FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ce reciever? Ce boxe? Ce sub?
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
..bHz..



Conectat la: 23 Dec 2004
Mesaje: 47
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 11, 2010 4:41 pm    Titlul subiectului: Ce reciever? Ce boxe? Ce sub? Raspunde cu citat (quote)

Salut,
N-am mai "prestat" pe forumul asta de ceva vreme, vad ca intre timp standardele calitatii audio au crescut la nivel de arta si orice profan e luat peste picior Smile Sper sa nu mi se-ntample Very Happy
Problema mea e ca vreau sa scap de traditionalul Z5500. Am tot oscilat catre alte sisteme similare (gen microlab, edifier, etc) insa, avand in vedere ca-n ultima perioada ascult multa muzica, putine filme si deloc jocuri pe boxe m-am gandit sa trec la reciever + anexe.

Avand in vedere diferentele de bani, am zis s-o iau incet, un reciever + boxele fata. Urmand ca-n lunile viitoare si-n functie de bani sa completez pana la "5.1"

Dupa cum ziceam, sunt experimentat 0 in "a asculta" boxe insa consider ca apreciez sunetul destul de precis (fac diferentele intre sunetul cu sau fara perdeaua trasa intr`o camera de ex Smile ).
Din considerente pur estetice si pentru ca Yamaha imi suna mie bine, m-am orientat catre ceva gen:
http://www.avstore.ro/receivere/yamaha-rx-v467-rx-v467/

La care sa adaug doua bookshelf pentru fata (n-am loc de altceva) si poate luna viitoare un sub corespunzator. M-astept ca doar boxele fata sa sune usor dubios dar sunt rabdator...

Ce parere aveti? Sunt incredibil de flexibil, in fond nu ma pricep deloc si stiu asta Very Happy


Ultima modificare efectuata de catre ..bHz.. la Lun Oct 11, 2010 4:51 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Oct 11, 2010 4:41 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Lun Oct 11, 2010 4:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce buget initial ai?
Second poate fi o alternativa?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
..bHz..



Conectat la: 23 Dec 2004
Mesaje: 47
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 11, 2010 4:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E ok si second, atata timp cat vanzatorul este "de incredere". Asa, sa iau in calcul loterii gen okazii.ro nici nu ma gandesc.

Pentru reciever am zis 1.500 ron (+/- 10%). Pt boxele fata, avand in vedere ca nici recieverul n-o sa fie intruchiparea perfectiunii, undeva pe la 3mil buc?!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Oct 11, 2010 4:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu e cam putin ptr boxe, comparativ cu amplificarea?
_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Lun Oct 11, 2010 5:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

din ce am vazut pe net 3 mil pe bucata e cam putin pt niste boxe decente....eventual daca nu dispui de mai mult incearca sa mai tai de la amplificator....sau du-te pe un sh....si mai pune la boxe..

bafta!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Lun Oct 11, 2010 5:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu zic sa mai pui la boxe.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bradu07



Conectat la: 20 Noi 2007
Mesaje: 82
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mar Oct 12, 2010 9:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum ai zis "ascult multa muzica, putine filme si deloc jocuri pe boxe" mai bine ai aloca 1500 lei pe boxe si restul pe un amplificator sh si o sa se auda mult mai bine dacat cu boxe de 600 lei si un receiver de 1500 lei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
..bHz..



Conectat la: 23 Dec 2004
Mesaje: 47
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 12, 2010 10:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hm, rezonabil. Dar nu pot ramane "stereo" forever, deci ar trebui ca acum sa iau boxele de aprox 1500ron, si sa caut un reciever sh. Are cineva?! Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 12, 2010 10:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce nu poti ramane pe stereo forever? Pana cand muzica multicanal o sa devina predominanta cred ca or sa fim cu totii pensionari; muzica ramane in continuare pe stereo in cea mai mare parte a sa, un receiver multicanal ieftin amplifica extrem de prost si nu ar face decat sa ingroape complet sunetul, indiferent de boxele alese.
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
..bHz..



Conectat la: 23 Dec 2004
Mesaje: 47
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 12, 2010 11:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai, din cauza filmelor... Acum am stat si m-am gandit, cred ca muzica e 50%-50% cu filmele. Cand am zis "putine filme" nush exact la ce ma gandeam.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Verme



Conectat la: 11 Ian 2010
Mesaje: 47
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 12, 2010 12:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

..bHz.. a scris:
Hm, rezonabil. Dar nu pot ramane "stereo" forever, deci ar trebui ca acum sa iau boxele de aprox 1500ron, si sa caut un reciever sh. Are cineva?! Smile

poti incerca niste BR2 - sunt 960, nu 1500 si se aud ok, asa nu tai nici prea mult din bugetul de amplificare Wink

_________________
Monitor Audio BR5+BR2+BRLCR+BRW10
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
..bHz..



Conectat la: 23 Dec 2004
Mesaje: 47
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 16, 2010 2:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verme a scris:
..bHz.. a scris:
Hm, rezonabil. Dar nu pot ramane "stereo" forever, deci ar trebui ca acum sa iau boxele de aprox 1500ron, si sa caut un reciever sh. Are cineva?! Smile

poti incerca niste BR2 - sunt 960, nu 1500 si se aud ok, asa nu tai nici prea mult din bugetul de amplificare Wink


Mi-au fost oferite astea pe pm, la sub jumatate din pretul de pe site.
http://www.avstore.ro/boxe/revolver-music-1-music-1/
E normal, adica asa repede se devalorizeaza sau e posibil s-aiba "vicii ascunse"?Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
..bHz..



Conectat la: 23 Dec 2004
Mesaje: 47
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 26, 2010 10:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am luat recieverul asta: http://www.us.onkyo.com/model.cfm?m=TX-SR706&class=Receiver&p=i

Acum boxele fata Smile Ceva sugestii? Gasesc ceva rezonabil in 1500 ron? Ascult muzica electronica in principiu si sistemul anterior era un z5500, deci n-am pretentii calitative ridicate insa as vrea s-aiba ceva "kick" Smile

Despre astea stie cineva ceva? : http://www.avstore.ro/boxe/dynavoice-challenger-m-65ex-challenger-m-65ex/
m-am orientat strict dupa aspect, ca-n rest....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Verme



Conectat la: 11 Ian 2010
Mesaje: 47
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 27, 2010 12:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poti sa te uiti si la astea:

http://www.avstore.ro/boxe/monitor-audio-bronze-br5/

Nu stiu daca mai gasesti pe stoc, importatorul vad ca nu le mai are pe site, dar poate au mai ramas pe undeva Smile

_________________
Monitor Audio BR5+BR2+BRLCR+BRW10
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bradu07



Conectat la: 20 Noi 2007
Mesaje: 82
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Joi Oct 28, 2010 9:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am asa ceva Jamo s 718, poate iti plac http://www.o firma.ro/produse/Boxe_interior/JAMO/Studio/S_718/ si sunt f. multumit de ele. Un avantaj ar fi ca ele au un difuzor de bass pe lateral si asta ajuta f. mult.
Uite un filmulet cu ele: http://www.youtube.com/watch?v=y4ygmc3GejM&feature=related
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community