FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Apel pentru un catel :)
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 6:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ontopic

Bramburel

Ai auzit vreodata de iubire neconditionata?
Este un sentiment pe care numai un caine il poate da. Pentru cine il poate primi,desigur....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 6:21 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Bramburel
Vizitator





MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 6:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inca unul cu lectii de morala... Twisted Evil
Consider ca riscul de a pune pe drum zeci de oameni in mijlocul noptii in "jungla" urbana (accidente, agresiuni...) este prea mare fata de scopul de a salva un caine
In rest, am si eu animal la casa, nu de asta e vorba... Smile
Aerul de superioritate poti sa ti-l pastrezi... eu nu am cerut nici un gest, nimanui, nu am deci nici o datorie sa ma explic in nici un fel...
PS: ieri am ajutat o baba sa treaca strada, desi nu prea parea convinsa... Laughing
Sus
Bramburel
Vizitator





MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 6:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

(intre timp s-a mai scris pe topic, eu am raspuns PENULTIMULUI post)
fluffy: am avut caine, acum am pisica, alegerea copiilor, dar nu mi-asi lua riscul sa cer unui numar mare de necunoscuti sa-mi caute animalul NOAPTEA pe strada...
Sus
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 6:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fcon a scris:
Bramburel a scris:
Daca v-ati emotiona la fel si pentru copiii orfani ca si pentru caini...

Daca tot nu te-ai putut abtine, ia povesteste-ne despre ultima ta fapta buna, altruista, fata de un copil orfan...
Uite... il rog, chiar, pe initiatorul topicului sa accepte un off-topic de calitate.


fcon ai putea raspunde si tu la aceiasi intrebare, daca aceiasi intrebare ti-ar fi adresata de catre bramburel? (e o intrebare pur si simplu, nu are ton de insinuare. intrebare simpla, din popor Smile )...picam in povestea paiul, parul si ochiul.

Din punct de vedere al topicului si al povestii cu un sfirsit fericit relatate de acesta, constatarea lui bramburel este dupa parerea mea total deplasata, aiurea si cu o nota tendentioasa care te face sa te intrebi de unde este bramburel asa de sigur ca stie el ce ii emotioneaza pe unii si pe altii SmileSmile.

extrasa insa din acest context, in general vorbind (si fara nici o legatura cu persoanele de mai sus, persoane care merita toata stima pentru implicarea in acesta actiune) cred ca am traii o lume mai buna daca ne-am manifesta umanitatea mai intii fatza de cei mai napastuiti de soarta dintre noi si apoi fatza de necuvintatoare, chiar daca aparent uneori acestea par mai umane decit animalele din noi Smile

lumea in care traim e complexa, complicata si daca vrei parerea mea proprie "un mare cacat" Smile, iar o discutie genul "iubitori mai mult de oameni" vs. iubitori mai mult de animale" risca evident din start sa devina acelasi rahat ca accuphase vs restul lumii Smile (asta ca sa pastrez discutia pe linga profilul forumului).

si tot ca o parere personala, animalele o duc rau pt. ca... exista oameni iubitori de animale (nu vei gasii niciodata vreo persoana care tine spre exemplu papagali in colivie sa nu-ti spuna ca nu iubeste la nebunie pasarile alea), dar daca ii spui acelei persoane sa o inchizi in baie o luna si sa-i dai de mincare pe sub use ca na, ti-e draga si o iubesti si nu o poti lasa sa moara de foame zice ca esti cretin la cap...

ma opresc aici, dam in alte discuti...respectul meu pentru cei ce s-au implicat activ in actiunea cu cutulache batrinul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 6:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bramburel a scris:
Inca unul cu lectii de morala...

Exact! Nu-ti place sa mai inveti cate ceva? Stii tot? Esti depozitarul suprem al politetii, buna-cuviintei si altruismului sau poti doar sa fii slobod la gura?

Uite, am deschis un topic pe gustul tau, unde ne poti povesti cum ai ajutat tu copiii orfani http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=26506

Altfel, numai cu smecherii, golanii si brambureli de-astea de doi lei (vechi), nu convingi pe nimeni...

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 6:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fluffy38 a scris:
Ontopic

Bramburel

Ai auzit vreodata de iubire neconditionata?
Este un sentiment pe care numai un caine il poate da. Pentru cine il poate primi,desigur....


cred ca exagerezi. esti tu chiar convins ca specia umana este atit de nenorocita incit nu este in stare de iubire neconditionata? chiar crezi ca parintii pun conditii copillor ca sa-i iubeasca?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 6:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bramburel a scris:
Consider ca riscul de a pune pe drum zeci de oameni in mijlocul noptii in "jungla" urbana (accidente, agresiuni...) este prea mare fata de scopul de a salva un caine

Bramburel a scris:
nu mi-asi lua riscul sa cer unui numar mare de necunoscuti sa-mi caute animalul NOAPTEA pe strada

domnujim a scris:
Pana cand am vorbit cu ei, habar n-aveau ca atata lume il cauta pe catel. Au fost impresionati pana la lacrimi cand le-am povestit ce se intamplase in ultimele zile si ne-am despartit cu imbratisari

Sugerez o meditatie asupra conceptului de liber arbitru. Include foarte multe fatete ale discutiei nesanatoase care s-a nascut.

fcon - plecaciune. Te-am perceput de mult ca pe un spirit apropiat. (o spun doar ca pe un balast: sunt sigur ca e evident ca declaratia nu are nimic de-a face cu audio, catei etc.).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 7:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

akaiofil a scris:
fluffy38 a scris:
Ontopic

Bramburel

Ai auzit vreodata de iubire neconditionata?
Este un sentiment pe care numai un caine il poate da. Pentru cine il poate primi,desigur....


cred ca exagerezi. esti tu chiar convins ca specia umana este atit de nenorocita incit nu este in stare de iubire neconditionata? chiar crezi ca parintii pun conditii copillor ca sa-i iubeasca?


Poate exagerez,poate nu,depinde ce intelege fiecare prin "Iubire".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 9:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Care aveti curaj sa urmariti filmul din link?Merita sa-l vizionati.Ridica destule intrebari.
http://video.google.ro/videoplay?docid=-4867469000009495453#

_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
aifaq



Conectat la: 13 Ian 2006
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2010 6:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bramburel a scris:
Inca unul cu lectii de morala... Twisted Evil
Consider ca riscul de a pune pe drum zeci de oameni in mijlocul noptii in "jungla" urbana (accidente, agresiuni...) este prea mare fata de scopul de a salva un caine

1. Vezi ca centrul Bucurestiului nu e chiar Bronx, mai iesi si tu din Recas-ul natal, poate te lamuresti ca iarna nu-i ca vara.
2. Ai tu un "scopometru" care indica numarul maxim de oameni care pot ajuta la gasirea unui caine?
3. Toti cei care au participat au fost voluntari... adica si-au rupt din orele de odihna ca sa salveze un suflet, nu i-a scos nimeni cu politia din case.
Bramburel a scris:
In rest, am si eu animal la casa, nu de asta e vorba... Smile
Desigur, cunosc textul... uite, soacra-mea locuieste la tara si stiu exact povestea cu "animalele la casa": tinute permanent in lant, hranite cu toate laturile si resturile de la masa "stapanilor" si primite cu suturi atunci cand doresc sa capete o mangaiere. Da' estem iubitori de animale, nu?!

Si hai sa-ti dau un raspuns si pentru pledoaria ta in favoarea copiilor abandonati: exceptand cazurile de disabilitati (vezi subiectul deschis in aceasta sectiune) imi este mai mila de un animal chinuit decat de un copil abandonat! Stiu, ai dat deja ochii peste cap si te gandesti cum sa ma infierezi cu manie proletara... inainte s-o faci gandeste-te insa la faptul ca animalele se inmultesc din instinct in timp ce noi, care ne credem superiori, ar trebui sa folosim (si) ratiunea! Altfel spus, daca Grivei o lasa gestanta pe Labuta este vina lui Gogu, care nu s-a ingrijut sa-i sterilizeze. In schimb, daca Gogu o lasa bortoasa pe Maricica a cincea oara, desi ambii stiu bine ca n-au din ce sa creasca cinci plozi, nu este vina lui Grivei!
Desigur, catelusii lui Labuta sunt inecati sau legati intr-o punga si aruncati peste gardul altcuiva in timp ce plodul lui Maricica (facut la betie) este crescut din bani publici si are toate sansele (statistic vorbind) sa ingroase randul infractorilor violenti.
Dar hai sa ne indignam, ca da bine la CV Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2010 7:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aifaq a scris:

Desigur, catelusii lui Labuta sunt inecati sau legati intr-o punga si aruncati peste gardul altcuiva in timp ce plodul lui Maricica (facut la betie) este crescut din bani publici si are toate sansele (statistic vorbind) sa ingroase randul infractorilor violenti.

Sau Gogu si Maricica il vand pt transplant de organe...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2010 9:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca discutia a deviat destul de orbeste: ce treaba are plodul abandonat (sau facut la betie) cu un caine? Cetateanul este liber sa dea si de pomana, sa adopte si un copil abandonat, sa adune si jivinele de pe strazi si sa le faca adapost (sau sa le duca la sterilizat sau vaccinat sau deparazitat) sau sa-si dea toti banutii (care raman dupa taxe si intratinere si ce mai e de platit) pe bere si seminte si sa nu se miste din fata televizorului, nu?


Daca acelasi cetatean se lasa impresionat de situatia unui caine (sa zicem acesta: abandonat cu botnita) si vrea sa-l ajute (scop in care da un anunt care nu se adreseaza celui din fata televizorului, ci se adreseaza altor cetateni, tot dintre cei sensibili la necazul animalului) de ce sa se bage carcotasii in seama si sa sara repede cu judecata: "da' de un copil sarac nu ti-ar fi mila!"? te framanta grija de copiii saraci? ok, ocupa-te TU de ei si nu lua in seama apelul pentru caine.

Concret, nimeni nu ma poate obliga sa fiu bun nici cu animalele, nici cu oamenii, asa ca aceste dorite deturnari de bunatate (ia nu mai fi tu bun cu javra, fii bun cu cine-ti indic eu!) mi se par agasante (oare nu este ridicol de evident ca tot e mai bine sa fiu bun - chiar si cu un caine, cu un tantar, cu un parazit intestinal - decat sa fiu indiferent si insensibil si total egoist?).



Nu e simplu?

(daca mergem mai departe cu analiza, constatam ca cei care vor sa impiedice mobilizarea pentru animale nu se zdrobesc - zic de eforturi concrete, nu de huiduiala de pe margine - nici de mila copiilor abandonati; nu-s decat privitori)






PS (ca sa se simta toata lumea bine) - am emis doar pareri personale, persoanele de fata se exclud, etc si blablabla
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2010 9:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

szacaz a scris:

daca mergem mai departe cu analiza, constatam ca cei care vor sa impiedice mobilizarea pentru animale nu se zdrobesc - zic de eforturi concrete, nu de huiduiala de pe margine - nici de mila copiilor abandonati; nu-s decat privitori

Suntem insa un foarte bun popor de privitori. Cu actiunea stam mai prost, da' nu poti sa le ai pe toate, nu? Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2010 9:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aifaq a scris:
In schimb, daca Gogu o lasa bortoasa pe Maricica a cincea oara, desi ambii stiu bine ca n-au din ce sa creasca cinci plozi, nu este vina lui Grivei!


Și Johann van Beethoven era într-o fază avansată de alcoolism atunci cînd a lăsat-o gravidă pe Magdalena. Noroc că nu a jucat ruleta rusească cu pe care dintre cei șapte copii să-i păstreze.

Discuția a devenit extrem de tristă.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2010 2:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bine, bine ... hai sa intram si in viata mondena:
Markgraf-ul Manole von Kratzenbaum e in caleasca ce il transporta spre vastele-i domenii
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
Pagina 3 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community