FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Configuratie HT Apartament
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
vavsaftoiu



Conectat la: 28 Oct 2010
Mesaje: 8
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Joi Oct 28, 2010 9:35 pm    Titlul subiectului: Configuratie HT Apartament Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

As avea nevoie de parerile voastre cu privire la aceasta configuratie.
Daca am gandit-o bine in primul rand, si apoi niste idei pentru echipamente.

TV living 55". Sunt fan Samsung. Ma gandeam la Seria 650 - buget max 7000 ron
Receiver A/V - buget max 3000 ron
HD Media Player - buget max 2000 ron. Vreau sa fie capabil sa redea BluRay ISO si BluRay foldere cu Full Menus. Ma gandeam la Dune BD Prime 3.0
Sistem audio 5.1 - buget max 5000 ron.
Sistemul va fi folosit in special pt filme insa as vrea o calitate buna si pt muzica. Bassul relativ puternic este important.

Multumesc mult
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Oct 28, 2010 9:35 pm    Titlul subiectului: Mitica




Home Entertainment System.xls
 Description:

Download
 Filename:  Home Entertainment System.xls
 Filesize:  57 KB
 Downloaded:  75 Time(s)

Sus
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 28, 2010 9:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu as calcula exact , insa ti-as recomanda av Yamaha si boxe : Kef, Klipsch sau Monitor Audio ( toate cele 3 branduri se potrivesc de minune cu yamaha )
Ar fi indicat un av 3900 ( model vechi ) sau un Z7 sh daca poti lua, amplif de senzatie, nu discuta cu nimic in gama home cinema, cu absolut nici un brand la categoria sa de pret

Vezi ca la banii astia iti poti lua un 46 c6700, led tv Samsung, daca optezi ptr 55 asta este ceva mai scump, parca vreo 90 de milioane, eu il am acasa si ti-l recomand cu mare incredere

Asteapta Dune HD Max, este cu mult peste Prime, plus ca prime a avut ceva probleme cu alimentarea . . .

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
vavsaftoiu



Conectat la: 28 Oct 2010
Mesaje: 8
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Vin Oct 29, 2010 8:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In primul rand iti multumesc pentru raspuns.
Am analizat ce mi-ai zis si am cateva intrebari.

TV living. Si eu as fi preferat LED peste LCD insa dupa ce am citit cate ceva despre ele pe wikipedia, vazand diferenta de pret si avand acasa un LCD seria 554 mi-am zis ca as fi mai ok cu LCD 55. Diagonala este cea care m-a facut sa renunt la LED. O sa ma duc sa testez si eu prin magazine LED vs LCD inainte sa ma decid.

Receiver. Nu sunt interesat de multizone. Nu sunt fan SH. Din cate am vazut la ei pe site diferente intre RX-V3900 si RX-V467(cel care s-ar incadra in buget) sunt minore dupa parerea mea.
Ce ma intereseaza este parerea ta despre aceste diferente in special in ceea ce priveste calitatea sunetului produs, restul mai putin.
Nu sunt interesat momentan de alte gadgeturi care nici in viitorul apropiat nu-mi vor fi de folos. Voi avea o singura legatura de la MP HD catre el (HDMI).

Cam in aceeasi idee si cu Dune HD Max vs Prime. Daca zici ca au fost probleme cu alimentarea atunci HD Max nu ar fi o problema e 2000 la noi in loc 1700 Prime.

Despre boxe, vorbim mai incolo un pic.

Multumesc mult pt ajutor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 29, 2010 9:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Diferentele nu sunt minore intre cele 2, nu ma refer la ce codecuri si cate intrari/iesiri/boxe suporta, ci la putere si capacitatea de a sustine dinamica mare din filme
Un receiver impotent va conduce la un sunet moale pe film, suferind impactul efectelor sonore asociate gloantelor, bombelor, izbiturilor, etc
Dupa dimensiunea TV din living presupun ca ai o camera mare, probabil placata cu rigips. Ca sa umplii asa ceva eu cred ca ai nevoie de un buget mai mare pe partea audio
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 29, 2010 9:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu are nici o legatura LED-ul cu clasicul LCD, eu am avut Sony KDL46X3500 care acum 3 a fost varf de gama, se vedea excelent, cand am trecut la LED a fost o trecere revolutionara pot spune, iata ceva care te poate ajuta :

http://www.debo.ro/audio-video/televizoare/televizoare-led.html
http://www.debo.ro/samsung-ue-55-c-6000-rwxzg-140-cm-negru.html
http://www.debo.ro/samsung-ue-55-c-6700-usxzg-140-cm-negru.html

Eu cand am propus v3900 nu ma refeream la multizone, nici eu nu folosesc asa, ci la muzicalitatea amplificatorului, am avut ocazia sa ascult si modelele noi si sincer cele din urma inclusiv v1900 suna mult mai bine in opinia mea. Insa sincer cred ca v1900 este foarte greu de gasit , as recomanda astfel asta :

http://uk.yamaha.com/en/products/audio-visual/av-receivers-amps/rx-v2065_black__b/?mode=model

sau

http://uk.yamaha.com/en/products/audio-visual/av-receivers-amps/rx-v767__g/?mode=model

Sa ai grija la boxe, centru si subwooferul sunt componentele de baza ale unui sistem 5.1 sau 7.1 !!!

In ceea ce priveste HD Max vs Prime, diferenta este radicala, incepand cu procesorul, terminand insasi du dac-ul inclus si placa de sunet folosita. Diferenta de pret este mica, deci se justifica achizitia fara probleme.

la Final sa nu neglijezi cablurile folosite, cel HDMI si cel de boxe, pot fi esentiale, insa mai discutam pe tema asta
cele bune,
Razvan

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
vavsaftoiu



Conectat la: 28 Oct 2010
Mesaje: 8
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Vin Oct 29, 2010 12:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Merge perfect pana acum. Mersi mult inca o data.
Bun magazinelul acela Smile. Ramane LED 55". Camera nu e mare (5x4 cu pereti zidarie) insa am un pic de obsesie cu marimea TV-ului. Totusi nu cred ca vreau sa ma indrept catre proiector deocamdata.

Tinand cont de modelele sugerate de tine cred ca o sa merg pe RX-V767 ~2600 ron la o prima cautare

Dune HD max ok la ~ 2000 ron

Acum beleaua Smile. Ce boxe?

M-am gandit, binenteles dupa recomandarea ta Smile, la Klipsch
2 x Synergy F-1 Fata
2 x Synergy S-1 Spate
1 x Synergy C-1 Centru
1 x Synergy KSW-10 Subwoofer

Dupa aceea si conectica. Smile

Vlad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 29, 2010 9:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Recomandare boxe :

http://www.dvdplanet.ro/detalii/7380
http://www.dvdplanet.ro/detalii/7146

http://www.klipsch.com/na-en/products/f-30-1-overview/
http://www.klipsch.com/na-en/products/rf-42-ii-1-overview/

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 29, 2010 10:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am Kef iQ7 si pot sa spun ca nu sunt usor de condus de un receiver mediu, in cazul meu NAD T765. Dar sunt boxe bune si amplificate potrivit presteaza excelent.
Klipsch am auzit intr-un showroom in combinatie cu HK si nu sunt rele deloc. Ma gandesc ca sensibilitatea ridicata le face mult mai potrivite pentru un receiver.

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vavsaftoiu



Conectat la: 28 Oct 2010
Mesaje: 8
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Sam Oct 30, 2010 11:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult,

Raman urmatoarele:

TV - Samsung UE-55 C 6000
AVR - Yamaha RX-V767
HDMP - Dune HD Max
Boxe - KEF C1 5.1

Cam asa va arata .Marimile sunt cat se poate de exacte.

http://picasaweb.google.com/vavsaftoiu/Living#5533751409747971474

Este ok pozitioanarea?

Si acum cateva idei pentru conectica si un stabilizator de curent. Trebuie si asa ceva nu? Smile

O zi buna,

Vlad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 30, 2010 3:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut Vlad

in caz ca nu ai comandat TV, am gasit la un amic o oferta pe masura, ideea este ca mai are pe stoc o singura bucata si ar fi foarte indicat sa il suni azi sau maine, sa zicem luni maxim, ca se da altfel, pretul pe site e cel pe care-l vezi, insa spui ca suni din partea mea ( Razvan ) si ti-l va da pe 90 de mil !
http://www.hdland.ro/243_p_televizor-led-samsung-ue55c6700-140cm/
Pe MP iti dau nr lui de telefon

Schita nu este ok si daca vrei sa te indrum cum trebuie trebuie sa vorbim telefonic putin, aici e complicat, sau pe mess daca vrei

Tot pe MP iti mai dau ceva indicatii
cele bune

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Sam Oct 30, 2010 4:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca erai mai bine pozitionat la rubrica "Ce sa cumpar " . Daca tot esti fan samsung , poate ne spui si de ce .
Cit de mare este camera in care vei amplasa tehnica ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
vavsaftoiu



Conectat la: 28 Oct 2010
Mesaje: 8
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Sam Oct 30, 2010 5:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut,

E greu de explicat exact de ce sunt fan Samsung.
In primul rand mi-au placut vechile LCD-uri de 17-19". O data ca se vedeau super bine si a doua ca aveau un design mai initeresant. Apoi mi-am luat Omnia acum vreo 2-3 ani, sotia mea un alt telefon Samsung cu touch si asa incet cu incetul de fiecare data cand vedeam ceva ce-mi placea era Samsung. Am trecut la un 32" 554 pe care l-am ales prin noiembrie anul trecut si un cuptor cu micronunde etc Smile. Acum il vreau pe cel de 55" si un Galaxy binenteles, pe langa o noua masina de spalat si alte acareturi Samsung. Smile.
In privinta displayurilor mi se par clar printre primii (dupa mine chiar primii) si conteaza mult si designul.

Camera are 20 mp. 5 x 4, un living normal de apartament mai nou.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 30, 2010 6:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hspinache a scris:
Cred ca erai mai bine pozitionat la rubrica "Ce sa cumpar " . Daca tot esti fan samsung , poate ne spui si de ce .
Cit de mare este camera in care vei amplasa tehnica ?


Salut

Eu i-am facut recomandarea pentru Samsung, recomandarea este facuta in baza mai multor studii din pct de vedere pret-calitate
Din nefericire Sony odata cu folosirea panelul de la Sharp au dat cu mucii in fasole ( stiu ca multi imi vor sari in cap ), ar mai ramane Panasonic insa pe parte de LCD Led nu stau bine, acolo ei pe partea de plasma pot spune ca sunt de neegalat in acest moment ( deja sunt peste Pioneer care oricum nu se mai fac ) , restul marcilor de pe piata gen LG, si restul ( nu mai are rost sa le numesc deja ) sunt a 5 a roata de la caruta . . .

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Sam Oct 30, 2010 10:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum a zis , se doreste sa se aloce 7000lei ; pai daca doreste sa injecteze suma asta , nu cred ca ii pasa cit consuma sau ce fiabilitate/durabilitate are . Asa ca este de studiat capitolul plasma .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Sam Oct 30, 2010 10:35 pm    Titlul subiectului: hgh Raspunde cu citat (quote)

Am avut recever yamaha din gama de top(nu mai retin modelul) dar era copie fidela dupa Z1 parca. Am avut si recever yamaha din gama de consum. Diferenta era neta in favoarea modelului de top.
Acum am un amplif de masina Nakamichi (folosit doar pt centru si fata) si pe concerte e net peste variantele anterioare. A fost o solutie de compromis pt ca are si dezavantaje (lipsa reglajului de volum, lipsa satelitilor spate,etc). Din pacate o solutie echivalenta ca sunet cu recever ma tem ca e una foarte scumpa. (rx-v1900 de ex a picat testul concerte audio).

Deci pt filme recever yamaha e ok, cu mentiunea sa fie din gama de top.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community