FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Rezonator Helmhottz

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
schumisound



Conectat la: 21 Dec 2006
Mesaje: 3

MesajTrimis: Lun Oct 18, 2010 3:48 pm    Titlul subiectului: Rezonator Helmhottz Raspunde cu citat (quote)

Am si eu o problema de rezolvat. Ma intereseaza daca cineva dintre cei de pe forum au folosit sau folosesc rezonatoare Helmholtz pentru imbunatatirea acusticii. Din cate am citit eu, este o solutie buna pentru a rezolva problemele acustice pe o banda ingusta de frecvente, ceea ce imi convine datorita problemei pe care o am la camera de monitorizare - 115,35 hz. Am gasit si o metoda de calcul al rezonatorului pe acea frecventa. Ceea ce nu stiu - si rog pe cei in masura sa ma ajute- este : din ce material ar trebui construit pentru a avea maxim de eficienta; modul de amplasare; cate asemenea rezonatoare ar trebui sa folosesc, etc...etc...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Oct 18, 2010 3:48 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
schumisound



Conectat la: 21 Dec 2006
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mie Oct 20, 2010 11:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

chiar nimeni?...macar o parere...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Hentai



Conectat la: 03 Noi 2006
Mesaje: 161
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Oct 28, 2010 1:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa cum spui rezonatoarele sunt o solutie buna pentru o banda ingusta. Insa sigur problema e doar la acea frecventa? Pe armonici nu se intampla nimic?

Ca si rezonatoare poti folosi placi subtiri din MDF, HDF, PFL pe care le perforezi. Numarul si diametrul gaurilor le determini in functie de grosimea materialului si volumul incaperii la fel cum se determina un port reflex la o boxa.

_________________
All audio, no attitude!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
xdansoftx



Conectat la: 14 Feb 2010
Mesaje: 11
Locatie: CRAIOVA

MesajTrimis: Joi Oct 28, 2010 3:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://74.81.84.8/~audioalc/tratamente/basstrap.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
vpower16v



Conectat la: 18 Aug 2006
Mesaje: 71
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 28, 2010 4:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.mh-audio.nl/ACalculators.asp

Ai aici toate tipurile de panouri absorbante si diffusere. Sa te gandesti bine ce vrei sa faci, sa nu denaturezi sunetul mai rau.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community