FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Unde sa pun subul in camera ?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
pepino_oscar



Conectat la: 21 Noi 2009
Mesaje: 63
Locatie: Targu - Murea

MesajTrimis: Vin Dec 03, 2010 8:05 pm    Titlul subiectului: . Raspunde cu citat (quote)

hspinache a scris:
THX ... ; daca recomandarile sint asa de bune , de exista alternative ?


Ce spui ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Dec 03, 2010 8:05 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Vin Dec 03, 2010 9:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da, ai dreptate ; am uitat un "ce" ; ar fi trebuit "de ce exista alternative ?"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
pepino_oscar



Conectat la: 21 Noi 2009
Mesaje: 63
Locatie: Targu - Murea

MesajTrimis: Sam Dec 04, 2010 1:23 pm    Titlul subiectului: . Raspunde cu citat (quote)

hspinache a scris:
da, ai dreptate ; am uitat un "ce" ; ar fi trebuit "de ce exista alternative ?"


Alternative exista ,ptr ca tot timpul se gasesc destepti care se plimba in patru labe prin camera , ca sa se gaseasca locul ptr woofer.
Ei doar recomanda sa tai bassul la 80 Hz.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Sam Dec 04, 2010 3:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca ar trebui sa o luam cu inceputul ; de fapt de ce a aparut acest THX ? de unde vine necesarul sa existe ? ei dau niste recomandari , dar nu specifica nimic destre conditiile necesare instalatiei .
Sa exemplificam :
-var1-avem pe fata , difuri de 200 mm diametru si taiem basul la 80Hz
-var2-avem pe fata difuri de 150 mm diametru si taiem basul la 80Hz
-var3-avem pe fata difuri de 70 mm diametru si taiem basul la 80Hz

Adica eu sa cred ca este corecta acesta gindire ? Pai atunci de ce fabricantii majoritar fac boxe de fata cu difuri peste 150 mm ? Ca sa ne umfle banii?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
pepino_oscar



Conectat la: 21 Noi 2009
Mesaje: 63
Locatie: Targu - Murea

MesajTrimis: Sam Dec 04, 2010 4:20 pm    Titlul subiectului: . Raspunde cu citat (quote)

hspinache a scris:
Cred ca ar trebui sa o luam cu inceputul ; de fapt de ce a aparut acest THX ? de unde vine necesarul sa existe ? ei dau niste recomandari , dar nu specifica nimic destre conditiile necesare instalatiei .
Sa exemplificam :
-var1-avem pe fata , difuri de 200 mm diametru si taiem basul la 80Hz
-var2-avem pe fata difuri de 150 mm diametru si taiem basul la 80Hz
-var3-avem pe fata difuri de 70 mm diametru si taiem basul la 80Hz

Adica eu sa cred ca este corecta acesta gindire ? Pai atunci de ce fabricantii majoritar fac boxe de fata cu difuri peste 150 mm ? Ca sa ne umfle banii?


Stai k ai luat-o pe alte cai ... nu a vorbit nimeni de dimensiuni difuzoare pe front....... si eu tot nu inteleg de ce ai vrea sa tai bassul pe front ?
Era vorba doar de ce recomanda ei ..... asta nu inseamna ca tre sa ii asculti.
THX este ca si o certificare ,provine de la nenea' care a facut seria Star Wars . IN PRINCIPIU sistemele surround care sunt certificate THX sunt foarte bune ptr filme . Dar din pacate ca si orice altceva , a luat-o pe cai comerciale (vezi Logitech Z5500)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Sam Dec 04, 2010 7:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca il tai , inseamna ca nu mai este ; adica o vezi normal sa il "tai" si totodata sa il mai gasesti ? adica sa redai ceva in 2 locuri ?
Treba asta cu taiatu la 80Hx cred ca de fapt este reclama pentru sistemele home cinema , la care chiar daca nu il tai , tot nu poate sa il redea ; basca ca se va distruge in timp gigilicea de difuzar din sateliti . eu il tai la 60hz ; am studiat ca de fapt incepe sa se diminueze cam incepind cu 50Hz .
Varianta cu redare a basului atit in fata cit si in sub , exista in setari dar nu stiu prea bine cit este de corect.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
zattara



Conectat la: 04 Dec 2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Sam Dec 04, 2010 8:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare la toti! Pozitia sub in camera de cele mai multe ori e data in instructiunile de utilizare a respectivului. In general pozitia cea mai buna e intr-unul din cele 2 colturi al camerei facut cu peretele din fata pozitiei de vizionare, sau daca nu e posibil at. la peretele din fata. Crossover intre 80-100(dupa plac) iar Phase 180.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zattara



Conectat la: 04 Dec 2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Sam Dec 04, 2010 9:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pt Scorpions: daca ai setat si activat Crossoverul din reciver at cel din sub. este anulat automat(in cazul conectarii LFE).Nu le poti avea pe amandoua activate pe amandoua. Iar daca ai sub setat pe 60hz si speakers pe 80hz ,at sunetele cu frecventa intre 60-80hz se pierd. In general Crossoverul se seteaza 80hz la amandoua.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pepino_oscar



Conectat la: 21 Noi 2009
Mesaje: 63
Locatie: Targu - Murea

MesajTrimis: Sam Dec 04, 2010 9:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hspinache a scris:
Daca il tai , inseamna ca nu mai este ; adica o vezi normal sa il "tai" si totodata sa il mai gasesti ? adica sa redai ceva in 2 locuri ?
Treba asta cu taiatu la 80Hx cred ca de fapt este reclama pentru sistemele home cinema , la care chiar daca nu il tai , tot nu poate sa il redea ; basca ca se va distruge in timp gigilicea de difuzar din sateliti . eu il tai la 60hz ; am studiat ca de fapt incepe sa se diminueze cam incepind cu 50Hz .
Varianta cu redare a basului atit in fata cit si in sub , exista in setari dar nu stiu prea bine cit este de corect.


Este ok sa redai bassul si in sub si in front...... din moment ce floorstanderele sunt full-range toate , si coboara cu bassul la 30-35 Hz.

Iti repet , boxele din fata tre lasate sa isi faca toata treaba cu bassul , nu tre taiat nimic ....... la woofer se refera la taiatul bassului
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Sam Dec 04, 2010 11:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da , cele de pe fata isi fac treaba , dar acolo unde nu mai pot ele , trebuie sa intre subul ; acesta este motivul pentru care a taia la 80hz mi se pare o anormalitate. taiatul trebuie sa fie la sub .; nu am sustinut sa le tai pe cele de pe fata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Tiberiu Bako



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 348
Locatie: Timisoara/Ploiesti

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 3:55 pm    Titlul subiectului: sub Raspunde cu citat (quote)

Fratilor,

Subiectul incepe sa bata campii. Pana la urma, indiferent de THX, umblat in 4 labe, teorii peste teorii, sub sau fara, va propun urmatoarea treaba: puneti o piesa (de preferinta cu un contrabas sau o chitara bas care are o linie melodica) si ascultati. Reglati ce vreti voi(pozitia boxelor, eq, si ce o mai fi) pana auziti ca basul ''canta'' distinct, fara bubuieli, lipsuri sau note accentuate, apoi lasati sistemul asa. Daca asta suna bine, vor suna bine si filmele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 4:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa reglam ? ce sa reglam ? nu avem ce regla ;nici un reglaj nu va elimina reflexia peretilor . Incearca si ai sa vezi ca miscindu-te cu subul prin camera , se schimba timbrul si tonalitatea . Decit sa umbli in patru labe , mai bine pui un fir lung la sub , umbli cu el prin camera si il lasi acolo unde iti place . daca pica in un loc unde nu poti sa il pui , asta este ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Tiberiu Bako



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 348
Locatie: Timisoara/Ploiesti

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 4:49 pm    Titlul subiectului: sub Raspunde cu citat (quote)

hspinache,

Nu uita ca tocmai tu ai deschis subiectul, sunt multi colegi foarte valorosi pe forum, de la care am invatat multe si care se abtin de la comentarii(stiu ei de ce) si acum strigi la cei care incearca sa ajute. Ma retrag si iti doresc succes.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 9:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu vor sa isi dea cu parerea ? asa este ; nu este prima sau ultima oara cind un subiect interesant este tratat cu minimalizare .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
luk234



Conectat la: 21 Oct 2009
Mesaje: 131
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 11:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu spre exemplu am lasat sub-urile sa joace de la 70 hz in jos iar fronturile de la 70 in sus. Daca as lasa fronturile si mai jos de 70hz sa lucreze as avea 2-4 decibeli mai mult decit trebuie in zona pina in 70 hz . Plus ca e destul de confuz si necontrolat . Alt cistig il am si prin faptul ca fronturile sunt mai aerisite, usurate de povara curselor lungi de bass.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 3 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community