FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Exista diferente intre un cablu optic ieftin si unul scump?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
MyAndrei



Conectat la: 08 Apr 2010
Mesaje: 40
Locatie: Maramures

MesajTrimis: Dum Sep 19, 2010 4:00 pm    Titlul subiectului: Exista diferente intre un cablu optic ieftin si unul scump? Raspunde cu citat (quote)

Salutare la toata lumea Smile
De curand am cumparat un PS3 slim si vreau sa il conectez la receiver printr-un cablu optic digital toslink.

Intrebarea mea ar fi: exista diferente intre un cablu optic relativ ieftin ( 17 lei ) si unul mai scump...adica de la vreo 50 lei in sus?

P.S- nu caut perfectiune dar vreau un sunet bun, mai bine dau azi 50 lei decat maine dupa ce as da bani pe cel ieftin.

_________________
Nu exista perfectiune! deci sunt un audiofil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Sep 19, 2010 4:00 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Bramburel
Vizitator





MesajTrimis: Dum Sep 19, 2010 5:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Diferenta estede 35 de lei... Wink
Sus
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Sep 19, 2010 8:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cam asa, 35 de lei. Exista si modele cu zone aurite la vedere - nu conteaza transmisia fiind optica, da' cine nu stie musca.

Singura alta chestie care poate fi un criteriu e flexibilitatea (pina nu am nimerit din intimplare un model mai flexibil nu am realizat, dar e inconfortabil sa faci manevre cu unul tip bat)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Sep 19, 2010 8:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Diferentele intre diferitele cabluri optice pot fi uneori destul de mari.
Depinzand de calitatea plasticului din care sunt facute.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MyAndrei



Conectat la: 08 Apr 2010
Mesaje: 40
Locatie: Maramures

MesajTrimis: Dum Sep 19, 2010 9:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pentru raspunsurile date, am inteles ca pretul nu ar fi unul din bazele calitati cat materialul din care e facut acel cablu optic, si din cate am inteles de la voi nu trebuie sa fie prea rigid.
_________________
Nu exista perfectiune! deci sunt un audiofil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Sep 19, 2010 10:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
Diferentele intre diferitele cabluri optice pot fi uneori destul de mari.
Depinzand de calitatea plasticului din care sunt facute.


Este foarte corect ! Chestia cu mufa aurita sau nu , nu are pic de importanta, conteaza calitatea imbinarii intre mufa si cablu efectiv, calitatea cablului folosit si cam atat !

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MyAndrei



Conectat la: 08 Apr 2010
Mesaje: 40
Locatie: Maramures

MesajTrimis: Sam Oct 02, 2010 10:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am cumparat unul pana la urma la pretul de 14 lei la capat mufele sunt aurite si plasticul fiind moale , lejer de indoit. Sunt multumit , acum pot sa am sunet de la ps3 Smile
_________________
Nu exista perfectiune! deci sunt un audiofil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 02, 2010 10:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

intrebare de necunoscator: ce rost au mufele aurite la un cablu optic ?
_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 02, 2010 11:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

johnniewalker a scris:
intrebare de necunoscator: ce rost au mufele aurite la un cablu optic ?

Sa justifice pretul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Oct 02, 2010 12:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Corect - de la cablurile de cupru clientu' a invatat ca aur bun, merita pret.

Dar aici e un forum audiofil deci ar trebui sa compunem un raspuns de 3 pagini despre efectul inelului de aur asupra alinierii fotonilor.

Si ca sa punem cireasa, s-a gindit cineva sa faca cabluri optice cu sens marcat pe ele, sa nu circule fotonii pe contrasens?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 02, 2010 1:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

danb a scris:
Si ca sa punem cireasa, s-a gindit cineva sa faca cabluri optice cu sens marcat pe ele, sa nu circule fotonii pe contrasens?

S-au gandit in mod sigur, dar la nivelul ala de pret chiar ca nu ma uit, nici macar de curiozitate, pentru ca asa cum oricine isi poate da seama, un astfel de cablu este atat de capabil incat merita lejer sa coste mai mult decat un DAC foarte bun. Pana la urma, da-l dreaq de DAC, ca poate sa fie tata DAC-urilor, daca nu-i vin fotonii aranjati cum trebuie o sa decodeze o porcarie de semnal, vin 1 si 0 aia aplecati care-n stanga, care-n dreapta...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community