FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Legare boxe

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Incepatorul



Conectat la: 29 Aug 2010
Mesaje: 8
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Sep 14, 2010 1:31 pm    Titlul subiectului: Legare boxe Raspunde cu citat (quote)

Am si eu o nelamurire.
Am 4 boxe, 2 standfloor-uri si doua bookshelf, si as vrea sa le leg pe 2 iesiri ale amplificartorului(putere undeva la 40 cele mici si 80 cele mari, nu sunt ale mele deci nu stiu exact, si nici nu le am prin preajma sa ma uit ).
Adica sa le grupez 2 la 1 iesire.
Amplificatorul duce, e de camera..ceva sony 4-16 ohmi am impresia.
boxele sunt 4-8 ohmi.

Problema ar fi cum sa le leg, in serie, in paralele, cele de podea pe o iesire, cele mici pe alta, combinat...????

_________________
In cautare de raspunsuri
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Sep 14, 2010 1:31 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 14, 2010 2:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe fiecare canal cate o boxa mare + o boxa mica, in serie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Incepatorul



Conectat la: 29 Aug 2010
Mesaje: 8
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Sep 14, 2010 5:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

revin cu detalii:

amplificatorul are 4-16 ohm
boxele au fiecare 8 ohm

Am incercat in serie, se aud destul de bine, putin mai incet, dar nu ma intereseaza volumul maxim.
Ma intereseaza daca am facut o alegere buna sau nu....trebuia in paralel cumva?

_________________
In cautare de raspunsuri
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adibfo



Conectat la: 23 Sep 2010
Mesaje: 1

MesajTrimis: Joi Sep 23, 2010 3:57 pm    Titlul subiectului: cam aceeasi nelamurire o am si eu Raspunde cu citat (quote)

va salut. am si eu 4 boxe, un amplificator tehnics sa-dx1040 cu iesire 7.1. am 2 canale pt boxe (A,B si bi-wire). am legat boxele mari la iesirea B si boxele mici la iesirea A. In modul Stereo baraie partea stanga, indiferent daca sunt selectate A sau B sau impreuna. in modul Surround, se aude mai incet, iar in modul Hall se aud aproape normal. Prima data am crezut ca este o problema de cablu, am schimbat si cablul si problema persista. intrarea am schimbat-o in amplificator, si la CD, si la TV si la VCR1, VCR2, TAPE...etc. se mentine acelasi barait. trebuie sa mentionez ca au fost si momente in care totul a mers perfect. va rog sa ma ajutati cu informatii daca se poate. va multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florin_shopy



Conectat la: 19 Ian 2006
Mesaje: 247
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 02, 2010 8:33 pm    Titlul subiectului: Re: cam aceeasi nelamurire o am si eu Raspunde cu citat (quote)

adibfo a scris:
va salut. am si eu 4 boxe, un amplificator tehnics sa-dx1040 cu iesire 7.1. am 2 canale pt boxe (A,B si bi-wire). am legat boxele mari la iesirea B si boxele mici la iesirea A. In modul Stereo baraie partea stanga, indiferent daca sunt selectate A sau B sau impreuna. in modul Surround, se aude mai incet, iar in modul Hall se aud aproape normal. Prima data am crezut ca este o problema de cablu, am schimbat si cablul si problema persista. intrarea am schimbat-o in amplificator, si la CD, si la TV si la VCR1, VCR2, TAPE...etc. se mentine acelasi barait. trebuie sa mentionez ca au fost si momente in care totul a mers perfect. va rog sa ma ajutati cu informatii daca se poate. va multumesc


E chiar un barait, sau mai mult o distorsiune? Ai ascultat cu volumul dat foarte tare?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
georgepopescu81



Conectat la: 06 Oct 2010
Mesaje: 11

MesajTrimis: Mie Oct 06, 2010 3:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cel mai bn cred ca ar fi sa le cuplezi pe cele mari separat si pe cele mici separat sa vezi cum se aude si daca nu iti place poti sa cuplezi una mica una mare. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
georgepopescu81



Conectat la: 06 Oct 2010
Mesaje: 11

MesajTrimis: Mie Oct 06, 2010 3:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

georgepopescu81 a scris:
cel mai bn cred ca ar fi sa le cuplezi pe cele mari separat si pe cele mici separat sa vezi cum se aude si daca nu iti place poti sa cuplezi una mica una mare. Wink

_________________
Petrece Revelion Romania alaturi de cei dragi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community