FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Suportul preferat pentru muzica
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... , 13, 14, 15  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  

Care este suportul tau preferat pentru muzica ?
Vinil
31%
 31%  [ 36 ]
CD Audio
23%
 23%  [ 27 ]
DVD-Audio
1%
 1%  [ 2 ]
SACD
3%
 3%  [ 4 ]
Streamer
5%
 5%  [ 6 ]
PC/Mac lossless
23%
 23%  [ 27 ]
DAT
0%
 0%  [ 1 ]
Banda de magnetofon
5%
 5%  [ 6 ]
Banda de casetofon
4%
 4%  [ 5 ]
Altul - te rog sa specifici care
1%
 1%  [ 2 ]
Voturi totale : 116

Autor Mesaj
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Noi 02, 2010 4:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
obuzel
Avand ca sursa un Dual entry-level la viata lui, cu nu se stie ce doza cu nu se stie ce ac, pe nu se stie ce viniluri ("arate" sau nu) nu ai sa poti depasi formatul CDDA ever.


Dualul entry level la viata lui a fost cumparat anul trecut de nou din Germania, e varful de gama si a fost 900 de euro.
Doza am zis ca e Ortofon, si acul nu era uzat, alinierea a fost facuta in fata mea.
Vinilurile aratau absolut ca noi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Noi 02, 2010 4:56 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 02, 2010 5:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

clannad a scris:
....adica n'are gust, n'are miros

halal


Nici musca nu se aseaza pe ea !

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Noi 02, 2010 5:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibi.audiofil a scris:
@obuzel

mă refer la 24/96 real, nu la paleative gen ripuri de vinil. Am ascultat albume de la Reference Recordings, Linn, Chesky sau chiar Discipline Global Mobile în varianta DVD-A vs CD (DVD-A original sau făcut din flacuri de pe site). Comparația a fost 1:1 (același album, aceeași ediție).

Erau mai multe diferențe (de ex în definiția înaltelor) dar asta mi s-a părut izbitoare.


Si eu am vorbit de 24/96 real, dupa ce am amintit de ripurile 24/96.
Si sunt de acord cu observatia ta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 02, 2010 5:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibi.audiofil a scris:
Cred că am mai postat și promit că nu o să mă mai repet. DEvine obositor și plictisitor.

Caut muzica favorită. Dacă o găsesc pe CD e ok. Dacă o găsesc pe vinil e OK. Dacă găsesc hires e și mai OK. Dacă nu găsesc decît niște mp3uri mă mulțumesc și cu astea în lipsă de altceva. Mpeg2 ? perfect. Transfer din VHS ? bun. DivX ? merge și DivX ? Am chiar și cîteva casete audio.

Cînd e vorba de Arto sau Lester, nu mai am nici un fel de scrupule. Smile Fiecare cu ale lui.


+ 1 Wink

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 02, 2010 5:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

obuzel a scris:
clannad a scris:
obuzel a scris

Citat:
Viniluri si CD-uri
1. Dire Straits - Brothers in Arms 180 g pe 2 LP-uri si CD-ul varianta originala 1985
2 AC/DC - Back In Black, 180g LP remaster si CD-ul editia din 1994


cred ca ai fi ramas total nelinistit daca ascultai editiile originale pe vinil; intamplarea face sa le am pe amandoua; tot intamplarea face ca vinilurile astea doua sa fie de referinta ca dinamica si punch; masterizari originale de exceptie; remasterele astea sunt cd'uri puse pe vinil; greutatea de 180g are efect doar la planeitatea vinilului; calitatea sunetului vinil vine din masterizarea propriu'zisa si din calitatea materialului din care este presat (a se evita topirea si refolosirea materialului la alte vinile)


Motivele pentru care am ascultat aceste 2 viniluri sunt tocmai cele zise de tine.
Amicul meu are si Dire Straits din 85 dar l-a adus pe acesta intrucat are piesele complete, ca in varianta de CD si dupa spusele lui nu e diferenta mare intre ele.


Din cate stiu eu Dire Straits au fost printre primii care au inregistrat digital. S-ar putea si aceste albume sa fie inregistrate digital si de aceea sa fie sunetul asemanator cu cel de pe CD.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Noi 02, 2010 7:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Well, trei pagini de posturi de la ultimul meu post și am citit lucruri chiar interesante.

Am remarcat în special acest post al lui MarianS:
MarianS a scris:
Si sistemele scumpe pot suna mult sub valoarea lor daca nu sunt matchuite corect.


Mare Adevăr! Mare! Poți să ai Transrotor, dacă matchingul cu doza e prost, dacă doza e aliniată cu 1 mm mai încolo decât trebuie, e un mare fâs. Nu mai vorbesc de faptul dacă faci o mișcare greșită cu acul, ție ți se pare că nu s-a întâmplat nimic, dar de fapt 70% din sunet s-a dus.

Și 24fret a spus o chestie super mișto, și anume că oricine poate face un sistem bun cu bani mulți, dar e o artă să faci un sistem foarte bun cu bani mai puțini.
Apropos, pentru cei care vor să sară cu comparațiile de cd playere cu pickupul lui 24fret, eu zic să vă mai gândiți, în cazul în care nu știți cum sună un Shure V15 pe braț de Rega Twisted Evil.

După părerea mea, un pickup de 300 de euro, cu matching corect de doză și doză bună face mop din CD playere de 3000 de euro. Mop!

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 03, 2010 11:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, pentru inceput, s-o luam cu inceputul...

Asa, deci avem un sistem pick-up care se zice ca ar fi 300 de euroi.

Pai, ia sa vedem... ia sa vedem....

Deci ( Wink ) avem asa... una bucata doza Shure V 15 (model nespecificat), presupunem una mai amarasteana, SH, cam 300 de euroi.
Una bucata brat Rega (model nespecificat), presupunem un model mai amarastean si SH, cam 500 euroi.
Una bucata tabla (model nespecificat), presupunem una mai amarasteana, SH, cam 250 euroi...
Una bucata preu de doza (model nespecificat), presupunem un DIY de 150 de euroi...

...Deci... calculam... calculam... si ne da cam 1200 euroi Shocked

Hopaaaaa.... pai ceva nu se potriveste acolo, in gaura Cool
ca de la 300 euroi la minim 1200 iepuroi e cale cam lunga, ma intelegeti dumneavoastra Confused

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Noi 03, 2010 6:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Total incorect! Very Happy
dar nu vreau să mă bag.
oricum, pentru conformitate, o doză Shure V15 III SH cu ac original ajunge la maxim 150 euro pe ebay. Iar cu ac aftermarket poate fi luată cu sub 100.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mie Noi 03, 2010 10:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...imi place, sunteti pe aceeasi lungime de unda
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 03, 2010 11:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OK, Shure V15 III - 150 euro
Brat Rega rb300 - 250 euro.
preu de doza - 150 euro.
tabla - 200 euro.

Total: 750 de euro - luate SH minim 500 de euro.
Multumit acum? Wink

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Noi 04, 2010 12:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
OK, Shure V15 III - 150 euro
Brat Rega rb300 - 250 euro.
preu de doza - 150 euro.
tabla - 200 euro.

Total: 750 de euro - luate SH minim 500 de euro.
Multumit acum? Wink


Păi nu prea, că nu e vorba de RB300, ci de alt RB, iar preul nu prea l-aș pune, luăm doar sursa, preul poate fi foarte bine integrat în amp. Wink

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 04, 2010 12:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Laughing Laughing Laughing
I give up. Cool

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 04, 2010 10:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nici eu nu mai insist. Mi se pare normal sa aiba fiecare parerea lui. Doar suntem in democratie nu? Very Happy Multe auditii placute tuturor indiferent de suport!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 04, 2010 10:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

24fret a scris:
Nici eu nu mai insist. Mi se pare normal sa aiba fiecare parerea lui. Doar suntem in democratie nu? Very Happy Multe auditii placute tuturor indiferent de suport!


+ 1 Wink

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kurupt



Conectat la: 15 Aug 2003
Mesaje: 356
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Joi Noi 04, 2010 7:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am votat pt Streamer. De ce? Pentru mine mi se pare cel mai practic si util, pot asculta oricand orice melodie fara sa caut dupa el pe cd (desigur cu conditia sa salvez inainte toata colectia pe un Hard disc/NAS). Dupa parerea mea asta este viitorul si reprezinta cel mai bun raport pret/calitate pt un muritor de rand Very Happy
Apar multe streamere pe piata, tot mai multe de la diverse firme mai mult sau mai putin renumite (Naim, McIntosh, T+A, Opus, Sonos, SlimDevices ala Logitech, TEAC).
Pe Internet se vinde tot mai multa muzica, si nu numai in Mp3 apar tot mai multe situri unde se vinde lossless, deci un streamer cu un DAC separat reprezinta pt mine si nu numai pt mine cea mai buna alegere.
Flac-ul este cea ce era acum 10 ani Mp3 sau Divx-ul, kilerul cd-ului cel putin pt masa de consumatori care nu cauta neparat calitatea maxima, iar evolutia a ajuns la lossless. Acum o sa sara multi ca vinilul sau CD-ul e mult mai bun. Poate ca e mai bun, numai ca din 1000 de oameni poate ca exista 1 care are sistemul adecvat pt a sesiza diferenta intr-un flac si cd...

_________________
/// Alpine 9855R - Audison LRX 1.400 - Audison LRX 4.5 - U-dimension JR comp - JL Audio 12W7
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... , 13, 14, 15  Urmatorul
Pagina 14 din 15

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community