FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
mediacenter
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
quattro



Conectat la: 27 Dec 2006
Mesaje: 36
Locatie: cluj napoca

MesajTrimis: Mar Noi 02, 2010 11:21 pm    Titlul subiectului: mediacenter Raspunde cu citat (quote)

Salutare voua.
Vreau sa achizitionez un mediacenter pentru stocarea a cam tot ce se aduna pe langa casa omului si acum sta pe diverse DVD-uri, HDD (filme, muzica, poze)
Am vazut ca topicurile pe aceasta tema sunt destul de vechi si acest gen de "scula" se re-naste continuu.
Acesta este motivul pentru care va cer sprijin, daca va regasiti in ceea ce caut eu dati-mi cateva sugestii.
p.s. in varianta FLAC mi-ar placea sa sune cat se poate de bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Noi 02, 2010 11:21 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 03, 2010 1:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

HDX BD1 sau Dune HD Max . . .
_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Liviu_M



Conectat la: 12 Ian 2006
Mesaje: 78

MesajTrimis: Mie Noi 03, 2010 11:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

depinde ce pretentii ai si de cati bani dispui.
eu am de mai bine de jumatate de an un Xtreamer si sunt foarte multumit de el, fara sa pretind ca ar fi ceva scula audiofila.
i-am pus un HDD intern si nu mai am nicio durere de cap. costa 100 de euro plus costul hardidscului. suporta aproape toate formatele audio video si poze, are iesire audio optica, are wifi si lan, mie imi place.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mie Noi 03, 2010 11:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru o calitate mai buna a sunetului poti sa incerci un mediacenter mai ieftin pe care sa-l legi la un dac extern (eventual second). Eu utilizez Egreat R1 cuplat la un dac LITE 60.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Noi 03, 2010 11:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La nici un mediacenter FLAC scos pe iesirea analogica nu suna bine.
Vezi ce zice si liv32.

Mai ieftin si OK e Western Digital WD-TV Live sau BriteView CinemaTube.
Eu am WD si sunt relativ multumit. Nu arata subtitrare la toate ISo-urile de DVD.
Un amic are BriteView si e mai multumit decat mine.
http://www.emag.ro/mediaplayere/media-player-western-digital-live-full-hd-1080p--pWDBAAP0000NBK

http://www.emag.ro/mediaplayere/media-player-briteview-cinematube-bv-5005hd-streamer-bittorent-dts-downmix-full-hd-1080p--pCinemaTube-BriteView-BV-5005HD
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Noi 03, 2010 1:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu folosesc un DUNE prime 3.0 si este ok. Are si hdd de 500 gb.
Daca te intereseaza cred ca il vand, il am de 3 luni de la dealer (deci in garantie).

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quattro



Conectat la: 27 Dec 2006
Mesaje: 36
Locatie: cluj napoca

MesajTrimis: Joi Noi 04, 2010 2:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

liv32, ma gandesc ca daca ai in dotare un asemenea DAC, ai avut asteptari mari (audiofile) de la acest meidcenter? sau il folosesti si pentru altele?

am vazut specificatile lui egreat-3A, care-mi suna mie bine la ureche (DVB+inregistrare), mi-ar placea sa vad topgear-ul in weekend...asadar il aveti careva pe acesta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Arha



Conectat la: 27 Sep 2006
Mesaje: 116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 04, 2010 5:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru flac eu folosesc un calculator + Xonar Essence STX
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Noi 04, 2010 7:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Utilizez medacenter-ul pentru fisiere audio (pentru navigare prin meniuri am cumparat un televizor lcd cu diagonala de 40 cm).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quattro



Conectat la: 27 Dec 2006
Mesaje: 36
Locatie: cluj napoca

MesajTrimis: Joi Noi 04, 2010 11:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

liv 32, poate am fost eu neclar, ma refeream la DAC, este intradevar o soluteie cat de cat audiofila?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quattro



Conectat la: 27 Dec 2006
Mesaje: 36
Locatie: cluj napoca

MesajTrimis: Mie Noi 17, 2010 12:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nimeni, nimic?
Suntem chiar atat de putini, cei ce folosim asa ceva pe langa casa?
Orice parere conteaza, merci.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mie Noi 17, 2010 12:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dac-ul este foarte bun dupa parerea mea. Recomand cu caldura.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Valdi



Conectat la: 22 Ian 2008
Mesaje: 156
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 24, 2010 1:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O solutie "cat de cat audiofila" este ascultatul de pe cd + amplif stereo. Dac-ul e o componenta esentiala daca vrei sa asculti muzica de pe surse diferite, dar nu face minuni, adica daca transportul (in cazul tau media center) nu este bun, si nu este, nici dac-ul ala nu are ce sa faca. Eu am incercat Tvix, Popcorn Hour, WD , toate cu DAC, rezultat nesatisfacator. Adica sunetul ametit, fara vlaga, separatie instrumente inexistenta, dinamica si detaliu ioc. Nu zic ca va suna foarte rau, poate o sa zici wow, depinde de ce vrei, eu acum nu as mai folosi asa combinatie.
_________________
Si iar s-a facut vineri ! !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quattro



Conectat la: 27 Dec 2006
Mesaje: 36
Locatie: cluj napoca

MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 12:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Valdi, merci de sugestii. Ideea e ca folosesc cu mandrie un sistem stereo, de care sunt foarte multumit. Dar am o pleada de mp3-uri si flac-uri pe care le-as "ingesui" intr-un mediacenter alaturi de filme, poze etc, pe considerentul ca le ascult rar spre foarte rar si cel mai adesea in scop de "sa se auda ceva in casa". Si atunci asta era ideea, ca daca tot voi achizitiona un astfel de MC sa fie macar unu cat de cat.
Am vazut de exemplu ca HDX-ul are rca-urile aurite, poate e doar marketing. In fine eu mai sap!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pepino_oscar



Conectat la: 21 Noi 2009
Mesaje: 63
Locatie: Targu - Murea

MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 1:16 pm    Titlul subiectului: . Raspunde cu citat (quote)

Salut
Parerea mea este....daca tot faci o investitie , fa-o cu cap , si cauta-ti un media center care stie formatele Blu-Ray .
Poate o sa zici ca nu ai nevoie , dar crede-ma ca deja se gasesc foarte multe filme pe net , si daca ai cu ce sa decodezi sunetul HD , se simte diferenta substantiala si de la un mkv (care are acelasi sunet ca si un DVD).
Daca nu ai un receiver care decodeaza sunetul HD din Blu-Ray , iti recomand DUNE HD , fiindca are iesire analogica 7.1 , si decodeaza el sunetul . Prin urmare nu ai nevoie de un receiver baban' ca sa primesti calitatea Blu-Rayului.

Si eu am fost in situatia ta , dar avand un calc cat-de-cat deja , mai bine mi-am luat o placa de sunet calumea si am facut din pc un media center.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 1 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community