FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
POZE - Scheme electrice - filtre boxe
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Feb 04, 2011 3:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Kef XQ60B










_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Feb 04, 2011 3:30 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Feb 04, 2011 3:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rel T1












_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Feb 04, 2011 3:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ESA Profondo












_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
romanescu



Conectat la: 25 Mar 2009
Mesaje: 54
Locatie: Bucuresti - Tulcea - Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 04, 2011 4:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Are cineva schema si valorile componentelor filtrului boxelor Magnat Monitor 220 ????????

Ma intereseaza ce valori au bobinele si schema de conectare a tututror componentelor....

_________________
My country is the world and my religion is to do good !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
romanescu



Conectat la: 25 Mar 2009
Mesaje: 54
Locatie: Bucuresti - Tulcea - Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 11, 2011 9:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am facut rost de schema filtrului boxelor Magnat Monitor 220 .....spor la tunat.....
Eu trebuie sa fac rost de banuti si ma apuc.



Uploaded with ImageShack.us

_________________
My country is the world and my religion is to do good !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
johndoe21ro



Conectat la: 09 Feb 2010
Mesaje: 89
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 12:28 am    Titlul subiectului: Usher Be-718 Raspunde cu citat (quote)

Crossovers feature all new parts as follows:

High-purity oxygen free copper air-core inductors
Mills resistors -Sonicaps
Erse poly caps
Gen.2 Sonicaps
JPS Labs Aluminata wiring

[img]http://www.audioholics.com/reviews/speakers/bookshelf/usher-be-718/image[/img]


_________________
Usher Be-718 + Jeff Rowland Concerto + Weiss DAC2 + Audioquest Volcano DBS 72V + Audioquest NRG-5 + Aavik Rack & Nordost Pulsar Points + Omicron Gold SE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 11:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ProAc Studio 100













Diagram of the original crossover:
L1- 1,8mH
L1-1.8 mH
C1-2,2uF BC components MKT
C1-2, MKT 2uF BC Components
R1-4,7ohm ceramiczny
R1-4, ceramic 7ohm
C2-4,7uF Expotus foliowy
C2-4, 7uF Expotus Folic
C3-4,7uF Expotus foliowy
C3-4, 7uF Expotus Folic
L2-0,33uF
L2-0, 33u

Difuzorul de bas este asta:
https://www.madisound.com/store/product_info.php?products_id=933


_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 11:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aaa, si Tweeterul este Seas 25 TFFC-C H563
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
vlad_2770



Conectat la: 21 Iun 2005
Mesaje: 299

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 1:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce condesatori sunt astia de mai sus: Expotus foliowy sau Expotus Folic . Nu am gasit ceva clar pe net.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 2:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nici eu nu stiu ce inseamna cuvintelea alea - (am luat de pe un forum polonez datele respective). Oricum, sunt condensatori foarte ieftini (in jargon li se spune caramela) - poate cei mai ieftini condensatori nepolarizati.
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 3:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

conzi poliesterici,cu folie de mylar (sau mkt)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
camel



Conectat la: 01 Oct 2008
Mesaje: 359
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 3:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Componente ieftine sau scumpe nu asta conteaza... conteaza implementarea.Degeaba ai componente faimoase/scumpe,daca sunt implementate prost Wink
_________________
I won't buy any more HiFi honey , I promise !!! Yeah right.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 3:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ba uite ca mai si conteaza la preturile practicate si la faima lor
bobine cu miez de ferita si pe bas si pe inalte, conzi mkt de duzina,nu e chiar frumos...
la putere mai mare bobinele alea merg la limita saturatiei la cat sunt de mici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
camel



Conectat la: 01 Oct 2008
Mesaje: 359
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 3:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca merg e bine,sa nu se opreasca din mers ca atunci e problema:).Atata timp cat sunt in parametri normali de functionare,toata lumea e happy,si producatorul si cumparatorul.Oricum,nu am auzit de incinte cu filtrele busite,fie ele cu componente scumpe sau ieftine..
_________________
I won't buy any more HiFi honey , I promise !!! Yeah right.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 4:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai nu au cum sa se buseasca componentele pasive de la puterea de intrare in utilizarea domestica,cel putin nu inaintea bobinelor difurilor
era vorba tocmai despre functionare si calitate ,cum afecteaza semnalul care intra si ce mai iese
exista diferente audibile intre o bobina pe aer ,una pe miez feros si pe ferita chiar si inainte sa se satureze si sa isi schimbe parametrii,la fel si pt condul serie de pe tweter
am vazut ca si la altii se practica aceste reduceri pt profit,dar asta nu inseamna ca e bine
Un cumparator care nu cunoste aceste aspecte nu se va simti prost asa e,dar unul care mai stie cu ce se manaca ii va pieri putin zambetul de pe buze,crede-ma
Nu pui difuri de f buna calitate la niste filtre cu componente de 0,5$ si apoi te lauzi ca
Crossover:HQ network using the finest components with option for bi-amping/bi-wiring and utilising oxygen free cable.
in fine,pt cine cunoste niste aspecte,pt restul e buna si reclama ca 'justifica' pretul Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 6 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community