FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
mediacenter
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 5:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am de o saptamana in casa Dune HD max; daca iti poti permite merita bani. Si stiu ce spun; am cu ce sa il testez si sa il compar.
Pt audio nu stiu ce sa zic, destul de slabutz sunetul dar daca iti poti permite pe viitor un DAC de calitate Dune ar fi scula universala.

_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 5:54 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 6:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar nu exceleaza, insa este un media center perfect. Ca sursa digitala default nu este o alegere, insa ca si gdget video ( blueray, HDD, streaming, client torent, etc ) este solutia ideala !
_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
quattro



Conectat la: 27 Dec 2006
Mesaje: 36
Locatie: cluj napoca

MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 11:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

steliani, hai sa spunem ca bugetul nu ar fi de neatins, mai ales ca are si bluray player-ul. Cu riscul de a va cere banalitati va rog raspundeti-mi la urmatoarele chestiuni:
1. de ce nu ai alege un bluray player separat care la un buget de pana-n 1000 ron, ar putea fi o solutie mai profesionala
2. nu e prea putin USB 2?
3. exista la bani mai putini egreat R3A cu tuner DVB si inregistrare, nu aveti nevoie de aceasta functie?
4. cooler-ul lui DUNE e silentios?
5. ai folosit browswer-ul? e prietenos?

merci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 9:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei calitate audio trebuie sa cumperi DAC. Uite pe ce sistem utilizeaza gagica asta Popcornhour 110 in combinatie cu un DAC Nagra:
http://www.youtube.com/watch?v=mzVug2Yq4WU
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 11:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

quattro aici nu era vb despre ce as alege eu, am deja un BD Denon 2010.
Mecanica la Dune este Sony, iar calitatea imaginii este aprox. ca la un Playstation, sub Denon 2010.
are rack intern pt HDD, pt mine cele 2 usb sunt de ajuns.
am separat tuner DVB, dar nu il folosesc.
coolerul nu este chiar silentios, dar am sa incerc sa il decuplez; Dune recomanda un HDD economic care nu se incalzeste; ceva de genul 500GB-1TB/ 5400rpm.
Nu am folosit inca browserul, am netul departe si inca nu am achizitionat wi-fi ( daca ma hotarasc o fac numai pt torente) pt ca am browser pe tv.
Insa caliatea imaginii pe MKV este mult peste asteptari iar sunetul este deosebit.
Il folosesc pe un TV Sony 52HX900 si imaginea este, functie de sursa(film)...perfecta.

_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quattro



Conectat la: 27 Dec 2006
Mesaje: 36
Locatie: cluj napoca

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 8:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

S-a cam facut lumina, ar mai fi o intrebare din zona "novice", poate acest MP sa inregistreze pe HDD cam tot ce ruleaza pe Bluray?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 9:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca sa aibe functia de REC direct tocmai pentru combaterea pirateriei ...
_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Vin Dec 03, 2010 5:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu are functie de inregistrare, este un media player nu un media recorder. Sincer nici nu-mi amintesc sa fi vazut inregistrare la vreunul.
_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zattara



Conectat la: 04 Dec 2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Sam Dec 04, 2010 9:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare la toti! Eu folosesc Xtreamer,il am de ceva vreme si sunt multumit cu investitia. Pt mine este dintre toate media playerele cel mai bun in raport calitate -pret-prestari. E adevarat ca nu vine cu Hd incorporat dar pt cai care au deja un hd extern nu e nevoie de mai mult. Iar daca vrei unul intern poti sa-ti cumperi si sa-l instalezi. Aici e manualul de utilizare http://www.xtreamer-hd.com/pdfs/xtreamer_UseManual_EN.pdf
Iar daca vrei alte reviews gasiti pe youtube . Pt sunet HD eu il am conectat la un HdReciver.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 12:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

zattara
si ce sunet HD da Xtreamer-ul?
receiverul HD ce-ti afiseaza?
merci

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zattara



Conectat la: 04 Dec 2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 3:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am Xtreamerul din 2009 iar acesta datorita iesirii hdmi 1.3 (spun ei)nu reda si nici nu face pass through DtsHD MA nici Dolby true HD. Pentru varianta 2010 au scos Xtreamer Sidewinder si Xtreamer Pro cu hdmi 1.3a ce fac pass through DTS-HD MA, DTS-HD HR, Dolby True HD, Dolby Digital Plus. Cel care-l am reda tot pana la Dts inclusiv,restul..ce e hd nu.Pe display imi apare dolby,dts,stereo in functie de film. Uite aici un link daca vrei sa stii mai multe despre Xtreamer http://www.xtreamer-hd.com/en/xtreamer. Pt mine face toti banii.Sunt dezamagit doar de un lucru: atunci cand l-am cumpart anuntau ca vor face posibila pass through intr-un viitor firmware care a ajuns pana la urma, dar nu e posibil pt varianta Xtreamer din 2009.Daca te intereseaza antena wifi si nu ai un router bun e ok streamingul doar pt muzica,poze si filme avi,xvid (de calitate redusa),cele hd mari merg intepat. Eu le trec pe hard.Sper sa-ti fie de folos ceea ce am scris. Salutare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 9:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da, multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quattro



Conectat la: 27 Dec 2006
Mesaje: 36
Locatie: cluj napoca

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 12:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

steliani
M-am hotarat la HD MAX, merci de sfaturi
Am acu o dilema, oficialul il da cu 1 an garanie si altii cu 2!?
Tu de la cine l-ai luat?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 12:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Quattro,
Daca il cumperi ca persoana fizica, sunt obligati prin lege sa iti dea 2 ani garantie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 1:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

quattro a scris:
steliani
M-am hotarat la HD MAX, merci de sfaturi
Am acu o dilema, oficialul il da cu 1 an garanie si altii cu 2!?
Tu de la cine l-ai luat?


Am cumparat ieri un HD Max si garantia este de 2 ani. Idea
Astazi am facut cateva teste cu HD Max-ul folosit ca transport digital pentru dac-ul meu Audio Research DAC8 si asa la o prima auditie va spun ca mi se pare mediocru. Sa vedem/auzim ce se mai intampla dupa cateva zeci de ore de rodaj.
Imaginea pare sa fie ok, urmeaza si in acest caz sa mai fac teste.

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 2 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community