FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Denon AVR-1911 sau Onkyo TX-SR 608?
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
oga



Conectat la: 29 Oct 2006
Mesaje: 11

MesajTrimis: Dum Oct 31, 2010 4:04 am    Titlul subiectului: Denon AVR-1911 sau Onkyo TX-SR 608? Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor,

Vreau sa construiesc un sistem 5.1 decent pentru o camera de apartament nu prea mare (15m).

Din cate am citit pana acum cele doua receivere ar fi cam cele mai potrivite, bineinteles si in functie de bugetul pe care il am.

Intrebarea mea este daca este cineva care le-a ascultat pe amandoua si imi poate spune parerea lui despre ele.

Boxele or sa fie ceva de genul http://www.realacustic.ro/produse/sisteme-boxe-5-0-monitor-audio-m.php sau chiar http://www.realacustic.ro/produse/promotie-incinte-5-0-top-hifi-paradigm.php sau http://www.realacustic.ro/produse/sistem-boxe-5-0-psb-new-image-t6av.php.

Vreau sa imi spuneti recomandarile voastre in ceea ce priveste receiverul si boxele (din ce am spus eu pana cum si nu numai).

Buget ar fi cam 2000 - 2500 receiver, 4000 - 4500 boxe, + sau - 1000 ron per total.

Deasemeni imi puteti spune si daca stiti ceva cabluri potrivite.

Multumesc anticipat!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Oct 31, 2010 4:04 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
oga



Conectat la: 29 Oct 2006
Mesaje: 11

MesajTrimis: Dum Oct 31, 2010 4:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A treia varianta de boxe este http://www.realacustic.ro/produse/sistem-boxe-5-0-psb-new-image-t6av.php

Am pus un punct la sfarsit si nu merge link-ul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 31, 2010 2:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PSB nu va suna niciodata bine pe Denon sau Onkyo. PSB suna bine doar cu NAD !

Pentru Denon se recomanda B&W si pe Onkyo cu greu ar merge Monitor Audio.

Yamaha fiind mai muzicala se imperecheaza bine cu : Klipsch, MA, Kef, JM Audio

Marantza si HK cu Canton, Kef

Spor la cumparaturi

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Dum Oct 31, 2010 9:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

razvanvrs a scris:
PSB nu va suna niciodata bine pe Denon sau Onkyo. PSB suna bine doar cu NAD !




Razz Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Dum Oct 31, 2010 9:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am imperecheat PSB cu Denon acasa.
Nu au nici o jena sa sune impreuna.
In meniul de la Denon nu ma intreaba ce marca de boxe am legat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 31, 2010 10:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La nci o scula nu spune cu ce sa imperechezi, insa daca folosesti betisoarele de urechi vei fi mult mai in avantaj in legatura cu afirmatia ta !

Asta ca tot te hlizeai de afirmatia mea ! Tu poti asculta si la casti un film, eu nu am nimic impotriva !

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Dum Oct 31, 2010 10:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O sa folosesc betisoare data viitoare cand ascult.
De fapt ma duc acum sa ma spal in urechi.
Daca imi tund si parul din urechi crezi ca ma ajuta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 31, 2010 10:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poti incerca . . .

Eu am recomandat, am sugerat, nu trebuie careva sa se ia dupa mine ! Considera ca vorbesc prostii, sunt nebun nebun nebun Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Dum Oct 31, 2010 10:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu daca vorbesti prostii.
Cred ca mai degraba iei lucruri citite pe aiurea si incerci sa dai verdicete definitive.
Esti prea vehement pentru cineva care le-a incercat pe toate!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tiberiu Bako



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 348
Locatie: Timisoara/Ploiesti

MesajTrimis: Lun Noi 01, 2010 12:42 am    Titlul subiectului: av Raspunde cu citat (quote)

Oga,

Denon suna mai moale decat Onkyo. Daca asculti techno, dance,metal etc - Onkyo, daca jazz,vocal, lounge, acustic, atunci Denon. Simplu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Lun Noi 01, 2010 11:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

oga, in 15 mp nici una din variantele de mai sus. Vei avea doar sunete amestecate de la reverberatii.
Cauta si tu niste bookshelfuri cu basul reflex pe fata.
Gen Paradigm Titan. + 1 centru din aceeasi serie, niste Paradigm Atom sau ADp pentru spate si un subwoofer bun.
Referitor la Denon-Onkyo.

E adevarat ca Denon e mai moale pe seriile entry, eu a-si zice ca mai degraba mai liniar si detaliat, dar Onkyo, cel putin seriile 500 sau 600, pe care le-am ascultat sunt foarte lesinate, nicidecum mai potrivite pentru rock.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
oga



Conectat la: 29 Oct 2006
Mesaje: 11

MesajTrimis: Lun Noi 01, 2010 5:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor,

Muzica ascultata va fi 90% rock si 10% clasica.

Vreau sa scot prin receiver televizorul si un calculator (pentru moment).

Pe viitor si un CD-player.

Pentru conectica buna si toate feature-urile pe care le au as vrea unul din cele doua receivere.

Daca exista unul similar ca dotari si ca pret facut de un producator mai bun, va rog sa-mi spuneti.

Boxe pot si fi altele nu neaparat ce am pus eu acolo, ideea e sa sune cat mai bine (nu tare pentru ca tare se vor auzi oricum oricare din ele).

Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johnelu



Conectat la: 27 Noi 2004
Mesaje: 26

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 6:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salutare, intru in discutie pentru ca sunt si eu interesat de un sistem aproape identic.
Legat de boxe sunt de acord ca intr-o camera mica sunt suficiente niste bookshelfuri.
Intrebarea este daca in combinatia descrisa mai sus sunt potrivite MA Bronze BR2 in fata apoi in spate MA Bronze BR1 cu centru MA Bronze BRLCR si subwoofer MA Bronze BRW10 care sa inlocuiasca sugestia cu Paradigm? sau nu ? sunt mai potrivite Paradigm ?... eu nu am gasit subwoofer de la Paradigm.

Multumesc.

_________________
go progress!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
oga



Conectat la: 29 Oct 2006
Mesaje: 11

MesajTrimis: Lun Noi 08, 2010 1:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am mai citit cateva review-uri pe net si pana la urma cred ca ma voi opri la urmatoarea combinatie:

- amplificator Denon 1911 sau Onkyo 608 (aici inca nu sunt decis ... trebuie sa mai citesc ceva review-uri si astept cu nerabdare parerile voastre:));

- fronturi Monitor Audio Bronze BX2
- spate Monitor Audio Bronze BX1 sau Bronze BX-FX (nu stiu care ar fi diferenta intre BX1 si BX-FX ca si calitate a sunetului). Ii rog pe cei care au auzit si boxe de genul BX-FX sa imi spuna parerea lor;
- centru Monitor Audio Bronze BX Centre;
- subwoofer Monitor Audio BXW10.

Ca si pret vor fi:

http://www.realacustic.ro/produse/boxe--incinte-acustice--bronze-bx2.php -- 990 RON

http://www.realacustic.ro/produse/boxe--incinte-acustice--bronze-bx-fx.php -- 950 RON

http://www.realacustic.ro/produse/boxe--incinte-acustice--bronze-bx1.php -- 720 RON

http://www.realacustic.ro/produse/boxa--incinta-acustica--bronze-bx-cent.php -- 590 RON

http://www.realacustic.ro/produse/subwoofer-monitor-audio-bxw10.php --1600 RON
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL - cu BX1 --3900 RON + TVA = 4836 RON
- cu BX-FX --4130 RON + TVA = 5121.2 RON

Multumesc pentru sfaturi!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorinstroe



Conectat la: 31 Oct 2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mie Noi 10, 2010 5:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am o "problema" foarte apropiata de initiatorul topicului, pe langa cele 2 receivere am in vedere si yamaha rxv667.
Sistemul de boxe catre care m-as indrepta este Klipsch seria reference , cu fronturi bokshelf, fie in varianta 3.0 fie 5.0
Caut un sunet cat mai clar in special pe muzica, iar pentru filme bass-ul va trece pe front-uri, nu sunt un mare fan al bubuielilor, desi imi plac "war movies".
sistemul va fi folosit 50% muzica 50% film, intr-o camera din caramida de 17 mp.
bugetul meu este identic. imi cer scuze anticipat initiatorului daca am deturant topicul. Embarassed

multumesc si eu pentru raspunsuri, inclusiv cele viitoare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community