FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Camere de rigips - unde a disparut bass-ul ?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... , 12, 13, 14  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 13, 2010 11:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Doresc sa mai fac cateva precizari referitoare la cabluri si la "uleiul de sarpe" (apropo' stiati ca uleiul de sarpe chiar exista si este intens comercializat ca medicament minune de catre chinezi? Razz )

1 - Cel mai dramatic efect se simte in sistemul lui MarianS prin schimbarea unui singur interconect (in sistem se folosesc doua interconecturi) - cine este Toma necredinciosul se poate convinge ascultand sistemul lui Marian.
2 - In sistemul meu (considerat de mine a fi "la genunchiul broastei", adica unul dintre cele mai ieftine sisteme Hi-Fi am facut fortat (prin vanzare) schimbarea cablurilor de boxe recomandate de dealer cu cabluri ordinare de veioza - schimbarea a fost dramatica, dupa schimbarea cablurilor pur si simplu nu am mai avut nici un fel de placere in a ascula muzica (restul sistemului ramanand neschimbat) Confused
3 - Din categoria "ulei de sarpe" recomand scepticilor (primtre care ma numaram si eu entuziasmat acum vreo 5 ani) sa asculte un sistem "rasarit" pus intr-un rack Arcici in care rafturile sunt suspendate pe perna de aer.
Multi forumisti care au avut ocazia sa asiste la demonstratie stiu despre ce vorbesc, dar, trebuie sa spun ca o atat de mare diferenta (pe care o auzea si un surd de-o ureche) n-am mai auzit in viata mea (si era acelasi sistem, in doua ipostaze diferite - cu perna de aer umflata si cu ea desumflata - deteriorarea sunetului se facea progresiv intr-un interval de 3-5 secunde, cat dura sa se desumfle perna de aer) - asadar, cine nu crede in "vodoo" ar trebui sa asculte cateva "minuni" dinastea apoi sa-si dea cu parerea daca sunt doar gogorite de marketing sau sunt extrem de eficiente...

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Oct 13, 2010 11:21 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
clannad



Conectat la: 02 Noi 2004
Mesaje: 132
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 13, 2010 11:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@bibi.audiofil: aferim Embarassed
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 13, 2010 11:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Scuzati ortografia, eram obisnuit sa-mi editez greselile din posturi ulterior Embarassed
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Mie Oct 13, 2010 11:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
Scuzati ortografia, eram obisnuit sa-mi editez greselile din posturi ulterior Embarassed



LOOOOOOOL
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Oct 13, 2010 11:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibi.audiofil a scris:
M-am certat si cu Dumitru Dragomir/
Dar fara jigniri/
El m-a facut oligofren/
Eu l-am facut zdreanta/
Dar nu ne-am insultat/


Bestial. Becali?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clannad



Conectat la: 02 Noi 2004
Mesaje: 132
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 13, 2010 11:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

to chill out: melci, scoici, raci, craci.....


http://www.youtube.com/watch?v=eobwfqwBkeo&feature=related
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aifaq



Conectat la: 13 Ian 2006
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Joi Oct 14, 2010 5:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deci eu am scris:
aifaq a scris:
Iar daca ai cumparat boxele de la dealerul X (ca ai avut 60% discount), amplificarea de la Y (alt discount semnificativ si multa, multa intoxicare pe forumuri) si sursa de la Z (recenzii pozitive pe internet si opinii debitate live de "urechisti") si ai cablat totul cu ceea ce ti-a sunat mai bine din teancul de cabluri disponibile prin casa pe cine chemi sa-ti dreaga ghiveciul?
O simpla curiozitate...
Si am primit raspunsul rapid al lui MarianS, care s-a simtit vizat
MarianS a scris:
Pai, sa ne gandim !
In primul rand l-am chemat pe Iura (s-a oferit din start), dupa care pe Glucica si pe domnujim. Sunt cei care s-au oferit pana acum.
Lista ramane deschisa pentru eventualii amatori Idea
urmat de reactia stranie a lui cosminbro
cosminbro a scris:
Asta ce vrea sa mai insemne ? Intoxicare cu ce ? Cu calitate maxima, de top ? Hai ca m-a bufnit rasul, daca nu plansul...

Prin urmare sunt curios ce anume am inceput? Am expus un caz ipotetic in care achizitia s-a facut dupa alte criterii decat cele audiofile... s-a simtit cineva cu musca pe caciula? Daca nu, nu inteleg reactia celor citati mai sus iar daca da ma amuza candoarea cu care unii admit public faptul ca si-au luat sistemul pe criterii de genul "doi la pret de unul" (aplicabile cel mult la Carrefour, pentru iaurtul cu Bifidus Effensis).

MarianS, daca tot te-ai simtit vizat da-mi voie sa-ti spun (scriu) urmatoarele: fiecare firma are slabiciuni si puncte forte care conduc la un sunet "de casa". Acest lucru nu este neaparat o trasatura negativa iar clientii fideli se asteapta sa regaseasca "semnatura" brandului atunci cand fac upgrade sau asculta un model nou. Problema apare atunci cand sursa, amplificarea si boxele au tendinte/orientari similare (Accuphase si Sonus Faber, in cazul tau). Iar daca adaugi si cabluri care influenteaza sunetul in acelasi sens chiar nu cred ca vei obtine un rezultat optim.
Daca tii minte, ti-am recomandat anumite modele de boxe... nu, nu le gasesti la Jack deci nu pot fi acuzat ca iau partea cuiva pe acest forum. Motivele pentru care ti-am facut aceste recomandari tin de sunetul boxelor respective, de potrivirea cu amplificarea pe care o detii si mai ales de specificul camerei de auditie. Din pacate se pare ca am incercat sa ajut baba sa treaca strada... un motiv in plus sa cred ca orice incercare de a face bine nu ramane nepedepsita (si este, dupa cum se stie, futere de muma).


cosminbro, contrar asteptarilor lui domnujim nu iti voi da raspunsul cuvenit pentru impertinenta ta: ar insemna sa ma cobor la nivelul tau ceea ce nu sunt dispus sa fac. Continua te rog sa imparti universul in "noi" si "voi", fara a-ti obosi neuronul cu ideea ca s-ar putea sa mai existe si "altii". Si o remarca, daca-mi permiti: faptul ca tu apreciezi o anumita firma nu inseamna ca aceasta este cea mai buna sau, mai ales, cea mai potrivita pentru toti audiofilii. Desigur, daca tu traiesti cu impresia ca opinia ta este mai valoroasa decat a altora atunci, cu scuzele de rigoare, chiar te crezi buricul Pamantului si propun sa concepi un comunicat de presa ca sa afle si cei de la Krell, Wadia, Mark Levinson, dCS, Audio Research, BAT, Nagra, Boulder (mai pune si tu, ca eu m-am plictisit) ca este cazul sa-si stranga lopatica si galetusa si sa plece acasa...

Audiofilia si slana de porc e grele! Noroc cu libertatea de exprimare, macar va puteti da cu presupusul (cu elan si convingere) despre ceea ce nu cunoasteti Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 14, 2010 7:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aifaq, am apreciat propunerile tale privind schimbarea boxelor.
Cu toate acestea, in ultimul timp, sunetul s-a schimbat si sunt ok. Boxele s-au rodat 100% (driverele de bass). Am incercat sa rebuc reflexiile primare etc.
Rezultatul este peste asteptarile mele, stiind ce fel de camera de auditie detin.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 14, 2010 7:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

As vrea, in mod deosebit, sa aduc multumiri lui Bibi pentru ajutorul dat la confectionarea panourilor "Audiofile". Thumbs up
_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Oct 14, 2010 8:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
trebuie sa spun ca o atat de mare diferenta (pe care o auzea si un surd de-o ureche) n-am mai auzit in viata mea (si era acelasi sistem, in doua ipostaze diferite - cu perna de aer umflata si cu ea desumflata - deteriorarea sunetului se facea progresiv intr-un interval de 3-5 secunde, cat dura sa se desumfle perna de aer)


Foarte posibil una din componente e sensibila la vibratii (c'asa e ea sau are un defect).

Nu stiu la tine, dar la mine vibratiile de la boxe ajung pina la echipamente - deh, parchet laminat - (pina una alta am pus la boxe picioare de cauciuc) si pina nu de mult aveam defect releul de muting de la amplif si pierdeam semnal pe un canal cind avea chef.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Joi Oct 14, 2010 8:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Subscriu la propunerea de editare , toate postarile ce nu tin de subiectul rigips si basi sa fie sterse de catre d-l Vasile.
Discutiile pe aceasta tema din nou au degenerat in ceva nedorit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 14, 2010 12:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
Gata, m-am lamurit acum, ai perfecta dreptate cu dielectricul, nu mai trebuie sa-mi explici nimic Razz


Cool.
Daca tot esti interesat, uite aici niste linkuri care explica de ce "superluminal group velocity" nu violeaza teoria relativitatii restranse si nu introduce nici un paradox.

http://en.wikipedia.org/wiki/Faster-than-light#Group_velocities_above_c
http://physicsworld.com/cws/article/news/2810

Entanglement, un subiect care a facut furori recent:
http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_entanglement

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 14, 2010 2:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nicule cred ca realizezi ca un cablu neizolat canta la fel de bine ca unul izolat,. ba chiar mai bine. Izolatorul devine aerul. Cred ca ar fi interesant de vzut ce se intampla daca folosesti un semiconductor ca izolator Wink , asta e situatia cea mai interesanta. Sau ia o ferita si trece cablul prin ea
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 14, 2010 9:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am avut ocazia sa testez 2 cabluri asemanatoare de boxe. Singura diferenta o constituia dielectricul folosit. Unul avea izolatia din polipropilena fata de celalalt care o avea din teflon.
Cel cu teflon s-a dovedit mult peste celalalt.
Orice discutie despre cabluri trebuie inceputa, numai dupa testarea acestora.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
batranul



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 174
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 7:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

o posibila rezolvare ?

http://www.zainea.com/contact.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... , 12, 13, 14  Urmatorul
Pagina 13 din 14

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community