FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Amplificator De Putere Clasa AB by Leco.
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
DjLeco



Conectat la: 07 Sep 2004
Mesaje: 95
Locatie: Bucuresti Dr Taberei

MesajTrimis: Joi Oct 14, 2010 4:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Corect asta, insa crede-ma ca stiu ce fac, si montajele astea se vor adresa cunoscatorilor, nu habarnistilor cum spui.

In momentul in care cineva va achizitiona module de la mine, ii ofer si detalii despre ce si cum.

Radiatorul de la Aavid Thermalloy are 30 cm lungime, cel de la Crown pare minuscul pe linga el...

Si culmea, Crownul lucreaza f bine si are 760 W rms/4 ohm/canal.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Oct 14, 2010 4:02 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
magiun



Conectat la: 13 Iul 2010
Mesaje: 40

MesajTrimis: Vin Oct 15, 2010 10:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DjLeco a scris:
Corect asta, insa crede-ma ca stiu ce fac, si montajele astea se vor adresa cunoscatorilor...

Cunoscatori, adica electronisti.. audiofili.. muzicanti? Sau..? Cam cat ar costa amplifictorul complet?

_________________
truth behind the sound
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 15, 2010 11:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru un audiofil acest amplificator este cam exagerat , in ceea ce priveste puterea. Deasemenea ventilatoarele mici au nevoie de turatie mare, deci probabil ca si zgomotul e substantial. Turatia lor este setata functie de temperatura ? Ca lucratura arata foarte frumos din ceea ce se vede in poze, rezistentele par a fi de 1% - 0,6 W luate de la Comet, deci niste rezistente foarte bune, la fel si reglabilii par tot de la Comet si daca e asa atunci e foarte bine. Ce protectii are ? Pretul ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Vin Oct 15, 2010 12:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul a scris:
probabil ca si zgomotul e substantial.


La nunți nu cred că deranjează. Pare proiectat pentru aplicații gen sonorizări, bairam, nuntă și alte evenimente de gen și nu pentru a amplifica o pereche de bookshelfuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
DjLeco



Conectat la: 07 Sep 2004
Mesaje: 95
Locatie: Bucuresti Dr Taberei

MesajTrimis: Vin Oct 15, 2010 1:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Toate piesele sint luate de la FARNELL, prin intermediul comet electronic, si rezistentele sint metal film cu 1% toleranta, imperecheate atent precum tranzistorii.

Pretul este de 550 lei un modul sau 1000 lei 2 module cu finalii clasici Toshiba 2SA si 2SC, ORIGINALI.

Pentru finalii tip MJL de la ON Semiconductor, pretul unul modul poate ajunge la 750 lei/buc sau 1400 lei 2 module, deoarece MJL-urie sint MULT mai scumpe, ajungind la +50 lei 1 pereche!

In cazul in care reusesc sa gasesc un alt distribuitor de tranzistori finali, mai ieftin dar evident originali, la un pret mai mic, automat pretul modulului scade, deocamdata pretul mai maricel este conditionat de aceasta chestie, pretul finalilor.

Ca protectii ate protectie la scurtcircuit accidental pe iesire(precum se vede in filmulete), protectie in cazul in care una din sigurante cedeaza, ampliful se opreste automat, deci nu exista riscul aparitiei uneia dintre alimentari la iesirei , ii implementez si o protectie la supratemperatura cu bimetal(shut down).

Deocamdata nu pot realiza ampolificator complet, deoarece nu am carcase, si as vrea ceva de calitate, in acest sens...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
magiun



Conectat la: 13 Iul 2010
Mesaje: 40

MesajTrimis: Vin Oct 15, 2010 3:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DjLeco a scris:


Pentru finalii tip MJL de la ON Semiconductor, pretul unul modul poate ajunge la 750 lei/buc sau 1400 lei



Daca adaugam o alimentare corespunzatoare, o carcasa si o conectica adecvata, mai adaugam si manopera, costurile ajung lejer in zona de 1000-1200 de euro. Sau ma insel?

_________________
truth behind the sound
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Discover



Conectat la: 22 Apr 2008
Mesaje: 190
Locatie: Beclean

MesajTrimis: Vin Oct 15, 2010 3:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un asemenea amplif se foloseste la sonorizari si nu la auditie in camera!
Pun pariu ca nu are calitatea audio ca si un amplif care chiar e pentru HI-FI si are pretul mai mic.
Acuma depinde si unde va fi folosit un astfel de amplif.
Ca si lucrare este foarte frumos, ca de fabrica.
Pacat ca pretul depaseste pe cel din magazin.
Bafta oricum la vanzare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Oct 15, 2010 4:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Discover a scris:
Un asemenea amplif se foloseste la sonorizari si nu la auditie in camera!
Pun pariu ca nu are calitatea audio ca si un amplif care chiar e pentru HI-FI si are pretul mai mic.


asa crezi tu. Eu cred ca impreuna cu un traf bun, filtrare buna, racire pasiva si o carcasa pe masura se poate lua la intrecere cu amplificatoare hi-fi care au preturi mult mai mari, de ordinul miilor de euro. Nu vad de ce crezi ca nu ar avea potential pt. hi-fi. Ce crezi, Krell, Acuphase sau Classe sau mai stiu eu ce brand audiofil face amplificatoare dupa scheme minune si cu componente minune??? Nici vorba...

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
magiun



Conectat la: 13 Iul 2010
Mesaje: 40

MesajTrimis: Vin Oct 15, 2010 4:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="diy-audio"]
Discover a scris:
Eu cred ca impreuna cu un traf bun, filtrare buna, racire pasiva si o carcasa pe masura se poate lua la intrecere cu amplificatoare hi-fi care au preturi mult mai mari, de ordinul miilor de euro

Pai si asta cat crezi ca ar costa, "dotat" cu ce-ai spus tu?

_________________
truth behind the sound
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DjLeco



Conectat la: 07 Sep 2004
Mesaje: 95
Locatie: Bucuresti Dr Taberei

MesajTrimis: Vin Oct 15, 2010 4:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Discover, ia arata-mi si mie um modul de 800W RMS cu radiator cu tot de la Aavid Thermaloy, mai ieftin ca al meu, si cu performantele alul meu, evident CLASA AB...

Ce-mi place mie despre bagatorii de seama...

Acest amplificator il pot lasa sa mearga LINIAR in banda de frecventa 1Hz-100Khz, insa nu este nevoie de asa ceva, pentru sonorizari la peste 200W/canal.

Amplificatorul FINAL nu va depasi 6-700 euro, cu cea mai superba carcasa de 100 euro si SMPS.
Un modul asa cum il vedeti este intre 550 si 750 lei, am mai spus.

Cind o sa fac si sursa SMPS, am sa postez.

Modulele functioneaza perfect intre +/- 55 si +/- 95 Vcc, singura ce difera in functie de alimentare fiind puterea de iesire
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 15, 2010 5:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar ma intrebam cat timp dureaza pana cand amplif-ul lui Leco intra sub incidenta cunoscatorilor audiofili. Mereu aceeasi poveste. In opinia mea un amplif pro n-are ce discuta cu nici un amplif cu asa zise veleitati audiofile. Si aici chiar nu vreau sa intru in amanunte. Un amplif audiofil nu exista nicaieri acolo unde chiar se fac inregistrarile - vezi studiouri - .
Pot face si o comparatie fortata - amplif-ul pro reprezinta masina de raliu, iar amplif-ul audiofil limuzina de strada cu jdemii de fite dar probleme cat cuprinde pe service luata in leasing de corporatistul de la multinationala. Scuze, dar nu m-am putut abtine.
Dj Leco din partea mea ai tot respectul, jos palaria pentru testele efectuate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Discover



Conectat la: 22 Apr 2008
Mesaje: 190
Locatie: Beclean

MesajTrimis: Vin Oct 15, 2010 6:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu mi-am exprimat parerea mea personala, ca deacea este forum nu?
In al doilea rand fiecare crede ce vrea.
Chiar as fi foarte foarte curios sa vad cine la ce scule asculta muzaca zi de zi intr-o camera.
Toate cele bune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
magiun



Conectat la: 13 Iul 2010
Mesaje: 40

MesajTrimis: Vin Oct 15, 2010 6:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DjLeco a scris:

Cind o sa fac si sursa SMPS, am sa postez.

Ce topologie intentionezi sa folosesti la sursa si la ce frecventa ti-ai propus sa mearga? Daca sa poate spune, evident.

_________________
truth behind the sound
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DjLeco



Conectat la: 07 Sep 2004
Mesaje: 95
Locatie: Bucuresti Dr Taberei

MesajTrimis: Vin Oct 15, 2010 8:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

125 Khz ZVS rezonant mode Half Bridge
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
vlad_2770



Conectat la: 21 Iun 2005
Mesaje: 299

MesajTrimis: Vin Oct 15, 2010 10:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DjLeco ai scris:
Citat:
Discover, ia arata-mi si mie um modul de 800W RMS cu radiator cu tot de la Aavid Thermaloy, mai ieftin ca al meu, si cu performantele alul meu, evident CLASA AB...


iar cineva mai sus spunea ca nu ar fi hi-fi sau audiofil.
Eu nu inteleg de ce ai ales clasa AB pentru 800W RMS. Sunt amplificatoare mai puternice, mai mici si mai ieftine dar care sunt sub ce ai facut tu, dar ele sunt OK pentru scopul lor.
Daca era pentru home 200W erau arhisuficienti cu varf si indesat, daca sunt pentru sonorizari este cam nerentabil pret/putere chiar daca calitatea este mai buna pentru ca nu prea se simte aceasta calitate pe difuri pro. Acolo puterea dicteaza.
Totusi o destinatie ar putea avea: sonorizari pentru audiofili cand se intalnesc la o nunta sau un pahar de bere Very Happy , ca sa nu comenteze ca se aude muzica ca din canal.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 2 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community