FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Priza Schuko
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 11, 2010 4:54 pm    Titlul subiectului: Priza Schuko Raspunde cu citat (quote)

Ma intereseaza daca cineva are idee de unde pot achizitiona in Bucuresti o priza dubla Schuko de calitate, ale carei barete ale stecherului sa fie stranse cu resort pentru un contact ferm. Din pacate, ce am gasit prin magazine sunt prize banale, fara strangere a lamelolor soclului cu arc, care dupa cateva utilizari se largesc, iar contactul nu mai este atat de ferm.
_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Oct 11, 2010 4:54 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Lun Oct 11, 2010 7:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aduc moldovenii niste prize faine: de obicei PT (nu stiu daca am vazut vreodata ST), baza este patrata (din cauciuc) iar partea de sus rotunda, cu capac tot rotund, pe care scrie TENPO; inaltimea totala e de vreo 70 mm.

Piesa de contact (cea in care intra polul stecherului) este un cilindru din bronz sectionat in cruce, si, dupa parerea mea, sunt cele mai bune prize care pot fi cumparate (la preturi omenesti) pe la noi.

Am gasit si simple, si in format dublu/triplu (ca o tripla de prelungitor), cele simple fiind la aprox. 10 RON.




Cu prizele celelate (fireste ca macar duble) secretul este urmatorul: sa tii cont (eventual marchezi cu un marker) in care dintre prize bagi stecherul cu polii mai grosi (aparatele de putere mare si cele cu impamantare au polii stecherului de 5 mm, celelalte aparate au polii de doar 4 mm in diametru, de aceea gaura largita cu un stecher mare devine inutilizabila pentru un stecher mic), ca sa nu le largesti pe ambele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 11, 2010 7:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Prelungitoarele astea de la APC nu se vor largi, am mai multe bucati in firma de vreo 2 ani si inca le bagi-scoti de zici ca se sudeaza acolo. Smile In plus au si ceva filtrare pe teava, lucru care nu poate sa strice niciodata... specificatiile complete se gasesc pe site-ul APC, uite aici exemplu de la modelul cel mai ieftin, celelalte au filtrare chiar mai buna.
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 12, 2010 9:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru pont, dar din pacate eu caut o solutie vandabila in Bucuresti....unde nu stiu daca voi gasi precupeti basarabeni care sa vanda asa ceva. Ce am eu nevoie este o priza dubla PT, cu contacte ferme, stranse cu resort, pentru stechere tip Schuko, cu impamantare, cu diametrul picioruselor standard, de 5mm. Nu voi folosi decat 2 astfel de cabluri, amandoua fiind doua cabluri de alimentare identice.

Cosmin_C, merci de sugestie, dar un astfel de prelungitor cu protectie nu intra in discutie (eu am nevoie de o priza de perete), cu atat mai mult cu cat are un sistem filtrare, care in cazul sistemului meu, nu face decat sa influenteze negativ sunetul.Mentionez ca detin deja un distributor simplu, izolat in carcasa groasa de aluminiu (3mm), cu stechere de calitate.

_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 12, 2010 9:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ah scuze, nu am citit suficient de atent si nu mi-am dat seama ca-i vorba de priza montata in perete; poate sunt eu mai norocos dar cu alea nu am avut niciodata probleme de contact. Totusi explica-mi te rog de ce acel noise rejection inclus poate influenta negativ sunetul, pana acum toti electronistii mi-au spus ca orice filtrare de genul asta e binevenita la nivelul audio. Shocked
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 12, 2010 11:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu vreau sa deviem offtopic in cadrul acestui thread, ce pot sa spun este doar ca dintre toate filtrele pasive experimentate pana acum de catre mine, doar cele din categoria +400EUR au reusit sa nu altereze sound-ul,si sa actioneze ca atare, si anume ca un simplu distribuitor de prize. Este o experienta personala, impartasita insa din ce am mai discutat si de alti posesori de rig-uri similare cu al meu. In orice caz, consider ca cea mai eficienta conexiune este cea directa in cazul meu, fara alte device-uri intermediare. Daca insa este nevoie de un distribuitor, prefer unul simplu, cu carcasa de aluminiu sanatoasa, mufe IEC Schuko de buna calitate, cu strangere ferma (dat fiind ca si asa suprafata de contact este mica) fara alte "circuite de protectie" interpolate (in conditiile in care consider ca filtrarea alimentarii din sculele ce le detin e oricum peste cea dintr-un distribuitor/filtru APC de ex.)
_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 12, 2010 11:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aha, e o chestie audiofila adica daca nu costa nu stiu cati bani inseamna automat ca-i prost. Multumesc pentru lamuriri si scuze pentru off-topic. Wink
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 12, 2010 11:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmic_C, am sesizat de la bun inceput tonul tendentios al intrebarii tale, de aceea n-am dorit sa perseverez off-topic, in cadrul acestui thread, pe aceasta tema.Daca intr-adevar esti interesat de specificul sistemului meu, si de ce amplificarea mea nu "a tolerat" (a se citi a sunat mai prost) niste filtre cu protectie (in genul sugerate celor de tine), pot explica pe MP, sau poti deschide un topic dedicat acestui subiect, al distribuitoarelor, unde sa dezbatem pe aceasta tema. Pana atunci, as aprecia daca ai o sugestie in privinta problemei initiale ridicate de catre mine, si anume a prizei Schuko.

PS: pentru linistea sufleteasca a unora, nu folosesc nici un distribuitor cu filtraj activ, fie el de 100 sau 5000 RON....

_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 12, 2010 11:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tonul tendentios a fost doar in ultimul post, in rest a lucrat paranoia, lucru foarte intalnit pe acest forum; nu stiu de ce ai simtit nevoia de a scrie ultimul post cand eu am spus deja ca m-am lamurit. In fine, bafta la rezolvarea problemei pentru care ai descris acest topic...
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 12, 2010 11:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Paranoia sau nu, postatul pe acest forum consider ca are de suferit tocmai din cauza flame-urilor ce se nasc din subiecte ce deviaza in off-topic, ca si in cazul de fata. Daca nu intelegi rolul postului meu, sau nu mai poti tolera paranoia ce afecteaza mai nou forumul, exista intotdeauna solutia simpla de a nu mai posta (off-topic sau nu), ceea ce insa se pare ca e un deziderat greu de atins de catre unii...
_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Human



Conectat la: 01 Noi 2003
Mesaje: 889
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Oct 12, 2010 11:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cauta la un magazin gen praktiker, baumax ... prize facute de relee medias
http://www.relee.ro/index.php?page=1030100&seo=aparataj%20electric%20de%20joasa%20tensiune&languages_id=2&v1=4

sau un magazin cu produse Merlin Gerin (schneider-electric)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scutyjunior



Conectat la: 13 Mar 2005
Mesaje: 270
Locatie: Cluj Napoca

MesajTrimis: Mar Oct 12, 2010 12:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poti incerca cu priza de perete Legrand. Sunt putin mai scumpe, dar pana acum nu am intampinat probleme cu ea. Asa bine strange stecherul de la masina de spalat ca trebuie sa trag bine sa iasa (asta dupa cativa ani de utilizare), iar sistemul de prindere in perete e foarte ferm (nu are joc deloc).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 12, 2010 1:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Merci de sugestie Human, o sa caut produsele celor de la Medias pe la retailerii specializati. Ai folosit pana acum produsele lor, sunt si modele care au lamele interne stranse cu arc? Pana acum am fost pe la Praktiker, Bricostore,Mr. Bricolage si OBI unde n-am gasit nimic cu prindere pe arc, majoritatea distribuind produse din gama cea mai ieftina, lucrate cu tablite subtirele, de alama, care dupa utilizari succesive se largesc.

Scutyjunior, la Bricostore au o gama extinsa de prize Legrand, dar din pacate nici acestea nu au prindere pe arc, si nici lamele nu pareau foarte solide, dar ei au mai multe game iar cea pe care o distribuie ei (Valena), s-ar putea sa fie diferita de restul.O sa incerc la un distribuitor direct Legrand, unde sper sa gasesc toata gama lor disponibila.

_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Spitfire



Conectat la: 17 Oct 2007
Mesaje: 70
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 12, 2010 4:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca consumul acelui aparat introdus in priza este sub 1300W, adica aproximativ 6A, nici nu are sens sa alergati dupa prize "superprofi" orice priza shuko de peste 6 lei e ok, oricum rezistenta maxima a circuitului nu este la priza, ci in cablurile de aluminiu din pereti care in 100% din cazuri sunt inadite prin simpla rasucire(nici nu prea s-ar putea altfel...).
Fenomenul de slabire a contactelor de la priza e o problema doar daca auziti un sfarait in apropierea prizei, dar asta se intampla numai daca contactele sunt oxidate/arse, si numai la prizele foarte vechi, si chinuite cu mari consumatori.
Marca Tenpo de la "moldovenii din piete" este turceasca, cu nimic mai buna decat ME-DU, El-Bi, Kumral.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 12, 2010 5:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fenomenul flamarii poate surveni nu numai daca contactele sunt "perlate", ci se manifesta si din cauza unui contact imperfect intre stecker-ul Schuko si clemele interne ale prizei.Oricum, un contact ferm al clemelor este unul din considerentele absolut obligatorii ale unei prize dedicate sistemului audio. In cazul prizelor de duzina (cele de 6-15 RON) clemele sunt pur si simplu niste tablite firave, care se dezarcuiesc dupa 3-5 utlizari succesive, asadar nu fac obiectul meu de interes din pct meu de vedere. Mai mult decat atat, una din prize va acomoda consumatori de aproximativ 7-7.5A. In cazul meu nu se pune problema de cabluri de aluminiu, in conditiile in care am realizat un traseu cablat de cupru, separat, direct din tabloul electric.Consider ca in cazul oricarei prize cu impamantare trebuie luat in considerare un consum de 10A in cazul unui utilizator casnic obisnuit (masina de spalat automata, fier de calcat, etc.). Din ce am reusit sa observ pana acum, Legrand, Gewiss si Vimar nu produc prize Schuko cu cleme securizate prin resort (se pare ca solutia constructiva respectiva a fost abandonata in favorul clemelor arcuite, format tip omega)
_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community