FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Receiver + 2 standfloors on a budget
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
unikulkiss



Conectat la: 15 Sep 2010
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2010 1:15 pm    Titlul subiectului: Receiver + 2 standfloors on a budget Raspunde cu citat (quote)

Vine ziua mea acus si ma gandesc sa imi fac un cadou si anume un sistem hifi mai modest. Pana acum am avut un sistem 5.1 de la hyundai(nu radeti) si a inceput sa imi faca figuri(il am de cativa ani) dar am fost foarte multumit de el.

M-am tot uitat pe net sa fac o combinatie potrivita bugetului meu dar care sa ma si satisfaca, in ideea ca daca tot dau un ban sa iau ce e mai bun la pretul la care sunt eu orientat si anume 2000 ron(mai mult de atat nu intra in discutie). Sunt multe modele de receivere si boxe si e derutant ca sunt multi care afirma ca firma X e proasta si firma Y cade repede si pe cine ar fi mai potrivit sa intreb decat pe voi care aveti un forum dedicat acestui domeniu.

La banii de care dispun si nefiind introdus in lumea hifi, prima solutie care mi-a venit in cap a fost sistemul acela Logitech Z-5500 foarte mediatizat si comentat peste tot. Citind mai mult pe forumuri am ajuns la concluzia ca nu e potrivit sistemul pentru nevoile mele deoarece eu sunt mai mult pasionat de muzica decat de filme sau jocuri si peste tot unde am citit am inteles ca acel sistem nu este facut pentru muzica, ci mai mult pentru filme si jocuri.

Pana la urma m-am sucit si am zis ca mai bine iau un receiver si 2 boxe pentru inceput, apoi daca imi mai trebuie putere mai iau niste boxe sau un subwoofer. Camera mea este cam mica si nu cred ca o sa fie nevoie de subwoofer. Am un prieten care are un receiver Sony STR-DE697 si o pereche de boxe JBL Northridge E80 si se aude impecabil, numai ca boxele alea sunt cam scumpe pentru bugetul meu. Daca as gasi ceva sa fie cat de cat aproape de calitatea acelui sistem a lui as fi foarte multumit.

Peste tot unde m-am uitat pe forumuri am vazut ca lumea zice sa ma feresc de boxe sau receivere Sony ca sunt ori prea scumpe ori proaste calitativ, dar prietenu meu cu receiverul Sony nu a avut probleme si are de cativa ani sistemul ala si a dat cateva petreceri.

Primul site pe care am intrat sa caut este cel de la domo si am vazut niste boxe Yamaha NS50F care par dragute si fiind de la yamaha presupun ca nu sunt de proasta calitate. Intrebarea mea este daca nu se simte lipsa acelui difuzor de medii care este prezent la alte modele(cum ar fi si JBL-urile prietenului meu). Ma gandeam sa ma duc pana la Domo (in Bacau unde stau eu) sa vad daca le au expuse sa le fac o proba. Cat despre receiver chiar ca m-am pierdut ca am vazut atatea modele si sunt atatea firme si nici nu am experienta sa stiu care e firma de incredere si care nu.

Daca ar fi sa iau boxele alea si daca considerati ca sunt bune de ceva, atunci mi-ar mai ramane in jur de 1300 ron sa imi iau un receiver. Eu vreau o combinatie de receiver+boxe care sa aiba un sunet puternic, sa pot da o petrecere de exemplu si asta ar insemna sa nu se incinga prea repede sa stau din jumate in jumate de ora sa se raceasca. Nu am pretentii sa daram pereti cu ele dar oricum vreau ceva decent. Ar trebui sa ma orientez spre firmele mai populare si mai mediatizate(Sony, Pioneer, Yamaha, Panasonic) sau spre cele mai putin cunoscute de omul de rand(Sherwood, Denon, Onkyo etc.)?

Mai pe scurt cam astea sunt ideile principale:
- buget pana in 2000 ron(la 21 de ani care ii implinesc banii nu cad din cer Laughing )
- vreau o combinatie pentru muzica nu pentru filme si gaming
- vreau sa se auda cat de cat puternic si sa nu cedeze prea repede, sa nu fie de calitate proasta
- ar fi de preferat sa aiba macar 5 canale si sa nu fie stereo ca sa mai pot conecta si alte boxe pe viitor

Daca aveti alte intrebari va raspund cat se poate de repede. Sper sa nu va incurc prea mult Very Happy . Multumesc anticipat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Sep 15, 2010 1:15 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
chris



Conectat la: 02 Aug 2004
Mesaje: 186
Locatie: Caransebes

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2010 1:48 pm    Titlul subiectului: Re: Receiver + 2 standfloors on a budget Raspunde cu citat (quote)

unikulkiss a scris:

- vreau o combinatie pentru muzica nu pentru filme si gaming
- vreau sa se auda cat de cat puternic si sa nu cedeze prea repede, sa nu fie de calitate proasta
- ar fi de preferat sa aiba macar 5 canale si sa nu fie stereo ca sa mai pot conecta si alte boxe pe viitor.


Daca ai fi citit putin forumul ai fi observat ca toate cele de mai sus sunt in contradictie sau necesita f.multi bani.Mergi pe stereo in suma de care dispui, daca doresti un sunet de calitate si pastrezi sistemul 5.1 pe care-l ai pt filme si gaming.

_________________
statie : HK-680
boxe : Monitor Audio - B2 (OFC/TDC-2mm)
cd Denon DCD-1015; WD TV Live
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
unikulkiss



Conectat la: 15 Sep 2010
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2010 1:53 pm    Titlul subiectului: Re: Receiver + 2 standfloors on a budget Raspunde cu citat (quote)

chris a scris:
unikulkiss a scris:

- vreau o combinatie pentru muzica nu pentru filme si gaming
- vreau sa se auda cat de cat puternic si sa nu cedeze prea repede, sa nu fie de calitate proasta
- ar fi de preferat sa aiba macar 5 canale si sa nu fie stereo ca sa mai pot conecta si alte boxe pe viitor.


Daca ai fi citit putin forumul ai fi observat ca toate cele de mai sus sunt in contradictie sau necesita f.multi bani.Mergi pe stereo in suma de care dispui, daca doresti un sunet de calitate si pastrezi sistemul 5.1 pe care-l ai pt filme si gaming.


E vorba ca eu vreau sa am receiverul pe 5 canale ca sa pot extinde apoi sistemul daca vreau sau daca am nevoie. Oricum pana atunci intentionez sa il folosesc pe stereo. Pana la urma eu ma feresc de faptul ca daca eu cumpar un receiver stereo atunci sunt limitat la 2 boxe si asta ma apasa pe creier.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2010 2:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Receiverele multicanal in general suna prost la muzica; un receiver ieftin cum ai vrea tu suna foarte prost la muzica deci nu mai conteaza ce boxe iei ca nu vor putea suna bine. Eu zic sa te decizi nitel ce vrei, calitate sau zgomot; de banii astia poti lua un sistem stereo care suna acceptabil sau un sistem care doar o sa scoata sunete si cam atat.
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2010 3:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei de muzica si nu filme atunci ia direct stereo.
Sa nu crezi neaparat ca receiverele nu fac muzica sau ca suna foarte prost. Nu e neaparat adevarat,. Cred ca in gama de 1300-1400 de RON gasesti ceva decent. Dar probabil nu la firmele mediatizate.
Parca pe forum e de vanzare un Denon 3801 la 1250 de RON. Sper ca nu gresesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
unikulkiss



Conectat la: 15 Sep 2010
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2010 4:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tocmai am fost la Domo si nu aveau boxele alea yamaha expuse, deci nu am putut sa le testez. Am fost si la altex si am vazut cate ceva dar am ajuns in alt magazin de electronice si ghiciti ce canta acolo la un sfert de volum...Z-5500. Ceea ce nu inteleg eu este de ce un sistem la 1400 ron suna asa bine si puternic bassul si claritate pana aproape de maxim si decodeaza dolby si are atatea functii si intrari nu are un echivalent in amplificator+boxe la acelasi pret. De ce au atatea functii si suna destul de bine si costa asa putin si nu gasesti altceva la acelasi pret, cel putin pe piata noastra. Dati-mi voi exemple de alternative la Z5500 pana in 2000 de ron poate nu m-am documentat eu cum trebuie.

Recunosc ca Z5500 nu se aude la fel de puternic si precis cum se aud JBL-urile alea a prietenului meu, dar sistemul lui ajunge la cel putin 3000 de ron daca ar fi sa le cumperi noi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2010 4:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu gasesti amplif cu decodor si 5.1 boxe la 1400 de RON mai bune.
Dar gasesti stereo la 2000 de RON mai bun.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
unikulkiss



Conectat la: 15 Sep 2010
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2010 4:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai arata-mi un exemplu de combinatie sa vad si eu despre ce e vorba ca eu nu am gasit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2010 4:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1 exemplu
http://www.realacustic.ro/produse/sistem-hi-fi-nad-c316bee--ma-bronze-bx2.php
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2010 4:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

2 exemplu
http://www.realacustic.ro/produse/sistem-hi-fi-nad-c316bee--ma-monitor-m4.php
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
unikulkiss



Conectat la: 15 Sep 2010
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2010 4:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu daca ai voie sa faci double post.

Vrei sa spui sa sistemul ala din primul tau exemplu tine loc de un Z5500? Ai ascultat vreodata un Z5500? Iar al doilea exemplu e " 2.130 lei, fara TVA." deci depaseste cu mult si pretul Logitech-ului, si bugetul impus de mine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
codname



Conectat la: 23 Apr 2008
Mesaje: 80
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2010 4:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

unikulkiss
ce dimensiune are camera ta si cu ce muzica dai in boxe Smile ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
unikulkiss



Conectat la: 15 Sep 2010
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2010 4:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Camera mea e mica dar sunt un mic maniac cand vine vorba de puterea boxelor mele. Plus ca am mentionat si in primul post vreau sa pot sa dau o petrecere de exemplu cu ele intr-un apartament.

Muzica ascult trance clubbing uneori jazz uneori muzica de-asta comerciala, in orice caz nu manele cum probabil ti-a sugerat nicknameul meu, nu ca as avea ceva impotriva manelistilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdanp



Conectat la: 24 Mar 2010
Mesaje: 13
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2010 4:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hai sa o luam invers: tu ai ascultat vreodata NAD cu MA? Ca ti-ai fi raspuns singur la intrebare. E chiar haios ca le compari, dar daca nu stii cum se aude un sistem hifi chiar si budget ca asta, e normal. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
codname



Conectat la: 23 Apr 2008
Mesaje: 80
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2010 4:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sincer nu am insinuat nimic , parerea mea este ca ar trebui sa mergi cu inima impacata pe sistemul logitech , daca cel 5.1 de la hyundai te-a multumit , nu vad de ce logitechul nu o s-o faca , ba chiar o sa fie un upgrade evident fata de fostul sistem si merge foarte bine cu muzica ascultata de pe calculator (presupun ca de la Pc asculti muzica) .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 1 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community