FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Unde sa pun subul in camera ?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 11:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu cum ai facut asta ; probabil ca AVul tau permite sa umbli la banda de la fronturi ; daca insa ele sint de tip large si le-ai setat pe small , nu prea cred ca le-ai taiat la 70hz ; la AVul meu , relatia intre large/small este definita doar de diametrul de la difuzoare .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 11:43 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
luk234



Conectat la: 21 Oct 2009
Mesaje: 131
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 11:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, DSP-ul meu are EQ pe fiecare din cele noua canale. In plus si autocalibrarea a lucrat in acelasi sens.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Mar Dec 07, 2010 12:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Adica EQ , DSP , pe fiecare canal are reglaj de cross ? greu de crezut ; majoritatea pieselor au un reglaj de +/- 6 db , adica daca vom calcula , putem sa ne miscam cu nivelul de la 0.5x la 2x. Precis are reglaj de cross pe fiecare canal ? are numai la capatul inferior al benzi ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 8:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

zattara a scris:
Salutare la toti! Pozitia sub in camera de cele mai multe ori e data in instructiunile de utilizare a respectivului. In general pozitia cea mai buna e intr-unul din cele 2 colturi al camerei facut cu peretele din fata pozitiei de vizionare, sau daca nu e posibil at. la peretele din fata. Crossover intre 80-100(dupa plac) iar Phase 180.

Niciodata nu am inteles care este treba cu acest "PHASE".....Eu tin sub-ul la phase 0. CUM este corect si ce este aceasta setare.......?

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
luk234



Conectat la: 21 Oct 2009
Mesaje: 131
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 9:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Faza 0 este in sincron cu restul incintelor, in faza. La 180 grade este in antifaza. Se poate intimpla ca din pricina de asezare si geografie camera joasele sa ajunga la punctul de ascultare in antifaza si atunci nu auzi joase, solutie este sa pui subul pe pozitia 180 pentru a corecta situatia. Sunt subwoofere cu reglaj liniar 0-180 pentru o ajustare fina.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Dec 10, 2010 6:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult !
_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4
Pagina 4 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community