FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
pacanituri disc pickup
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Mie Noi 03, 2010 2:18 am    Titlul subiectului: pacanituri disc pickup Raspunde cu citat (quote)

Am achizitionat un disc ce mi-a placut din copilarie. Coruri din opere (varianta romaneasca, cu nabuco, ernani, trubadurul, aida pe partea 1). Nou nout. Pacane. P 532 Technics. Am dat pe doza+ac 110 eur. T4P.

Va rog, o solutie ce nu pacane.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Noi 03, 2010 2:18 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
leevyou



Conectat la: 04 Oct 2009
Mesaje: 111
Locatie: Schaesburg MS

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 11:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verifica reglajele de greutate la ac si unghi de cadere. Am observat ca pacaniturile sunt mai mari sau mai atenuate in functie de aceste reglaje.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 11:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

N-au nici o legatura pacaniturile cu reglajele (apropo, la un P Mount nu ai ce alt reglaj sa faci in afara de greutate si antiskating, dar nu alea sunt cauza).

Pacane din cauza ca discul este puternic magnetizat (asta daca este nou-nout).

Banuiesc ca pacaniturile sunt neregulate, nu ca si cand ar fi o zgarietura pe disc.

Solutia este spalarea/demagnetizarea vinilului.

Recomand un Disco-Antistat.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Sam Noi 06, 2010 8:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pt indrumari. Mai am un Tesla NC 430, pe care am pus o doza+ac Ortofon omp 20 preturile se cunosc, noua . Pacane.

Ma intereseaza o solutie ce o aveti acasa si nu pacane.
SL-J3 Technics, pt prima varianta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Dum Noi 07, 2010 2:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De obicei discurile romanesti pacane din fabrica. Daca totusi doriti sa ascultati melodiile, va recomand sa le inregistrati in PC si sa le "curatati" cu un soft specializat (de-clicker).
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Dum Noi 07, 2010 3:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

andyc a scris:
De obicei discurile romanesti pacane din fabrica. Daca totusi doriti sa ascultati melodiile, va recomand sa le inregistrati in PC si sa le "curatati" cu un soft specializat (de-clicker).


pai si calitatea ramane????
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Dum Noi 07, 2010 3:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La ce calitate au discurile romanesti (cel putin cele intalnite de mine, Electrecord in mare parte), pana si intrarea de linie a celei mai banale placi onboard cred ca va fi suficienta Laughing.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Sam Noi 13, 2010 2:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Doza Ortofon e tot T4P, pacane si pe Technics.
Nicule, de unde pot procura Disco-Antistat?
Am investit bani in doze scumpe tocmai pt a scapa de pacanit. Am zis ca pacane datorita discurilor mele folosite. Insa asta e impecabil. Folia era lipita de disc.
Discurile romanesti se aud rau, dar un disc nu are voie sa pacane de nou. Eu am pus-o pe seama prafului, insa altii spun ca nu au aceasta problema.
Poate nu e nou. A avut o redare, doua, cu un ac inclinat. Oricum pacaniturile sunt aleatorii.
Va rog sa-mi dati un nume de pick-up ce stiti ca nu pacane. Poate il gasesc pe okazii. Am facut din asta o obsesie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Sam Noi 13, 2010 8:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asc444 a scris:

Am investit bani in doze scumpe tocmai pt a scapa de pacanit.

Ai investit prost dând banii pe doze P-mount.
asc444 a scris:
un disc nu are voie sa pacane de nou.

Serios?
asc444 a scris:
A avut o redare, doua, cu un ac inclinat.

Cu alte cuvinte e făcut praf și te miri de ce se aude prost.
asc444 a scris:
Va rog sa-mi dati un nume de pick-up ce stiti ca nu pacane.

Laughing Tare asta!

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
teh_paradox



Conectat la: 18 Mar 2010
Mesaje: 17
Locatie: ocna sugatag

MesajTrimis: Dum Noi 14, 2010 10:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

omul are dreptate in leg. cu pick-upurile, nu toate sunt construite bine dpdv al incarcarii electrostatice a discurilor

de ex. conditia esentiala este ca sa nu fie diferenta de potential intre incarcarea axului (cel din mijlocul disclului) si "caroseria" bratului, astfel ca e necesara impamantarea (legarea la masa preamplificatorului) a celor 3 componente
ax, carcasa pick-up si corpul bratului (de obiciei, majoritatea aparatelor au doar ultimele 2 legate impreuna si nu se tine cont de ax)
seriile superioare de la DUAL sunt construite corect din acest pct de vedere 505-4, 714q, 731
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Vin Noi 19, 2010 4:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher, dozele T4P se vand cu adaptoare pt majoritatea pick-up-urilor. Si exista o mare diferenta intre P532 de la Technics si Ortofon, si mai am si alte ace luate de pe ebay, pe care nu le compar. Si diferenta se refera in mare parte chiar la frecventa si taria pacaniturilor.
Competenta ta e indoielnica tinand cont ca folosesti replici ca: ''serios?'', sa nu mai vorbim ca nu ai nici experienta in domeniu (vezi teh). Mai inveti, si apoi tastezi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Sam Noi 20, 2010 10:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asc444 a scris:

Competenta ta e indoielnica tinand cont ca folosesti replici ca: ''serios?'', sa nu mai vorbim ca nu ai nici experienta in domeniu (vezi teh). Mai inveti, si apoi tastezi.


Laughing Ei, acum dacă mi-ai închis gura Laughing, ce mai pot spune decât că aștept să-ți iei un pickup ca cel descris de "teh" mai sus și să-mi spui că discul ăla nu mai păcăne.
Să mă anunți când au dispărut păcăniturile. Laughing

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Sam Noi 20, 2010 5:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asc444, ca sa nu te complici cu legat impamantari, iti recomand cu caldura un gramofon Very Happy
_________________
Analog is Music, Digital is mathematics
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Dum Noi 21, 2010 3:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Apropos, am lăsat la o parte faptul că răspunsul la întrebarea "de ce discurile produse în Europa de Est, inclusiv România sună mizerabil" ar fi: pentru că sunt produse din plastic reciclat (tocat, sfărâmițat și aglomerat la loc etc.), impuritățile acumulându-se la greu pe disc, nu pot fi eliminate și poți să ai cel mai fin ac Shibata, că tot se vor auzi.
Prin contrast, majoritatea discurilor produse acum dincolo sunt "virgine", adică nu sunt produse din materiale reciclate, sunt la 180 g, adică au toleranțe mult mai mari, sunt mult mai rezistente, de aceea păcăniturile sunt ca și inexistente (cu setup corect, bineînțeles).
Nici nu mai vreau să pomenesc de controlul calității la discurile produse în Europa de Est...
Personal, evit ascultarea oricărui disc produs prin părțile astea, șanțurile sunt atât de prost create încât atentează la integritatea acului.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 21, 2010 5:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Apropos, am lăsat la o parte faptul că răspunsul la întrebarea "de ce discurile produse în Europa de Est, inclusiv România sună mizerabil" ar fi: pentru că sunt produse din plastic reciclat (tocat, sfărâmițat și aglomerat la loc etc.), impuritățile acumulându-se la greu pe disc, nu pot fi eliminate și poți să ai cel mai fin ac Shibata, că tot se vor auzi.
Prin contrast, majoritatea discurilor produse acum dincolo sunt "virgine", adică nu sunt produse din materiale reciclate, sunt la 180 g, adică au toleranțe mult mai mari, sunt mult mai rezistente, de aceea păcăniturile sunt ca și inexistente (cu setup corect, bineînțeles).
Nici nu mai vreau să pomenesc de controlul calității la discurile produse în Europa de Est...
Personal, evit ascultarea oricărui disc produs prin părțile astea, șanțurile sunt atât de prost create încât atentează la integritatea acului.


+1.
Acelasi lucru am constatat si eu !

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community