FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
intrebare placa video +audio

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
luci.



Conectat la: 25 Sep 2010
Mesaje: 4
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Oct 18, 2010 10:04 am    Titlul subiectului: intrebare placa video +audio Raspunde cu citat (quote)

am o placa video ati radeon hd 4650
Are iesire hdmi audio+video.
Intrebarea mea e daca caliatea sunetului scos de placa asta e mai buna decat la o placa sunet on board?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Oct 18, 2010 10:04 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 18, 2010 12:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Teoretic ar trebui sa fie identica cu a placii din care ia, pt ca ia printr-un cablu intern din placa audio.

In cazul tau, la specificatiile placii video, scrie asa, la iesirile DisplayPort si HDMI:

Citat:
-DisplayPort output support
Supports 24- and 30-bit displays at all resolutions up to 2560x16002
Integrated HD audio controller with up to 2 channel 48 KHz stereo or multi-channel (7.1) AC3 enabling a plug-and-play cable-less audio solution4
-HDMI output support
Supports all display resolutions up to 1920x10802
Integrated HD audio controller with support for stereo and multi-channel (up to 7.1) audio formats, including PCM, AC-3, AAC, and DTS, enabling a plug-and-play cable-less audio solution over DisplayPort (or HDMI depending on section)


Practic, depinde si cu care onboard facem comparatia, ca si alea sunt fie proaste, fie foarte proaste... Smile Si iti pot da un raspuns clar doar cei care au ascultat comparativ cu audio onboard-ul tau.

Eu sincer ma cam indoiesc ca va fi mare diferenta, indiferent.

_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2010 9:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din experienta mea, calitatea sunetului ar trebui sa fie mai buna!
In zeci de sisteme folosite pana acum (in general HP Compaq), toate placile on-board aveau zgomot de fond.
Am descoperit acest lucru atunci cand investigam posibilitatile de captura audio. Pentru o captura decenta, a trebuit musai sa folosesc o placa audio externa.
Bineinteles, ceea ce spun n-ar trebui sa fie o generalizare, insa probabilitatea de a avea dreptate este mare, deoarece placile on-board au cam acelasi cipuri audio (cele mai folosite, dupa cate stiu eu, sunt cele de la Realtek), in aceeasi implementare.
Ca sa nu o mai lungesc, daca EU ar trebui sa aleg, as folosi o placa externa.

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2010 10:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

HD 4650 nu este legate cu un cablu de placa de sunet onboard, de fapt nu are nevoie de nicio alta placa de sunet pentru a functiona; comparatia cu Realtek nu-si are rostul pentru ca Realtek este un DAC deci scoate semnal analogic in timp ce HD 4650 nu scoate decat semnal digital si are nevoie de un convertor undeva dupa acel HDMI. Sigur, calitatea audio este foarte buna dar aceasta depinde enorm, decisiv as spune, de calitatea DAC-ului pe care-l vei folosi; de obicei acest DAC se afla intr-un receiver ca sa zic asa. Smile
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2010 10:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin_C a scris:
HD 4650 nu este legate cu un cablu de placa de sunet onboard

*nu este legata, scuzati romana de sectorul 5, inca nu mi-am baut cafeaua. Smile

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2010 10:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@Cosmin_C asa e, scuze, am facut eu o confuzie, HDMI scoate digital.
_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2010 11:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

johnniewalker a scris:
HDMI scoate digital.


Ar fi și culmea să scoată analog Wink

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 24, 2010 8:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

johnniewalker a scris:
@Cosmin_C asa e, scuze, am facut eu o confuzie, HDMI scoate digital.


HDMI nu "scoate" nimic, este doar o interfata pentru transport Rolling Eyes

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 24, 2010 10:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Expresia "scoate semnal" analogic / digital / video / audio / etc este foarte utilizata in Romania si in generala este acceptata ca fiind corecta - nu am cautat in DEX sa vedem daca si Academia Romana este de acord cu asta. Nu vad nicio problema sa spui ca D-SUB scoate semnal analogic, DVI scoate semnal digital, HDMI scoate semnal audio si video ambele digitale.

Daca stii tu o expresie "mai" corecta please share it with us mortals. Smile

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 25, 2010 11:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Este ca si cand ai spune "televizorul meu scoate 1080p".
Televizorul nu scoate nimic, el doar afiseaza un semnal 1080p scos de o placa video sau de un procesor video.

HDMI este un mijloc de transport al datelor in format digital si nimic mai mult.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 25, 2010 11:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Televizorul nu scoate dar placa video scoate, acel HDMI de pe placa video scoate semnal. Ma rog, multumesc pentru explicatie...
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 25, 2010 12:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stupid

Am sa-mi cumpar si eu un HDMI sa-mi scoata 1080p.
Sau, si mai bine, am sa-mi cumpar o priza schucko sa-mi scoata 230v.
Nevermind...

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community