FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Copii uitati de Dumnezeu...

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 6:26 pm    Titlul subiectului: Copii uitati de Dumnezeu... Raspunde cu citat (quote)

Deoarece un coleg forumist m-a starnit, dand cu bata-n balta cand nu trebuia, m-am gandit sa deschid acest topic.

Nu este ceva frumos sa auzi despre copii bolnavi, tristi, condamnati pe viata de nepasarea celor din jur, dar, mai ales, a autoritatilor patriei noastre, cu accent deosebit pus pe cei care au depus juramantul lui Hipocrate...

Copiii si, in general, persoanele atinse de o boala crancena, sunt subiecte tabu la noi... Publicul nu doreste sa auda/vada asa ceva, spre multumirea celor citati mai sus, care pot da, astfel, liber indolentei, lipsei de bun-simt si nepasarii.

Recunosc faptul ca si pentru mine este un subiect sensibil, insa la modul la care nu am suficiente mijloace, suficient timp si putere sa ajut cu mai mult...

Acest "mai mult" nu-i musai sa rezolve cazul, nici macar sa aduca schimbari majore la nivelul constiintei societatii; un simplu gest care alina, macar, suferinta persoanei respective, a familiei sale, este suficient...

Sunt forumuri unde a fost prezentat cateun caz anume, si unde au raspuns multi forumisti, ba chiar au actionat in grup, cu initiative surprinzatoare. In general, nu am o parere prea grozava despre calitatile umane ale conationalilor, insa, in aceste cazuri, nu am putut decat sa-mi scot palaria (in ultimii doi ani, computergames sau elforum, de exemplu).

Hai sa povestim, sa intram intr-o realitate ocolita cu buna-stiinta de noi toti...

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 6:26 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 6:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

o mica sugestie, n-ai putea schimba titlul in copii uiati de oameni? sau de societate? cred ca sintem prea mici si neputinciosi sa deslusim planul pe care Creatorul il are cu noi (individual sau colectiv), si mi se pare nefondat sa afirmi despre cineva ca ar fi uitat de Dumnezeu...pt. ca nu avem noi de unde sa stim asta Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 7:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hospice Casa Sperantei este o organizatie cu oameni foarte aparte.
Nu o pot spune in urma unei experiente, directe, personale. Insa sotia mea s-a implicat in mai multe actiuni ale lor.

fcon, daca doresti iti pot relata un episod in privat (fara nici o legatura cu Hospice).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 7:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

akaiofil a scris:
o mica sugestie, n-ai putea schimba titlul in copii uiati de oameni? sau de societate? cred ca sintem prea mici si neputinciosi sa deslusim planul pe care Creatorul il are cu noi

Nu cred ca Dumnezeu ar trebui sa dea cu parul intr-un copil care nu a apucat sa se molipseasca de relele lumii; daca creaturile Lui sunt imperfecte, El ar trebui sa fie... Cat despre planuri... s-o lasam balta!

Daca doriti o dezbatere pe teme religie vs ateism, cu placere... insa in alt topic si, mai ales, numai daca tineti cu tot dinadinsul. In decursul anilor, au mai fost incercari...

De asemenea, rog pe colegii care nu au nimic de spus on-topic, sa se abtina de la comentarii. Multumesc...

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 7:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Doresc sa va spun intai despre cazul A. I., din Tia Mare, jud. Olt
Varsta actuala: 20 si ceva de ani.
Prefer sa las pe altcineva sa va spuna despre ce este vorba: o colega/prietena, care a raspuns rugamintii mele de a povesti, cu cuvintele sale, despre ce este vorba...

"A inceput sa aibe probleme de la varsta de 12 ani. Fusese intr-o excursie cu clasa si au mers mult pe jos. Cand a ajuns acasa avea febra musculara si a stat 2 saptamani in pat.
Dupa aceea, cand s-a ridicat, mergea pe varfuri, deoarece nu putea sa calce cu toata talpa. Si de atunci starea ei s-a tot agravat. Mergea cu un baston, pe urma mergea din ce in ce mai greu si se legana asa in mers. Nu a mai putut sa se ridice singura in picioare, nu a mai putut sa stea in picioare deloc, iar acum sta intr-un scaun cu rotile. Mainile nu poate sa le intinda. Sta cu ele la 90 de grade, de la cot. Mananca singura, dar de deplasat trebuie sa o ridice cineva sa o duca la toaleta sau oricunde. In fund sta.
Ea mai are sperante si incearca tot ce se iveste, dar acum incearca sa nu se mai entuziasmeze asa tare, pentru a nu fi dezamagita daca nu se poate face ceva.
Tratamente a zis ca nu i-au facut. La Targoviste a facut recuperare cand era mai mica. Acolo i-au spus ca nu are ce tratament sa-i dea. Lua doar vitamine pentru intarire.
Ea spera in continuare ca exista o solutie care o va face sa-si revina. Ceilalti din jurul ei nu stiu ce sa va spun... familia cred ca nu mai are sperante.
Familia a ajutat-o si o ajuta in continuare sa-si duca viata de zi cu zi. Tatal ei o cara oriunde e nevoie, iar mama ei ii aduce mancare, ii face baie, o intoarce noaptea cand amorteste si restul lucrurile care se fac zilnic. Prietenii o ajuta mai mult cu o vorba buna, dar in momentul de fata lumea se comporta foarte normal si nici nu se uita la ea cu mila. Are multi prieteni si de obicei toti se strang la ea la poarta. Eu am incercat sa o ajut cum am putut. Am trimis foarte multe scrisori la emisiunea "surprize surprize", dar nici un rezultat. Se pare ca nu era nimic serios acolo. I-am mai legalizat actele pentru a le trimite la cineva in strainatate... dar iar nu a fost nici un rezultat. Alte institutii nu a ajutat-o.
Pentru a primi scaunul cu rotile a facut cerere la casa de pensii. L-a primit dupa 2 ani deoarece primarul nu a vrut sa-i puna o stampila de care avea nevoie."

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 8:16 pm    Titlul subiectului: Re: Copii uitati de Dumnezeu... Raspunde cu citat (quote)

adica daca nu-mi place titlul subiectului sint off-topic?

fcon a scris:


....Nu este ceva frumos sa auzi despre copii bolnavi, tristi, condamnati pe viata de nepasarea celor din jur, dar, mai ales, a autoritatilor patriei noastre, cu accent deosebit pus pe cei care au depus juramantul lui Hipocrate...



cu afirmatia asta contrazici chiar tu titlul ales chiar de tine...[/b]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlad_2770



Conectat la: 21 Iun 2005
Mesaje: 299

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 8:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fcon si pina la urma medicii ce diagnostic i-au pus? Exista sanse de vindecare?
Foarte vag stiu ca acum in vest incep sa apara persoane foarte tinere care ajunga sa aiba probleme musculare (nu inschimb asa de grave ca aceasta fata) in urma unui efort mare la spinning (pedalat in prostie). Curios este ca persoanele respective nu ajung in spital (caci cica la spital ajung) dupa 2-3 luni dupa ce se apuca de spinning ci dupa mai multe luni de cand incep spinning-ul asta.

Nu prea cred ca vor fi useri care vor povesti despre faptele lor bune fata de anumiti oameni necajiti. De obicei acestia TAC SI FAC. Poate in acest topic doar sa fie prezentate cazuri pentru care unii dintre noi pot face ceva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 9:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vlad, eu nu incerc sa ies in evidenta cu nimic; doresc numai sa prezint cazuri de nenorociri la care suntem (vorbesc de colectivitate si institutii) partasi si in care sufera copii, iar A.I. nu a avut copilarie, a trecut prin adolescenta in scaunul cu rotile (obtinut abia dupa 2 ani, timp in care a asteptat o stampila!), nu a cunoscut fiorii primei iubiri si abia poate manca si este purtata la WC in brate....
Am vorbit cu ea la telefon, dupa ce auzisem foarte vag despre ea si, tembelul de mine, nici nu stiam ca locuieste intr-un sat, ca a auzit despre internet de la prieteni si ca singurul ei mod de comunicare cu lumea din afara satului este un telefon...

Ce au spus/facut colegii mei?

Iata diagnosticul comisiei:
Miopatie cu mari tulburari de mers si autoservire; Marcate atrofii musculare generalizate cu deformari articulare si toracale

... incadrand-o in gradul 1 de invaliditate.

Iata ce au recomandat:

1. dispensarizare la cabinetul medicului de familie (N.E= echivalent cu vax albina...)
2. reeducare la pat (NE=?!) obiective:
- pozitionare
- mobilizari pasive
- mobilizari active (NE= sfatuita sa nu faca, deoarece ar accentua deficitul...)
- tonifierea musculaturii prin masaj, gimnastica (NE=chestie caduca, dupa "indicatiile" de mai sus)
- asistarea tulburarilor sfincteriene, educarea privind controlul incontinentei, folosirea materialelor absorbante, igiena locala sau sonda

Ca sa comentez din punct de vedere profesional, as putea spune ca:
- acesta NU este un diagnostic de boala, ci de semne+ simptome clinice (sindrom), de unde trag concluzia ca nimeni nu a investigat nimic! Toata lumea s-a limitat la a constata; nici macar n-au avut curajul sa spuna curat: paraplegie;
- biata fata a facut o singura data un tratament asa-zis "de recuperare" standard, la 12 ani si jumatate, iar ca terapie medicamentoasa a primit... vitamine!

Recomandarile "comisiei" sunt de tot rasu'-plansu'
Pe acel primar l-as fi impuscat fara discutie
Daca recititi relatarea prietenei, veti constata ca fata inca mai spera, dupa atatia ani, intr-o minune facuta de om, nu de Dumnezeu!

Sinceritatea prietenei este infioratoare, mai ales cand spunea de emisiunea "surprize-surprize" (tot cu litere mici); iata rolul educativ al televiziunii, leaganul lor de speranta: emisiunea "surprize-surprize"!
... iar acesti oameni cred sincer in ceea ce fac si spera!

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
vlad_2770



Conectat la: 21 Iun 2005
Mesaje: 299

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 11:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu am sustinut ca vrei sa iesi in evidenta cu ceva. Daca tot ai scris despre aceasta drama poti pune te rog si numele handicapatului de primar care i-a pus bete in roate? Munte cu munte se intilneste darami-te om cu om. Nu se stie niciodata care dintre noi o sa-l aiba poate in "bataia pustii" si este pacat sa-l rateze Laughing .

Sunt rupt total de realitatea ce se numeste emisiunea surprize-surprize, dar ce ar putea face asteasta emisiune? Vag stiu ca pe vremuri la emisiunea asta se intalneau mebrii din familiedupa o lunga despartire. Nu stiu daca emisiunea si-a pastrat sau nu aceasta directie.

Ai scris:
Citat:
fata inca mai spera, dupa atatia ani, intr-o minune facuta de om
adica ce minune ar putea sa faca un om? Poate fi vindecata in final?

P.S. Poate ai sa rizi de mine dar cu televiziunile sunt la pamant. Nu mai stiu ce, care , cum si cand.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 11:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vlad_2770 a scris:
... poti pune te rog si numele handicapatului de primar care i-a pus bete in roate

Numele nu-l cunosc (inca!). Acum stiti aproape cat stiu si eu.
Urmeaza sa fac cunostinta cu acea prietena, sa mai stam de vorba, apoi cu familia fetei.
Vreau si sa-i trimit un computer, sa ii dau o ocupatie (ca din partea prietenilor, deoarece n-ar accepta ceva gratis de la un necunoscut) si sa poata comunica in scris.
Dupa ce aflu mai multe amanunte, cred ca iau ministerul sanatatii la intrebari; apoi, vreau sa ajung la "medici fara frontiere", o alta/vreo organizatie internationala, ceva..., poate o pot programa cand vine vreun neurolog strain... Inca nu stiu (sunt in tema abia de 1 saptamana!).

Despre TV si emisiuni de tipul S-S, nici n-are rost sa discutam...

Varianta optimista este: nu am inca un diagnostic, insa boala este stationara si predomina procesele de atrofie si deformari musculo-scheletice, care s-ar putea ameliora.
Pana nu am un diagnostic sumbru de boala fara scapare (n-are rost sa insir aici ipoteze) pot spera ca aceasta fiinta poate fi ajutata sa recupereze destul de mult, chiar dupa atatia ani de cvasi-imobilitate...

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community