Sa-nteleg ca intreg sistemul tau e realizat in regim DIY???

_________________
Maneaua-i rupta din rai!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vitali



Conectat la: 31 Mai 2007
Mesaje: 20

MesajTrimis: Lun Sep 13, 2010 5:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

felixx a scris:
Citat:
Frumos relizat.Felicitari.Incintele sant identice parca cu OB-urile d-lui felixx, parca.Ma insel?


Dimensiunile sunt aprox. aceleasi.
Dinamica,rezolutie,muzica Thumb Up
Vitali............ Wine Dance




Multumesc Felixx ! Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vitali



Conectat la: 31 Mai 2007
Mesaje: 20

MesajTrimis: Lun Sep 13, 2010 5:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminnichitov a scris:
Foarte frumos lucrate, felicitari!
Sa-nteleg ca intreg sistemul tau e realizat in regim DIY???



Numai in regim DIY Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vitali



Conectat la: 31 Mai 2007
Mesaje: 20

MesajTrimis: Lun Sep 13, 2010 5:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

katalin a scris:
Felicitari, arata extrem de bine, imi place extrem de mult modul ingrijit de organizare a componentelor inauntru.
De sunat aproape sigur se situeaza la inaltime.



Multumesc Catalin:)
Dar ...pana la Felixx am drum... fooaarte lung:)SmileSmile
Iar de sunat sigur vor suna bine .
Pana acum Aleph5 pe bass si First Wat 5 balansat pe Supravox-Fostex au facut minuni SmileSmile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Sep 14, 2010 11:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitari!!! Vad ca "regimul" DIY iti prieste f. bine Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vitali



Conectat la: 31 Mai 2007
Mesaje: 20

MesajTrimis: Mar Sep 14, 2010 2:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

marco polo a scris:
Felicitari!!! Vad ca "regimul" DIY iti prieste f. bine Laughing


Multumesc Marco Polo !
Da ...DIY e o ..."boala" incurabila SmileSmile
Datorita lui Felixx , m-am indragostit in Open Baffle si sunt foarte bucuros ca am devenit in ultimii 4..5 ani, fan classa A .
Tot ce am facut (aleph5 , F5 balansat ,preamp Aleph P 1,7 , preamp.UGS) mi-au dat mari satisfactii in auditii.
Iar cu adevarat fantastic sunetul a devenit cand am terminat CDPRO2m (I2S) cu DAC Buffalo in varianta dual mono.
Pe moment am un sentiment ca ..asta cautam !
E ...foarte bine pentru urechile mele:)Smile
Dar..."boala" este incurabila si ... sigur voi face altceva:)

Salutari !SmileSmile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2010 7:47 am    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

vitali a scris:
marco polo a scris:
Felicitari!!! Vad ca "regimul" DIY iti prieste f. bine Laughing


Multumesc Marco Polo !
Da ...DIY e o ..."boala" incurabila SmileSmile
Datorita lui Felixx , m-am indragostit in Open Baffle si sunt foarte bucuros ca am devenit in ultimii 4..5 ani, fan classa A .
Tot ce am facut (aleph5 , F5 balansat ,preamp Aleph P 1,7 , preamp.UGS) mi-au dat mari satisfactii in auditii.
Iar cu adevarat fantastic sunetul a devenit cand am terminat CDPRO2m (I2S) cu DAC Buffalo in varianta dual mono.
Pe moment am un sentiment ca ..asta cautam !
E ...foarte bine pentru urechile mele:)Smile
Dar..."boala" este incurabila si ... sigur voi face altceva:)

Salutari !SmileSmile



Papa mult timp din pacate aceasta pasiune DIY, ,altfel idei pot fi multe.

Oare de ce nu ma mira deloc fraza :"Iar cu adevarat fantastic sunetul a devenit cand am terminat CDPRO2m (I2S) cu DAC Buffalo in varianta dual mono." Laughing (banuiesc ca e net peste orice player peste 1000-2000eur din comert)

Sunt curios ce variatie ai in sarcina (sau fara) pe tensiunea de alimentare? (simulat poti masura diferenta intre 1A si 3A variind biasul)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vitali



Conectat la: 31 Mai 2007
Mesaje: 20

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2010 11:22 pm    Titlul subiectului: Re: opinie Raspunde cu citat (quote)

vizitator a scris:
vitali a scris:
marco polo a scris:
Felicitari!!! Vad ca "regimul" DIY iti prieste f. bine Laughing


Multumesc Marco Polo !
Da ...DIY e o ..."boala" incurabila SmileSmile
Datorita lui Felixx , m-am indragostit in Open Baffle si sunt foarte bucuros ca am devenit in ultimii 4..5 ani, fan classa A .
Tot ce am facut (aleph5 , F5 balansat ,preamp Aleph P 1,7 , preamp.UGS) mi-au dat mari satisfactii in auditii.
Iar cu adevarat fantastic sunetul a devenit cand am terminat CDPRO2m (I2S) cu DAC Buffalo in varianta dual mono.
Pe moment am un sentiment ca ..asta cautam !
E ...foarte bine pentru urechile mele:)Smile
Dar..."boala" este incurabila si ... sigur voi face altceva:)

Salutari !SmileSmile



Papa mult timp din pacate aceasta pasiune DIY, ,altfel idei pot fi multe.

Oare de ce nu ma mira deloc fraza :"Iar cu adevarat fantastic sunetul a devenit cand am terminat CDPRO2m (I2S) cu DAC Buffalo in varianta dual mono." Laughing (banuiesc ca e net peste orice player peste 1000-2000eur din comert)

Sunt curios ce variatie ai in sarcina (sau fara) pe tensiunea de alimentare? (simulat poti masura diferenta intre 1A si 3A variind biasul)



Fara sarcina la 0,1A-49,5V ;1A -47,4V, la 3A-45,2V
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Joi Sep 16, 2010 8:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
felicitari pentru realizare , dar nu ii vad rostul unei puteri asa mari intr-o incapere cu boxe de spl asa mare


Ai facut vreodata un dipol sau un amp pentru dipol cu corectia necesara sa vezi cum se comporta in camera?Aceasta este diferita fata de ce se obisnuieste la un subwoofer.Un headroom suficient de mare iti va asigura "satisfactie auditiva" Laughing pe orice tip de muzica.A se avea in vedere si variatia impedantei wooferelor.Calculele de pe hartie sunt doar un puct de plecare catre experiment. Wink


Citat:
Papa mult timp din pacate aceasta pasiune DIY, ,altfel idei pot fi multe.

Oare de ce nu ma mira deloc fraza :"Iar cu adevarat fantastic sunetul a devenit cand am terminat CDPRO2m (I2S) cu DAC Buffalo in varianta dual mono." (banuiesc ca e net peste orice player peste 1000-2000eur din comert)


Nu numai ca mananca timp dar si bani.DIY a devenit destul de costisitor daca doresti ceva de calitate.In opinia mea numai astfel de proiecte merita atentie si dedicatie pentru a deveni finalizate.
Buffalo cu CDPRO2M in varianta dual mono,este una din cele mai potrivite solutii pentru o astfel de aplicatie.
Cat priveste daca este peste orice player in gama 1000-2000 euro....eu cred ca este si mai sus. Wink
La Aleph se poate jongla usor din curentul de gain si din curentul de bias pentru a experimenta insa nu e strict necesar.
Una peste alta,Vitali a reusit un sistem DIY foarte calitativ si poate juca in liga mare oricand. Wink

_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 12:34 am    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

Cat priveste daca este peste orice player in gama 1000-2000 euro....eu cred ca este si mai sus.
..........................

Da probabil , mai ales daca s-a testat direct se poate trage o concluzie precisa .(eu am pus aceas suma minima privind doar implementarea)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community