FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
POZE - Scheme electrice - filtre boxe
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 11:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dynaudio SPECIAL 25








_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 11:23 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 11:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Monitor Audio BR6








_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 11:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Paradigm SIGNATURE S2








_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
vpower16v



Conectat la: 18 Aug 2006
Mesaje: 71
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 5:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte frumos ! multam pentru poze. Nu pot sa ma abtin......observ ca mai toate filtrele au componente de un hi-end .......rar Laughing ....rar vad un mundorf sau jantzen , cu toate ca aceste boxe nu sunt entry level la pret.

ps. am observat si cablurile din argint pur Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 6:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vpower16v a scris:

ps. am observat si cablurile din argint pur Laughing


da, eu am observat din AUR PUR 99.99999999%

Si mai sunt unii care se jura ca au auzit diferente de sunt la cablul de alimentare, dar de la transformatorul de cartier pana la briza e un cablu banal - foarte asemanator cu cel de la bornele boxei la difuzor. Laughing

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 6:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

se pare din cate vad ca cu cat brandul este mai vestit cu atat contine mai multi bipolari si bobine minuscule pe ferita pe cm2 de cablaj Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vpower16v



Conectat la: 18 Aug 2006
Mesaje: 71
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 8:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@diy-audio .... sa nu fim rai, cablurile bune din cupru cu puritate cat mai mare si o conexiune buna cu rezistenta cat mai mica isi are rostul dar sa nu ajungem sa investim costul a intregii cablari ENEL din cartier , al carui cablaj este din........ aluminiu pur Laughing

@CBI ....asta arata nivelul de cercetare si proiectare hi-end Laughing . Nu sunt adeptul unor crossovere simple bazate doar pe un condensator si o rezistenta Very Happy dar aceste filtre nu cred ca fac decat ca boxa sa fie greu de condus si potrivit cu amplificatorul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 24, 2010 2:34 am    Titlul subiectului: a Raspunde cu citat (quote)

unele boxe vad ca folosesc condensatori de 50v , altele chiar electrolitici de doi lei .

GrandHigh o firma necunoscuta are filtru mai bun decit unele boxe cu pretentii m
cel putin condensatorii erau la 250v mai toti , nu stiu de cine fabricati pentru ca aveau trecut grandhigh pe ei .

toate pozele de mai sus ma duc tot mai aproape de un proiect diy complex .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Dec 24, 2010 11:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tensiunea pe un condensator dintr-un filtru de incinta acustica este proportionala cu puterea suportata de incinta (si depinde de schema filtrului).
Vorbind strict din acest punct de vedere, mai ales la incintele mici - bookshelfuri 2 cai - folosirea condensatorilor la 50V nu este in afara normelor tehnice.
In utilizarea home rar se ajunge sa ai mai mult de 20-30V pe condensatorii din filtru.
La incintele foarte mari - gen Grand High, normal ca au fost folositi condensatori la 250V caci si puterea care poate ajunge pe ele este [mult] mai mare.

Din punct de vedere hi-fi, problema tensiunii maxime suportate de codensatori este alta - pierderile in dielectric.
Cu cat un condensator lucreaza la tensiuni mai mici fata de cea nominala cu atat pierderile /scaparile in dielectric sunt mai mici, ceea ce se simte - mai ales pt urechile vulcaniene Wink
Din acest motiv se vad condensatori la 600V, 800V sau chiar la 1200V in filtrele unor constructii high-end.
Cum si materialul dielectricului determina valoarea acelor pierderi, de aici se simte/aude calitatea condensatorilor folositi.

Totul, desigur, pana la niste limite ... cum spuneam mai sus - functie de urechile, pretentiile si punga fiecaruia.

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Feb 04, 2011 2:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Focal ELECTRA 1008 BE














_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Feb 04, 2011 2:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

B&W 805 Diamond
















_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 04, 2011 3:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:

Si mai sunt unii care se jura ca au auzit diferente de sunt la cablul de alimentare, dar de la transformatorul de cartier pana la briza e un cablu banal - foarte asemanator cu cel de la bornele boxei la difuzor. Laughing


diy-audio, pai daca si tu faci afirmatii dinastea, ce pretentii sa mai avem?!
numai cine nu a facut macar cateva experimente simple poate afirma asa ceva!
imi place sa cred ca ai glumit...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
romanescu



Conectat la: 25 Mar 2009
Mesaje: 54
Locatie: Bucuresti - Tulcea - Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 04, 2011 3:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte bine facute ....FOCAL si B&W
_________________
My country is the world and my religion is to do good !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Feb 04, 2011 3:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Triangle METEOR 0.5










_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Feb 04, 2011 3:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Monitor Audio GSW12














_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 5 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community