FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Camere de rigips - unde a disparut bass-ul ?
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 9:34 am    Titlul subiectului: Camere de rigips - unde a disparut bass-ul ? Raspunde cu citat (quote)

M-am mutat la ... rigips.

Rezultatul: catastrofal !

Bass-ul a disparut in proportie de peste 50-60% !!!
Mediile au o oarecare reverberatie suparatoare !

Ce e de facut ?

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 9:34 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Tiberiu Bako



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 348
Locatie: Timisoara/Ploiesti

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 9:42 am    Titlul subiectului: rig Raspunde cu citat (quote)

Draperii, covor, rafturi cu carti. Eu altceva n-am reusit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 9:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cred ca se poate confirma inca o data faptul ca spatiul de auditie face parte din sistem. Atat prin dimensiunile sale ( inclusiv inaltime!!!) dar si prin natura materialelor de constructie si tipul de amenajari si mobier ( inclusv carpata/ covor).
Catalin nu pot decat sa-ti urez bafta si rabdare, pt ca o sa ai nevoie de ambele.

_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 9:52 am    Titlul subiectului: Re: rig Raspunde cu citat (quote)

Tiberiu Bako a scris:
Draperii, covor, rafturi cu carti. Eu altceva n-am reusit.


Dupa cele facute in acest sens, ce imbunatatiri ai putut constata, pe zona de bass ? Ai mai incercat dupa aceea sa compari, cu acelasi setup, intr-o camera "normala" de beton sau zidarie ?

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 9:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Relativ la bass, este pur si simplu inexplicabil pentru mine: unde e, unde s-a dus ? Twisted Evil
_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tiberiu Bako



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 348
Locatie: Timisoara/Ploiesti

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 10:09 am    Titlul subiectului: rig Raspunde cu citat (quote)

La inceput, nu intelegeai nimic din cauza mediilor. Reducand reflectiile, a aparut si basul, dupa o mie de mutari. Incearca pozitionarea ca la subwoofer:Pune o singura boxa (decupleaz-o pe cealalta) exact in locul de ascultare, pune o piesa cu basi pe care o cunosti, taie inaltele si plimba-te prin camera. In locul (locurile, pt a doua boxa) unde auzi cel mai bine basul, acolo asezi boxa(boxele).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 10:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Very Happy construieste un zid de caramida unde trebuie. Faptul ca ai rigips si ti-a disparut basul e o binefacere audiofila Laughing Este foarte greu sa-l amortizezi, pe cand tu acum nu ai decat sa-l "construiesti" cum vrei tu. Partea delicata este ca va fi nevoie de ceva ziduri de caramida prin camera. Cat de estetic va aparea acesta tine doar de imaginatia ta, cum il disimulezi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 10:42 am    Titlul subiectului: Re: rig Raspunde cu citat (quote)

Tiberiu Bako a scris:
Draperii, covor, rafturi cu carti. Eu altceva n-am reusit.

Poate covorul, si eu am patit ce zice cosmin. Nu mai pot asculta deloc, am sunat si la Jack, crezand ca au ceva boxele, ciuciu. E pur si simplu groaznic, am absolut toti peretii de rigips (bloc ANL) si chiar si o usoara soapta in camera are rezonanta. Am pus draperie, biblioteca cu carti am. degeaba.

Mai ramane sa pun si covor, daca nici dupa asta nu se aude macar decent, nu stiu ce sa mai fac, pur si simplu nu pot asculta, e infiorator.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 11:11 am    Titlul subiectului: Re: Camere de rigips - unde a disparut bass-ul ? Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:
M-am mutat la ... rigips.

Rezultatul: catastrofal !

Bass-ul a disparut in proportie de peste 50-60% !!!
Mediile au o oarecare reverberatie suparatoare !

Ce e de facut ?


Vinde Accu si i-ati ceva ca lumea... Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 11:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fuck, ai compatimirea mea sincera. Nu fac poante proaste.
E o problema cu care ma identific foarte usor.
Eu, dupa ce m-am mutat in casa actuala am intrat in depresie si mi-a luat peste jumate de an ca sa fac sa se auda multumitor.
Dupa mutare, cand am dat drumul la sistem am ascultat 30 de secunde si am iesit rosu la fata din camera ...
Aveam sunet zbierat, basul pe alocuri bubuia in fiorator, pe alocuri disparea - era un haos general.
Dupa cum am mai scris in alta parte camera a suferit transformari imense - schimbat dusumeaua, bibilioteca, draperii etc. etc. - de fapt ai vazut cand ai trecut pe la mine - nu stiu daca ti-ai pus problema dar nimic nu e intamplator in asezarea aia.

O sugestie buna e cea a lui Tiberiu, de mai sus:
"Draperii, covor, rafturi cu carti".
La mine biblioteca a eliminat zbieratele, a concentrat basul si l-a pus locul lui.
Draperiile si covorul la fel, in plus au readus focusul, corpul si precizia.
Dar in mod sigur nu sunt solutii universale ...

O alta sugestie, la fel de serioasa, ar fi sa vorbesti cu Iura sau cu Jack sau cu orice alt om cu mare experienta si sa il aduci la evaluare.
In vizitele mela la Iura nu am discutat chestiuni legate de acustica dar presupun ca s-a confruntat si el cu probleme pe care sigur le-a rezolvat, de vreme ce in camera aia mare se aude cum se aude Smile
Cu Jack am discutat mult pe tema asta si in opinia mea are deja o experienta impresionanta pe subiect.
Bibi si Robinson sunt alti doi oameni care sunt destul de convins ca ar putea sa te ajute.

Succes major si imi exprim inca o data sincera compatimire pentru tampenia asta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 11:30 am    Titlul subiectului: Re: Camere de rigips - unde a disparut bass-ul ? Raspunde cu citat (quote)

hifidoc a scris:

Vinde Accu si i-ati ceva ca lumea... Very Happy


Chiar ma asteptam sa o dea careva cu m.... in fasole.

Merci pentru pont, dar nu voi schimba vreodata acest brand pe altul ! Poate sa se puna si-n c... si-n cap careva, tot nu-mi voi schimba parerea. Twisted Evil

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 11:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

apropos, biblioteca cum ati amplasat-o ? pe peretele opus boxelor cumva ? si pe tot peretele ? la mine asta e cam singura varianta de amplasare cu ea.
_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 11:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmine, cred ca asta-i prima si ultima mea postare in legatura cu Accu.
Imi pare rau de probelemele aparute cu frecventele joase, am vazut ca mai sus deja unii au venit cu cateva sugestii.

Pacat ca nu poti savura o gluma buna. Laughing

Chiar daca fost o postare nitel off-topic, cam in genul postarilor tale la subiectul Naim.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 11:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:
apropos, biblioteca cum ati amplasat-o ? pe peretele opus boxelor cumva ? si pe tot peretele ?

Exact!
Mie utilitatea ei mi s-a dovedit de 2 ori, in 2 camere diferite.
(de fapt intr-o camera pe 95% din peretele opus boxelor, iar asta actuala sa zicem cam pe 80%)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 11:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Problema spatiului de auditie este una foarte complexa.
Decorarea incaperii cu rafturi, tablouri, covoare, carpete, etc. va rezolva doar problema reflexiilor pe frecvente medii si inalte. In unele cazuri este suficient.La bass insa problema se complica. Toata treaba depinde de dimensiunile camerei si de boxe. Sunt boxe care intr-o anumita camera suna bine si aceleasi boxe in alta camera sunt dezastru. Asa numitele Room Modes pot fi excitate in mod diferit de boxe diferite. Cu cat o camera e mai mare are nevoie de boxe mai mari si invers, cu cat o camera este mai mica are nevoie de boxe mai mici. Un alt factor care poate face diferenta este plasarea boxelor. Metoda cu plimbatul prin camera amintita mai sus este una din solutii.

Sunt cazuri in care uneori basul e mai mult decat normal. Stiu....bas, spatiu pe HDD si banda la net niciodata nu sunt suficiente, dar ce se intampla cand te trezesti cu un PEAK la 125hz asa cum am patit eu??? E groaznic. Solutii ar fi ca de ex. aplicarea unui notch filter, folosirea unui EQ sau de ce nu bass-traps. NU stiu insa care solutie ar fi mai eficienta si mai putin daunatoare muzicii.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Urmatorul
Pagina 1 din 14

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community