FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Amplificator De Putere Clasa AB by Leco.
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 17, 2010 12:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Complet off-topic, dar am vazut o remarca interesanta
magiun a scris:
Desconsiderarea amplificatoarelor "audiofile" se pare ca e un sport la moda pentru cei ce au avut de-a face cu sonorizari, precum si audiofilii gresesc cand au pareri preconcepute despre amplifurile pro.

Ma incadram in categoria subliniata pana acum aproximativ un an.
Cand am avut foarte placuta ocazie sa ascult acasa, fata in fata cu ampul meu "audiofil" de la vremea aia un amplif profesional.
Din pacate nu mai stiu exact cum il chema, ampliful meu la momentul respectiv era Anthem 225.

In comparatie directa cu ampul mentionat si judecat dupa criterii "audiofile" cel profesional era depasit in materie de transparenta, separatie etc., manifestand pe alocuri o oarecare stridenta.

Insa - per total sunetul era complet civilizat iar din perspectiva diferentei de pret deveneau de-a dreptul ignorabile:
pretul la lista al ampului meu era la vremea aia in jur de 1800E, pretul ampului pro era de 200E (nu mai stiu daca la lista sau SH dar chiar daca era SH nu cred ca nou ar fi fost zdrobitor mai scump).

Recunosc ca in momentul ala m-am gandit cum ar suna amplifuri audiofile de pana in 1000E in comparatie directa cu cel pro. Nu pot da verdicte din presupuneri dar tind sa cred ca cele "audiofile" ar fi avut o sarcina destul de grea sa isi dovedeasca superioritatea ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Oct 17, 2010 12:42 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
DjLeco



Conectat la: 07 Sep 2004
Mesaje: 95
Locatie: Bucuresti Dr Taberei

MesajTrimis: Dum Oct 17, 2010 1:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

domnujim discutia mea nu s-a referit deloc la amplificatoare homeuse,nu am nimic cu ele ,doamne fereste, acasa ascult pe 2 boxe de Kashtan si Akai AM-U04,ieftine dar bune si fidele.

Eu doar am incercat sa prezint realizarea unui modul de putere mare pe clasa AB.
Nu am avut nici cea mai mica intentie sa desconsider un amplif home, hi-fi, indiferent de cost.

M-am referit strict de zona PRO, poate am gresit forumul...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Hentai



Conectat la: 03 Noi 2006
Mesaje: 161
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Oct 17, 2010 1:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DjLeco a scris:
Si ultimele teste facute astazi, in toate tipurile de semnale, sinusoidal, triunghiular, dreptunghiular, la frecventele de 3 Khz,7 Khz, 10 Khz si 20 Khz, pe sarcina de 8 ohm, la nivel de 1-2 volti sub pragul de clipping.


Ce sarcina ai folosit? Ai o poza?

_________________
All audio, no attitude!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DjLeco



Conectat la: 07 Sep 2004
Mesaje: 95
Locatie: Bucuresti Dr Taberei

MesajTrimis: Dum Oct 17, 2010 1:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca ai sa te uiti atent la filmari, vei vedea, resistente de 4 ohm/300w cu cu deriva termica redusa, neinductive, la ultimul test erau inseriate, deci 8 ohm dummy load.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 17, 2010 1:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DjLeco a scris:
domnujim discutia mea ...

Stai linistit, nu comentam nimic de genul asta.
Vazusem doar remarca citata a lui magiun si mi-am adus aminte de experienta foarte placuta pe care am avut-o cu un amp pro.
Speram ca e evident ca cele zise de mine sunt o apreciere "la scena deschisa" a unui amp pro care m-a impresionat foarte pozitiv.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
DjLeco



Conectat la: 07 Sep 2004
Mesaje: 95
Locatie: Bucuresti Dr Taberei

MesajTrimis: Dum Oct 17, 2010 1:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

domnujim a scris:
DjLeco a scris:
domnujim discutia mea ...

Stai linistit, nu comentam nimic de genul asta.
Vazusem doar remarca citata a lui magiun si mi-am adus aminte de experienta foarte placuta pe care am avut-o cu un amp pro.
Speram ca e evident ca cele zise de mine sunt o apreciere "la scena deschisa" a unui amp pro care m-a impresionat foarte pozitiv.


Nici o problema, stai linistit.

Nici un gind de ceva contradictoriu.

Singura chestie care poate fi inteleasa din ideea de Hi-Fi sau mai pe scurt Home vs Pro, este ca un home cit de bun este, nu poate ajunge la stadiul de pro,pentru ca are TOTAL O ALTA DESTINANTIE, insa un pro facut foarte, foarte bine, poate ajunge Hi-Fi.

Nu as vrea sa ajungem sa deviem ideea in pro vs hi-fi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 17, 2010 1:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alles klar! Smile

Daca imi permiti o ultima remarca off-topic (cu scuzele de rigoare):
ceea ce m-a impresionat cel mai mult la acel amp pro au fost controlul, dinamica si viteza.
Astea sunt caracteristici care la ampuri audiofile din zonele mici de pret nu mi s-a parut ca sunt usor de gasit

Adica, sincer vorbind (si acum probabil fluier in biserica) daca acum as fi in situatia sa construiesc un sistem la preturi mici, as fi tare tentat sa aplec o ureche foarte atenta spre un amp pro de aprox 200E fata de unul audiofil de 2 ori mai scump.

"Nu as vrea sa ajungem sa deviem ideea in pro vs hi-fi"
Total de acord, eu ma opresc aici cu off-topicul si felicitari pentru lucrare Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
DjLeco



Conectat la: 07 Sep 2004
Mesaje: 95
Locatie: Bucuresti Dr Taberei

MesajTrimis: Dum Oct 17, 2010 2:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

domnujim a scris:
Alles klar! Smile

Daca imi permiti o ultima remarca off-topic (cu scuzele de rigoare):
ceea ce m-a impresionat cel mai mult la acel amp pro au fost controlul, dinamica si viteza.Astea sunt caracteristici care la ampuri audiofile din zonele mici de pret nu mi s-a parut ca sunt usor de gasit

Adica, sincer vorbind (si acum probabil fluier in biserica) daca acum as fi in situatia sa construiesc un sistem la preturi mici, as fi tare tentat sa aplec o ureche foarte atenta spre un amp pro de aprox 200E fata de unul audiofil de 2 ori mai scump.

"Nu as vrea sa ajungem sa deviem ideea in pro vs hi-fi"
Total de acord, eu ma opresc aici cu off-topicul si felicitari pentru lucrare Smile


Foarte corect.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
magiun



Conectat la: 13 Iul 2010
Mesaje: 40

MesajTrimis: Dum Oct 17, 2010 2:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DjLeco a scris:
3895 este full brg, nu are treaba cu ZVS...

Probabil ca atit eu cat si proiectantii circuitului (Unitrode, cumparati de TI) am avut halucinatii. Din descrierea circuitului, citez : The circuit operates at a fixed frequency using peak current mode control, yet promotes zero voltage switching (ZVS) over a significant portion of the converter load range.
Rusinica, TI! Very Happy

_________________
truth behind the sound
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DjLeco



Conectat la: 07 Sep 2004
Mesaje: 95
Locatie: Bucuresti Dr Taberei

MesajTrimis: Dum Oct 17, 2010 2:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Circuit specializat pt asa ceva in half bridge este ceva de la FAIRCHILD.
Ma refer la circuit NATIV pt ZVS, nu ca poate fi implementat,in functie de load; un fel de zvs poti implementa si la SG3525 cu putina inspiratie.
Am un respect deosebit atit pt Texas Instruments, cit si pt Fairchild.
Insa Fairchild au scos ceva f f simplu si foarte eficient, si au luat-o un pic inaintea TI, la ZVS-uri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
DjLeco



Conectat la: 07 Sep 2004
Mesaje: 95
Locatie: Bucuresti Dr Taberei

MesajTrimis: Dum Oct 17, 2010 1:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inca astept comentariile lui greierasul si eventual al lui discover, poate au reusit sa vada filmele din ultimele linkuri YouTube, puse de mine, unde este vorba de amplificatoare PROFESIONALE,si sa inteleaga, daca am sau nu dreptate...

Nu vreau decit FAIR-PLAY.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Discover



Conectat la: 22 Apr 2008
Mesaje: 190
Locatie: Beclean

MesajTrimis: Dum Oct 17, 2010 2:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sincer pe mine nu ma intereseaza ce construieste si vrea sa vanda omul, m-a deranjat faptul ca incercand sa promovezi un produs, prin desconsiderarea calitatii altor produse din aceeasi clasa.
Acuma poate iar va suparati ce scriu, facand un calcul asa in mare la cat o sa coaste un amplif gata pentru treaba, ajunge lejer la pretul unui ECLER, care nu mai are rost sa discutam despre el.
In rest este un forum de discutii unde fiecare poate sa-si spuna opinia.
Oricum succes mai departe.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DjLeco



Conectat la: 07 Sep 2004
Mesaje: 95
Locatie: Bucuresti Dr Taberei

MesajTrimis: Dum Oct 17, 2010 3:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu am desconsiderat nici un produs al niciunei firme , zicind NU dati banii pe ala ca e PROST, si cumparati DE LA MINE, ca numai ale mele sint bune!

Am aratat teste reale, cu fiecare in parte, iar faptul ca doar unele dintre ele au respectat parametrii dati de producator, referitor la putere si distorsiuni, si altele NU, desi sint firme consacrate,arata EXACT ce si cum, despre acel produs.

Am postat acele filmulete, si am facut acele teste, in aceleasi conditii, ca si al modulul meu,pt a va face idee cum se prezinta anumite amplificatoare, mai de firma sau mai putin de firma, nimic altceva.

Imediat au aparut circotasii, sau mai frumos spus "criticii negativi", in ordinea, magiun, cum ca radiatorul nu e suficient , incercind sa acuze ca trebuia sa specific ca-i trebuie racire activa, pe care OBLIGATORIU, ati vazut-o in clipurile postate de mine, si LOGIC era, ca la asemenea putere trebuie ventilatie fortata, acolo am facut o comparatie intre radiatorul meu si radiatorul unui Crown Powertech 3, unde am specificat ca radiatorul de la Crown este MULT mai mic decit al meu, si ca nu se incalzeste foarte tare, deci nici o blamare catre niciunul dintre amplificatoare, sau radiatoare...

Pe urma ai aparut tu, discover, cum ca PUI TU PARIU ca nu are calitatea audio ca si un amplif care e pentru Hi-Fi si are pretul mai mic...
De unde stii tu asta?

L-ai ascultat,testat,masurat cumva?

Nu!

Atunci trebuia sa-ti vezi de treaba, insa deh, circotelile trebuiau facute...

Pe urma apare vlad_2770 zicind:

"Eu nu inteleg de ce ai ales clasa AB pentru 800W RMS. Sunt amplificatoare mai puternice, mai mici si mai ieftine dar care sunt sub ce ai facut tu, dar ele sunt OK pentru scopul lor".

I-am raspuns simplu si fara critica sau rautate, ca este alegerea mea, ce clasa de functionare aleg, explicindu-i destinatia acestor module.

A intervenit din nou, luind-o cu clasa A de 50W, cu ce frecventa mai aud, citi ani am,rahaturi d'astea...

Nu m-am mai deranjat sa-i mai raspund; cind am citit ca, tre sa ma duc sa ma compar cu "greii forumului" cu scule de mii de euro, nu avea sens , mai ales ca "suta in mie", precum zice el , este echivalent cu 10%...

(te-as trimite sa asculti la greii forumului din Bucuresti care au scule de zeci de mii de euro si iti garantez ca apoi iti vei schimba suta in mie parerea)

Pe urma apare maria sa greierasul cu postul lui total aiurea, si evident , imediat tu, discover, suflindui in "alta zona" decit ceafa,
, zicind "il barfesc eu de in 2 miscari sis stringe catrafusele si dispare de aici, ca il cunosc foarte bine de pe elforum".

Suna a amenintare sau ce? Rolling Eyes

Chiar m-ai amuzat cu asta, serios!

Pe toate forumurile pe care activez, sint respectat, si din posturile celor enumerati mai sus, trag o singura concluzie, faptul ca NU am facut si NU voi face publica schema, a stirnit celor de mai sus, poate mai putin lui magiun, ciuda, si invidia!

Poate chiar am sa polizez piesele principale, astfel incit sa nu poate fi copiat, insa nu sint genul..

Cine va cumpara module de la mine, ii asigur service-ul in caz de nevoie, si poate primeste si schema, cine stie poate mai are ceva de "imbunatatit", ca tot zicea greierasul "Cred ca realizezi ca la 500 de lei poate orice baiat mai destept sa cumpere un modul si sa traga schema din el apoi sa te faca praf acolo unde ai gresit (greselile sunt inerente)".

Te asigur ca in domeniul amplificatoarelor, in special in clasa AB, greselile sint cam fatale!

Deci, unde am desconsiderat un produs , urcindu-l pe al meu in slavi?

De ce toate circotelile astea fara rost?

Raspunsul,este clar: ciuda si invidie.

PUNCT.

Acest thread poate fi inchis, nu mai prezinta interes pt mine.



Amplificatorul are alta destinatie, nu Hi-Fi-ul.

Este o porcarie, un produs prost, nu respecta slew - rate-ul, nu are racire, piesele nu sint luate de la FARNELL,este plin de greseli, este un FIASCO, etc ,etc, etc.

La momentul oportun va aparea in sectiunea PUBLICITATE a acestui forum.


Pentru cine este interesat in scop personal despre diverse amplificatoare de la diverse firme, aveti aici testele complete cu tot ce am reparat si testat, pina acum, consider folositoare, si explicative, si pentru cei mai putini conoscatori in domeniu, ajutindu-i sa dea banii pe ce cred ei de cuviinta, nu inainte de a vedea realitatea, osciloscopul nu minte, urechea NU are ce cauta in aceste teste.

TOATE testele sint facute transparent, in exact aceleasi conditii pentru fiecare in parte, teste ce sint MULT mai dure decit in regim muzical, teste ce ar arata MINIMUL de performanta GARANTATA al acelui produs testat.

http://www.forum.poweraudio.ro/viewforum.php?f=64


Succes tuturor!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Lun Oct 18, 2010 10:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DjLeco a scris:

Nu vreau decit FAIR-PLAY.


Așa ceva nu există în lumea audiofilă românească.

Postezi pe un forum unde oamenii cred în virtuțiile imaginare ale unor elevatoare de cabluri ? Tu le postezi imagini și filme cu forme de undă, iar unii dintre ei au impresia că tu asculți muzică la osciloscop.
Îți dai seama cam care le este nivelul de înțelegere ?

Îți spun în clar, chiar dacă o să citească și ei.
Leco, aparținem de o lume total diferită de a lor.

Nu îți mai pierde timpul cu hifi, pentru că domeniul e cam muci. Prea mulți vor să le vândă ceva și prea puțini sunt dispuși să cumpere.

Suntem ca niște bucătari aflați pe un forum al clienților unor restaurante. Degeaba încerci să le spui că diferența dintre un meniu de 100 Euro și unul de 10 Euro este minoră. Nu ai pentru cine. Tot morcovul caramelizat pe pat de înghețată din scoici se jură că e mai adevărat, chiar dacă nici nu au mirosit vreodată respectiva "delicatesă".

Există pe undeva, parcă prin politică sau sociologie, whatever, teoria dublei întoarceri. Se poate extinde în orice alt domeniu.
Vine cam așa: Pentru ca un sistem să fie credibil ( verificat ), trebuie să te duci dintr-o parte în alta, să te întorci, să te duci din nou, apoi iar să te întorci. Până aici cred că e simplu de înțeles Rolling Eyes ! Abia pe urmă cică poți fi sigur de ceva.

În cazul nostru, singurii care pot discuta în mod avizat sunt cei care au trecut prin toate domeniile audio, de mai multe ori.
Ca să poți judeca, îți trebuie informație. Aceasta o poți dobândi prin practică, în cazul bun, sau prin mimetism, în cazul rău.

Acum să revenim la fair play.
Sunt câteva persoane pe acest forum, care s-au prins de mult cum stă treaba. Tipi care știu meserie, înțeleg ce spunem, dar care le cântă în strună, sperând să le ia banii. Din partea acestora te-ai aștepta la o atitudine fair play. Ei bine, poți să aștepți mult și bine. Ăștia sunt primii și cei mai agresivi în a desființa orice. Sub masca unei false bunăvoințe se ascund umori adânci.

Nașpa.

Apropo.
Mă uitam când mergeam pe autostradă la nenorociții care se chinuiau să stea în vreun Ferrari sau vreun alt știft inutil. Mergeam cu 130km/h, bot la bot. Eu stau comod în Ford-ul meu mare și spațios, el stă înghesuit fără să realizeze că obiectul de sub cur are doar o utilizare rațională ( să te ducă din punctul A în punctul B ). Bla, bla, bla, plăcerea condusului, simțul că ai sub cur o herghelie de sute de cai, iluzia că femelele te consideră mai berbant, știu. Gingiu mingiu, mai precis. Tot cu 50 mergi prin localitate, tot cu 130 mergi pe autostradă. Poți să pleci de la stop cu 3 secunde la 100km/h, dar când ajungi la 50, te oprești și mergi la fel ca restul lumii. În final tot înghesuit stai, trebuie să faci șpagatul că să te dai jos din mașină, iar dacă scapi felia cu pateu pe piele, dai o avere la curățătorie să-ți scoată grăsimea din pielea bordului.

Gingiu mingiu.
Poleială și poveste. Multă poveste. Foarte multă poveste.
Frații Grimm - reloaded.

Trec de la una la alta.
Pe un alt topic era un tip care cerea sfaturi. Cică vrea să se facă și el audiofil.
În final, concluzia a fost că dacă te mușcă audiofilia, pe veci vei rămâne marcat și tot timpul vei cumpăra chestii din ce în ce mai scumpe, în dorința de a face nu știu ce upgrade fantastic.
Bullshit.

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorinpopa



Conectat la: 25 Aug 2010
Mesaje: 78
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 18, 2010 10:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...asta seamana a frustrare, amestecata cu extremism (plus ca nu erau cele mai potrivite comparatii). Pacat, pentru niste oameni cu o asemenea pasiune, si cu expertiza tehnica vasta...
In opinia mea, ca sa judeci un sistem, trebuie sa ai ureche muzicala si experienta de participare la cat mai multe concerte cu sunet neamplificat (sa stii cum suna un instrument, o voce).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 4 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community