FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Modificari folositoare magnetofon Akai
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Dum Sep 26, 2010 8:30 pm    Titlul subiectului: Modificari folositoare magnetofon Akai Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor.
Detin un Akai 620.
M-am uitat foarte atent pe o schema de 620 si pe una de 625.

In mare parte electronica este identica, doar ca la 625 are ceva mici modificari pt tahograful digital, iar pentru pitch control, 625 fata de 620 are lipsa o rezistenta, iar din pinii rezistentei sunt trase 2 fire la potentiometrul de pitch control.

Acest lucru se poate face foarte usor, desigur il voi face intr-una din zilele urmatoare, cand voi face rost de un potentiometru de 1K cu oprire la jumatate de cursa.

O alta modificare foarte folositoare, ar fi un Bias Adjust, exact ca la 646 si 747.
Insa pentru aceasta modificare nu imi dau seama cam ce ar trebui facut.
Exista cineva care sa se priceapa,si cu o schema de 620, sa-si dea seama cam ce ar trebui modificat? Este la fel de usor,se trag 2 fire si se monteaza un potentiometru , sau e vorba de o treaba mai ampla?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Sep 26, 2010 8:30 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Sam Oct 02, 2010 6:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nimeni nu ma poate ajuta cu modificarea cu reglajul de BIAS?
Sau nu vrea nimeni sa ma ajute?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
georgepopescu81



Conectat la: 06 Oct 2010
Mesaje: 11

MesajTrimis: Mie Oct 06, 2010 3:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

te-as ajuta eu cu cea mai mare placere dar nush cum se face, stiu decat ca e cam dificil, am vazut un prieten facand ceva de genu si a zis ca data viitoare nu se mai chinuie isi baga picioarele, de aceea cred ca nimeni nu se baga sa te ajute, ca e destul de dificil. Sorry, oriqm mai incearca poate te ajuta careva Smile
_________________
Petrece Revelion Romania alaturi de cei dragi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 06, 2010 4:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dj Valy- Daca te uiti pe o schema de GX646 sau GX747 vei vedea ce trebuie facut. Problema este ca semireglabilii de frequence response sunt capacitivi [ trimmeri] si tu trebuie sa ajungi intr-un potentiometru. Vei vedea pe schema ca trebuie sa faci un montaj cu cateva rezistente la care te legi o data la capcana de bias FL si o data trimmerul de freq resp pentru canalul respectiv.
Insa acum imi permit si o opinie personala: mi se pare o improvizatie, in ce ma priveste n-as face niciodata asa ceva pe un magnetofon Akai [ daca era Rostov mai treaca mearga], in momentul cand apar butoane in plus fata de ce a pus fabrica pe un aparat mie personal imi provoaca o senzatie de dezacord total. Din propria experienta iti spun ca la 747 n-am folosit niciodata bias-ul la inregistrare lasandu-l mereu pe zero, daca banda este proasta poti sa intepi tu inaltele cu mama bias-ului, ca tot prost iese inregistrarea.
Mai degraba eu m-as concentra in aducerea la parametri a mag-ului, prin inlocuirea componentelor interne imbatranite cu unele de f buna calitate urmata de calibrarea folosind aparate de precizie: frecventmetru, milivoltmetru, osciloscop. La topic-ul despre GX 646 , teh_paradox vorbea de modificari ale curbei NAB pentru 620,625 inlocuind componentele interne cu altele de valori potrivite ptr a obtine acest lucru. Mi se pare mult mai profesionist si interesant acest lucru.
Sper sa nu-mi iei in nume de rau ce am scris, sunt doar pareri personale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mie Oct 06, 2010 4:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In afara de faptul ca as putea sa cumpar un Akai 646 care sa aibe bias reglabil (metoda cam scumpa,magnetofonul fiind scump), un reglaj de bias ar fi folositor.
Desigur ca nici eu nu folosesc benzi vechi si uzate.Din moment ce am Akai nici nu incape vorba.
Pana acum am folosit destule benzi pe inregistrare.
Ce pot spune este ca modele ca :
ORWO typ 104,
ORWO typ 106,
BASF 528,
BASF 911,
EMTEC 528,
si un Quantegy (nu cunosc modelul), iau semnal foarte bine, in special acest Quantegy la care am ramas masca.Ce ramane pe Tape se aude mult mai bine fata de Source, adica e mai clar, si are inalte mai multe.
De asemenea am mai inregistrat si pe benzi ORWO typ123, pe unele care au fost noi, semnalul source/tape este identic, iar cateva care au fost folosite, semnalul scade putin, destul de sesizabil, in sensul ca dispare putin din frecventele inalte.
Un reglaj BIAS m-ar ajuta sa le inregistrez mai bine.Eu sunt adeptul sunetului Akai, si imi place ce ramane pe banda sa sune un pic mai deschis si cu mai multe inalte fata de sursa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bramburel
Vizitator





MesajTrimis: Mie Oct 06, 2010 7:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Doua mici obsersvatii...
- banzile ORWO nu se mai fabrica de 2 decenii, deci numai noi nu se poate spune ca sunt (chiar nefolosite)
- inregistrarea care suna mai "bine" decat sursa... implica deformarea realitatii, deci "minte-ma, dar minte-ma frumos" Rolling Eyes
Sus
ALEKS



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 287
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Sam Oct 09, 2010 10:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bramburel a scris:
...inregistrarea care suna mai "bine" decat sursa... implica deformarea realitatii, deci "minte-ma, dar minte-ma frumos" Rolling Eyes

100% corect. Unele (toate) masinile (magnetofoane, deck-uri, etc.) ametesc semnalul in asa fel incat inregistrarea sa ne faca placere urechilor.

La urma urmei asta e si farmecul... (depinde din ce punct de vedere privesti).

ALEKS

_________________
AKAI Electric Company Ltd.
Lumea Tuburilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Lun Oct 11, 2010 2:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cam asa este ALEKS, sunetul de banda incanta urechea, iar noi nu mai tinem cont cum trebuie sa sune originalul.

Si aici intra in forta reglajul de BIAS, fie el doar cu setarea din fabrica,fie si cu un potentiometru de ajustare fina.
La categoria benzi long-play, si cele model mai gros pentru radiodifuziune, se inregistreaza foarte clar, si fata de sursa cum spuneam se aude cu mai multe inalte, are o claritate aparte.
Exista anumite benzi,gen orwo, agfa, basf, modele mai vechi,care nu raspund la fel la inregistrare, se aud putin mai infundat decat sursa,ceea ce nu e prea placut.

In acest scop doresc sa fac un bias adjust pt Akai.

Am gasit o schema de Akai 646, am observat ca exista o placuta mica cu cateva rezistente, care este conectata cu acel potentiometru de bias adjust.Schema totusi nu se vede prea clar, poate ma ajuta cineva cu un alt exemplar de schema de 646, sau chiar 747, ca sa-mi dau seama de care piese am nevoie, ce modele, si apoi unde se vor lipi firele pentru conectare.

Deci astept ajutor cu o schema de 747 sau 646 din partea celor care doresc sa ma ajute.

Ca tot este vorba de modificari la Akai, in decursul saptamanii trecute am rezolvat Pitch Control.
A fost vorba de rezistenta R107, de 470 ohmi,care am extras-o de pe placa. In pinii rezistentei am montat in locul ei un potentiometru liniar de 1K, cu oprire la jumatate de cursa.Masurat are vreo 850 ohmi la cursa maxima, iar la oprire,la jumatatea cursei are 445 ohmi.A fost nevoie de o ajustare foarte fina din semireglabilii VR1 si VR2, pentru a fi viteza exact atunci cand potentiometrul este la jumatate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sorynake1



Conectat la: 14 Dec 2010
Mesaje: 24

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 8:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Regajul bias se face pentru fiecare tip de banda in parte , daca ai pe panoul frontal reglajul biasului executa urmatorii pasi :
La - 10db inregistrezi un semnal sonor de 20Hz unde concomitent asculti semanlul inregistrat si reglezi biasul pana cand semnalul este cel mai calitativ , acolo este biasul corect pentru tipul tau de banda , atentie el difera pentru fiecare tip de banda .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 9:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sorynake1 a scris:
Regajul bias se face pentru fiecare tip de banda in parte , daca ai pe panoul frontal reglajul biasului executa urmatorii pasi :
La - 10db inregistrezi un semnal sonor de 20Hz unde concomitent asculti semanlul inregistrat si reglezi biasul pana cand semnalul este cel mai calitativ , acolo este biasul corect pentru tipul tau de banda , atentie el difera pentru fiecare tip de banda .


20Hz? esti sigur?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sorynake1



Conectat la: 14 Dec 2010
Mesaje: 24

MesajTrimis: Dum Dec 19, 2010 10:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu asa am procedat cu toate magurile mele , doua akaiuri le-am reglat pentru benzi agfa si basf si un Sony l-am reglat pentru or-wo , semnal de test dintr-un generator AF&RF home-made perfect calibrat cu toate ca , chiar la acelasi tip de banda pentru orice noua inregistrare trebuie reajustat fin .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sorynake1



Conectat la: 14 Dec 2010
Mesaje: 24

MesajTrimis: Dum Dec 19, 2010 11:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca modificari aduse cel mai important sunt tranzistoarele din preuri , am pus 2sc2240 / bc413c / 2sc1570 / 2n4401 / 2sa930 / 2sa1084 dar cele mai bune sunt SSM2210 (duble npn ) la care zgomotul de fond este aproape mut cu amplificatorul final dat la maxim , am marit reactia negativa cea locala micsorand valoarea unei rezistente , in detrimentul scaderii aproape la jumatate a semnalului pe iesire . condensatorii de trecere i-am schimbat cu bipolari dar neinfluentand semnalul nici dublarea capacitatii filtrajelor nici schimbarea cablurilor ecranate de la cap cu cablu azusa profesional nici tripla ecranare cu tabla de Al , Cu. si Permaloy nu a adus alte inbunatatiri cred ca pe viitor este construirea unui preu cu o dubla trioda dar nu stiu reactiile ce trebuie modificate pentru capuri gx ... daca a facut cineva rog sa imi dea o ideie , fac cinste cu tuburi nos la alegere .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DjLeco



Conectat la: 07 Sep 2004
Mesaje: 95
Locatie: Bucuresti Dr Taberei

MesajTrimis: Mar Dec 21, 2010 1:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Biasul se regleaza la -20db, nivelul celei mai inalte frecventa reprodusa de aparat sa fie egal cu nivelul de 1Khz, dupa inregistrare, adica vinel de rec la -20db atit pt 20Khz(ex) si pt 1 Khz(referinta) bias reglat, astfel incit la redare sa avem acelasi nivel la ambele frecvente.

Daca la play nivelul la 20 Khz este mai mare, bias este mai mic decit trebuie, daca este mai mic, biasul este prea puternic.

In orice test se regleaza cu suport magnetic NOU, nefolosit.

Se poate scoate bias afara cu un tranzistor controlat de un potentionetru(regulator serie) care modifica in +/- 10% alimentarea oscilatorului de stergere si premagnetizare, astfel incit o banda trasa la + 3db peste nivel de 0 , cu biasul reglat la minim, sa fie stearsa complet!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Sorynake1



Conectat la: 14 Dec 2010
Mesaje: 24

MesajTrimis: Joi Ian 06, 2011 1:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu am vazut pana acum sa modifici tensiunea de alimentare a oscilatorului sa se modifice frecventa de iesire , mai trage un ochi sa vezi ca modoficarea frecventei de iesire a oscilatorului de face in 2 moduri 1-REZISTIV si 2-CAPACITIV la unele maguri reglajul fiind un condensator trimer la altele o rezistenta semireglabila ambele modificand valoarea oscilatiilor reproduse nu tensiunea de alimentare sau polarizare a tranzistoarelor , cate oale de oscilator am mai desfacut dar sa vezi la alea cu tuburi oala de 5 cm diametru mai am si acum le pastrez pentru diferite constructii rf.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DjLeco



Conectat la: 07 Sep 2004
Mesaje: 95
Locatie: Bucuresti Dr Taberei

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 12:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In momentul in care ai modificat recventa, filtrul L+C (in paralel) care taie frecvenya de bias este USELESS.

Se poate atenua sau amplifica in 2 feluri si anume:

Metoda PROFI, se modifica tensiunea de alimentare a oscilatorului de stergere si premagnetizare in pragul de +/- 10%, corespunzator biasului de +/- 10%.

Metoda clasica, low cost, cu un potentiometru dublu pentru fiecare canal, unde intervin in sens NEGATIV, valorile diferite ale cursei potentiometrului, de x% intre canale, cit si atenuarea frecventei datorita filtrului R-C din circuit.

Pune mina si studiaza scheme, invata, si revino cu temele facute.

In 1987, am clonat o electronica de Akai CS-M4 (doar partea de inregistrare), careia i-am introdus Dolby B+C cu integratul Hitachi HA12088ANT, si i-am pus cap 3 head de la un teac.
Functiona intr-un mare fel.
Evident biasul era scos afara, cu metoda descris mai sus (prima).

Succes!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community