FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Care este de fapt problema?
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  

Care este de fapt problema?
trolii ce pompeaza posturi fara numar si fara rost
1%
 1%  [ 1 ]
caposii care trebuie sa aibe tot timpul ultimul cuvant
31%
 31%  [ 16 ]
vesnicele confruntari pe anumite teme
13%
 13%  [ 7 ]
divagarile frecvente de la subiect
7%
 7%  [ 4 ]
esecul comunitatii in a ignora si evita cele de mai sus
45%
 45%  [ 23 ]
Voturi totale : 51

Autor Mesaj
ViMe



Conectat la: 26 Mai 2008
Mesaje: 98
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 21, 2010 10:19 am    Titlul subiectului: Care este de fapt problema? Raspunde cu citat (quote)

Cu acest forum, cu forumurile in general, cu societatea...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Oct 21, 2010 10:19 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Joi Oct 21, 2010 10:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nici una din opțiuni.
_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Joi Oct 21, 2010 3:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Termenul de comunitate este exagerat. Se pleacă de la premiza că, dacă avem ceva în comun (în speță avem plăceri diverse din a audia la niște aparate) sîntem mai cu moț decît restul lumii, sîntem uniți, buni samariteni, bla bla bla ...

În fond sîntem o adunătură (cred că ăsta este un termen destul de OK), de oameni buni și răi, invidioși, obsedați, interesați, etc. Așa că generalizarea și idealizarea ne omoară. În rest, totul e OK.

Ai întîlnit pe cineva OK pe forum ? E perfect. Dar nu poți cere asta tuturor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 21, 2010 4:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibi.audiofil a scris:
Termenul de comunitate este exagerat. Se pleacă de la premiza că, dacă avem ceva în comun (în speță avem plăceri diverse din a audia la niște aparate) sîntem mai cu moț decît restul lumii, sîntem uniți, buni samariteni, bla bla bla ...

În fond sîntem o adunătură (cred că ăsta este un termen destul de OK), de oameni buni și răi, invidioși, obsedați, interesați, etc. Așa că generalizarea și idealizarea ne omoară. În rest, totul e OK.

Ai întîlnit pe cineva OK pe forum ? E perfect. Dar nu poți cere asta tuturor.


Perfect adevarat Exclamation
Si eu am crezut in "plasa" crezand ca gasesc aici o colectivitate de oameni asezati si legati de aceeasi pasiune.

M-am inselat si am fost deseori uimit sa-i aud pe unii spunand:
- nu te lua dupa ce scriu pe forum, aia este alta treaba !?

Cu toate acestea am intalnit si oameni Cool

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 21, 2010 4:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Lipsa de activitati in timpul liber.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Joi Oct 21, 2010 4:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Ai întîlnit pe cineva OK pe forum ? E perfect. Dar nu poți cere asta tuturor.

bingo cum laude (cu mentiunea ca in loc de OK eu as pune "compatibil")


Citat:

Care este de fapt problema?

Cu acest forum, cu forumurile in general, cu societatea...


Care problema?
(de fapt, este o falsa problema
E normalitate, nu e nicio problema; dealtfel, fiecare comunitate - o echipa de fotbal, o clasa de elevi, o grupa de studenti, profii dintr-o scoala, actorii unui teatru, medicii dintr-un spital etc - este o macheta a societatii: structura este cam aceeasi peste tot. Daca, al un moment dat, ti se pare ca un anume grup este atipic - in special in bine: ti se par mai breji! - inseamna ca trebuie sa mai astepti, inca nu ti-au aratat tot.)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 21, 2010 4:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Forumul este la o scara mai mica oglinda societatii romanesti... Cred ca am mai scris eu pe undeva chestia asta. Realitatea este ca in acest moment cu totii suntem in cautarea normalitatii, din nefericire nu prea stim pe ce drum trebuie sa o apucam. Probabil o sa mai bajbaim cel putin un deceniu in cautarea unor valori reale, iar cand va fi sa ne asezam si noi ca un popor intelept o sa descoperim ca avem nevoie de terapie in masa. Smile
_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Joi Oct 21, 2010 9:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La dracu cu normalitatea !
La dracu cu liniștea !
Când o să fim morți o să avem parte numai de liniște.
O eternitate !

Vorba unui prieten, suntem oameni vii. unii dintre noi, evident. Ca mine, de exemplu. De ce să ne refuzăm mici plăceri omenești precum ar fi bârfa, suduiala, făcutul în necaz, fluieratul în biserică, urinatul pe credințele altora ?

Eu când mă plictisesc, mai zic ceva de cabluri, mai bag bățul printre gard ...
Altul se mai ia de Accu apoi se distrează .
Mici plăceri omenești.

Pentru mine, singura surpriză REALĂ a fost să descopăr pe forumurile de audio oameni care pe forum par total opuși mie și concepțiilor mele, pentru ca mai apoi să descopăr că suntem la unison în cea mai mare parte dintre convingeri. Straniu, dar adevărat.

Și viceversa.

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 8:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:
Forumul este la o scara mai mica oglinda societatii romanesti... Cred ca am mai scris eu pe undeva chestia asta. Realitatea este ca in acest moment cu totii suntem in cautarea normalitatii, din nefericire nu prea stim pe ce drum trebuie sa o apucam. Probabil o sa mai bajbaim cel putin un deceniu in cautarea unor valori reale, iar cand va fi sa ne asezam si noi ca un popor intelept o sa descoperim ca avem nevoie de terapie in masa. Smile


Mare adevar... Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 8:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA a scris:
La dracu cu normalitatea !

Altul se mai ia de Accu apoi se distrează .
Mici plăceri omenești.



Poate ar fi mai corect:
Altul se mai ia de Naim, Chord Cables, Kimber, Sugden, ProAc etc., apoi se distreaza. La comanda.
Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorinpopa



Conectat la: 25 Aug 2010
Mesaje: 78
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2010 7:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

veche de cand Romania: lipsa de organizare si de viziune, amestecata cu batalia orgoliilor si a "ciupelilor".
Daca forumul ar avea o sectiuni cu denumiri de branduri, in cadrul carora s-ar deschide nenumarate topicuri referitoare la modelele brandului respectiv, n-ar mai aparea "razboaiele dealerilor" (ma rog, ale trepadushilor dumnealor). De ex, am avea sectiunea "Bel Canto Design", cu topicuri legate strict de modelele acestui brand: "Dac 3.5 - cum se conecteaza", "cd2 - cum aranjam sa piloteze direct amplificatorul", "s300iu - e bun de ceva dac-ul inclus?", etc. Asa ar fi extrem de greu clonelor sa atace fiecare topic in parte; dar n-are cine sa faca asta, lipsa de organizare este endemica in Romania - a se vedea soarta manifestarii de profil.
Enjoy the circus!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2010 3:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sorinpopa a scris:
veche de cand Romania: lipsa de organizare si de viziune, amestecata cu batalia orgoliilor si a "ciupelilor".
Daca forumul ar avea o sectiuni cu denumiri de branduri, in cadrul carora s-ar deschide nenumarate topicuri referitoare la modelele brandului respectiv, n-ar mai aparea "razboaiele dealerilor" (ma rog, ale trepadushilor dumnealor). De ex, am avea sectiunea "Bel Canto Design", cu topicuri legate strict de modelele acestui brand: "Dac 3.5 - cum se conecteaza", "cd2 - cum aranjam sa piloteze direct amplificatorul", "s300iu - e bun de ceva dac-ul inclus?", etc. Asa ar fi extrem de greu clonelor sa atace fiecare topic in parte; dar n-are cine sa faca asta, lipsa de organizare este endemica in Romania - a se vedea soarta manifestarii de profil.
Enjoy the circus!


Tin sa iti precizez, stimabile, ca exista topicuri de brand-uri si inca destule. Problema este ca pe acestea in loc sa se posteze on-topic, se vin si se spun tot felul de mizerii, atat la adresa brand-ului respectiv dar si in mod nefericit se prolifereaza jigniri la adresa membrilor sustinatori ai acelui brand.
Asa ca ce propui tu, cu sectiuni dedicate, este fix vax albina, tot aici se va ajunge.
Problema de fond este ca, atata vreme cat vor exista pe acest forum personaje a caror menire este sa loveasca in anumite brand-uri sau persoane/dealeri, in scopuri evidente de marketing, niciodata nu va fi pace.
La noi se pare ca nu se poate discuta civilizat, daca unul vine si zice ca Naim sau Accuphase e cel mai bun, foarte bine, e opinia lui pana la urma. Cine e destept, onest si are ureche si experienta poate demonta foarte usor anumite modele la modul cel mai civilizat si elegant cu putinta.
Insa la noi, e si mai usor sa te ia apa. Mocirla in care ne zbatem toti, o mana de audiofili, se pare ca este prea neincapatoare pentru cei cativa dealeri importanti.
Pe mine de exemplu, nu au ezitat sa ma atace tot felul de personaje, numai pentru faptul ca prefer un anumit brand si sustin (ceea ce se poate si proba evident, numai sa se vrea) ca aparatele de sub egida acelui brand sunt superioare.
De exemplu, domnujim, care acum prolifereaza cu "mandrie" (?) o expresie de-a mea la adresa lui, dar care nici macar nu a inteles ce am vrut eu sa zic si a incadrat-o repede (si convenabil?) la categoria amenintari personale, cand de fapt eu l-am asigurat ca nu o sa il ignor (cu acelasi stil care il am aici pe forum), chiar si daca ne vedem in persoana Twisted Evil

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2010 3:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bu-hu-huu!!
Food
(Drunk)

cica doua bufnite stateau pe-o craca. una - buhuhu! cealalata - buhuhu in piz.. m..., ca m-ai speriat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2010 5:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sorinpopa, cctd !

Eventual e "bine" sa fie lasat acest motto, daca Doamne fereste se intampla ceva in realitatea de dincolo de cea virtuala (in mod cert fara vreo legatura cu persoana mea), sa se "restranga" totusi in mod voit si targetat aiurea-n tramvai cercul "suspectilor". Twisted Evil
E penibil, cel putin, zau ! Laughing

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2010 5:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

P.S. Sau poate, in "incapacitatea" mea de a discerne corect, prin afisarea drept semnatura a unei expresii de-a mea, domnujim imi arata de fapt apreciere pentru vorbele mele si le acorda o importanta maxima, luandu-le si aratandu-le prin semnatura oriunde posteaza Twisted Evil
Nici nu vreau sa ma gandesc unde s-ar fi putut ajunge daca ii adresam vreo inalta apreciere aparetelor sale sau lui in persoana, cred ca ar fi amplasat cu mandrie fraza respectiva ca motto pe orisice obiect virtual sau fizic din jurul dumnealui ! Mr. Green ROFL

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community