FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Unde sa pun subul in camera ?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 5:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FiSHy a scris:
scorpions a scris:
Eu am avut aceeasi problema, am luat unul closebox si am terminat povestea....Daca la cele cu bas reflex iti dai seama de unde vine sunetul, la cele closebox mai greu .....


off-topic: sunt curios ce sub closebox ai ales. as vrea sa-mi inlocuiesc si eu sub-ul meu cu basreflex in spate. eventual alte optiuni bune de sub-uri closebox pana in 1000RON? thx!

Eu am luat un "MJ Acoustic PRO 55" Este unul dintre cele mai bune sub-uri in gama lui de pret. Problema este ca nu se gaseste la noi si am comandat din Anglia prin cineva care mi la trimis....

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 5:32 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 5:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cum merge ? Imaginaza-ti ca sint un neinstruit care nu stiu nimic despre un sub si atunci imi descrii ce simti [ pe ureche si pe piele ] cind il cuplezi. De ce are 7 butoane ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 7:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Are intrare LFE si HI , fiecare este cu setarile ei...volum, faza si Hz.
Sunt extrem de multumit, preteaza bine si pe muzica, cea ce este cam greu de gasit un sub pentru film si muzica in acelasi timp...

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Mie Noi 17, 2010 11:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu am experienta cu suburile de tip closed . Mi-a intrat insa in cap sa schimb actualul sub reflex din doua motive : sa nu mai am probleme cu camera si sa aibe un volum mai mic . Din acesta cauza poate insist in discutie .
Toate suburile cu diful in jos , dau un sunet difuz , care se imprastie placut in camera ; treaba merge bine la film ; la muzica insa ai senzatia de ceva fals ; ai nevoie ca diful sa fie catre ascultator . Cum se aude daca il pui cu diful catre tine ? cred ca pentru toate variantele ar trebui sa comentezi pe 2 coloane : film si muzica ;
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Noi 18, 2010 4:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am mai spus,..... sub-ul pe care l-am luat este si pentru muzica, este mai greu de procurat dar marita.
Dar unde ai auzit lozinca ca trebuie sub-ul sa aiba dif-ul inspre ascultator la muzica - altfel este sunet fals ..... Shocked
MJ Acoustic pro55 ma inteleg foarte bine si pe muzica si pe film.
Am avut okazit de al compara pe acelasi sistem cu MA RSW12 , concluzia este ca huia necontrolat fata de MJ Acoustic, (repet , IN ACELEASI CONDITII)

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Joi Noi 18, 2010 5:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am observat ca a aparut natural , asa, o saminta de iritare generala . In cazul nostru , nu pot sa inteleg de ce sa fim iritati , chiar daca repetam anumite lucruri .
De curind , de cind cei de la MA nu mai fabrica BR5 , eu m-am lamurit si cred ca ai dreptate in ce ai exprimat . Vezi insa ca eu nu am ascultat nici MA nici MJ si eram curios pentru o recenzie .
Acuma daca nu vrei sa lamuresti cum se aude , asta este . Cred ca problema principala era cum se aude , el facind parte din grupa closed si nici decum daca se gaseste s-au nu . Doar no sa dam buzna sa cumparam daca nu stim macar cum se aude .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Noi 19, 2010 3:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OK, ai dreptate, poate m-am grabit cu raspunsurile....SCUZE.
In privinta sub-urilor , MJ fata de MA suna mai corect - adica joasele mai stranse , compacte , sa fiu putin cam exagerat in exprimare.....mai liniar, desi multi o sa-mi sara in cap. Problema care am sesizat-o din prima a fost ca MA , oricat "l-as rupe in gura" NU coboara in Hz ca MJ nici sa-l tai.....
De aici in colo va las pe voi sa trageti concluzii.....

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Vin Noi 19, 2010 4:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De unde injectezi in el ? Crossul folosit este din el sau din exterior ? Ce valoare de cross folosesti ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Noi 22, 2010 1:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am iesire PREOUT sub la receiver reglat pe 120Hz si sub-ul il reglez 60Hz.
_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Lun Noi 22, 2010 1:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca receiverul are reglaj de cross , de ce mai faci al doilea reglaj ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2010 8:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca nu avea sub-ul nu faceam....dar daca il are trebuie facut , ca doar nu l-oi lasa la intamplare....
_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2010 1:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Teoretic , suburile au reglaj de cross pentru cazul ca din exterior nu dispunem de posibilitate de reglaj . Receiverele , in structura DSP , au implementat acest reglaj , care este bara/bara cu ce injecteaza in celelalte canale ; adica daca taiem la 100hz , sub 100 intra in sub si peste 100 in celelalte . Deci , cam ar fi normal sa reglezi din receiver crossul si subul sa fie permisiv.
Nu inteleg inca de ce subul tau nu are intrare de LFE.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Noi 24, 2010 12:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Omule drag....uitate mai sus ce am scris...ARE intrare LFE si HI . Eu intru pe intrarea LFE. Receiverul este reglet pe canalul sub-ului la 120Hz , fronturile pe 80HZ(THX), iar sub-ul este pus la 60-70HZ.
Cu aceasta smecherie am lasat fronturile sa-si faca treaba pe inalte si medii, iar sub-ul sa aiba grija NUMAI pe partea de joase...

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pepino_oscar



Conectat la: 21 Noi 2009
Mesaje: 63
Locatie: Targu - Murea

MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 12:56 pm    Titlul subiectului: Hmmm Raspunde cu citat (quote)

scorpions a scris:
Omule drag....uitate mai sus ce am scris...ARE intrare LFE si HI . Eu intru pe intrarea LFE. Receiverul este reglet pe canalul sub-ului la 120Hz , fronturile pe 80HZ(THX), iar sub-ul este pus la 60-70HZ.
Cu aceasta smecherie am lasat fronturile sa-si faca treaba pe inalte si medii, iar sub-ul sa aiba grija NUMAI pe partea de joase...


Pai in cazul asta tu ai un "gol" intre 60-80 Hz .
Daca bine am inteles , ai pus fronturile sa taie bassul la 80 Hz ..... si wooferul iti intra la 60 Hz..... nu ?
Atunci ce se intampla cu bassul intre 60-80 Hz ?
Cat despre recomandarea THX .... ei spun ca bassul wooferului trebuie taiat la 80 Hz , nicidecum fronturile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 8:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

THX ... ; daca recomandarile sint asa de bune , de exista alternative ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 2 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community