FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Dual Chamber Bass Reflex -ce sa inteleg ?
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Joi Noi 04, 2010 10:55 pm    Titlul subiectului: Dual Chamber Bass Reflex -ce sa inteleg ? Raspunde cu citat (quote)

Salutam,

Eu nu sint lamurit cu exprimarea ; sint 2 posibilitati :
a. varianta in care cele 2 drivere sint calculate impreuna , calara totala este impartita in 2 camere mai mici si intre ele este un tub de legatura .
acesta varianta presupune drivere identice . Aici se foloseste o singura frecventa de calcul .
b. fiecare driver are camera lui si este calculat separat fiecare camera . ;aici ma intreb daca sint folosite aceleasi frecvente s-au sint folosite frecvente diferite . Cred ca daca driverele sint diferite , este posibil ca frecventele sa fie diferite .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Noi 04, 2010 10:55 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 11:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar poate fi vorba si de un singur driver cu doua camere cu porturi:


reflex.JPG
 Description:
 Filesize:  30.54 KB
 Viewed:  162 Time(s)

reflex.JPG



_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 1:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am inteles , dar cind se spune acesta exprimare uzual ce varianta este ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 1:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu e o solutie uzuala iar cand e pomenita cam e nevoie de imaginea explicativa. Cel mai des e asociata variantei din mijloc (Fostex).
_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 3:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca nu m-am facut bine intelet ; deci : multi producatori afiseaza afirmatia tip " dual chamber bass reflex " , cu incinta in sistem 2.5 cai. Nelamurirea mea este ce este in interior , adica :
-cele 2 drivere merg in paralel in camera comuna si sistemul este pe varianta Fostex din desenul prezentat . Daca ar fi asa , inteleg motivele producatorului
-cele 2 drivere sint in 2 camere separate , fiecare camera acordata cu un tub . In acesta situatie nu inteleg logica producatorului si ce a urmarit .
A desfacut careva o astfel de boxa ? cum este construita inauntru ? Varianta Fostex se recunoaste usor pentru ca din total volum , o camera are 2/3 si una are 1/3 .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 3:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

" dual chamber bass reflex " - e un termen confuz, folosit in marketing, termen din care fiecare intelege ce vrea.

Folosirea acestui termen confuz nu e intamplatoare!!!

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 4:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Avand in vedere faptul ca pe alt topic te interesai de Monitor Audio BR/BX4 iti pot spune cum este acolo. Smile Cele 2 difuzoare se afla in aceeasi incinta cu o gaura bass-reflex pe fata, imediat sub difuzorul de jos; apoi, aceasta incinta/camera comunica cu o a doua camera care se afla in partea de jos a boxei, aceasta avand o alta gaura de bass-reflex pe spate, gaura care poate fi astupata sau destupata in functie de preferinte, dimensiunea camerei, distanta pana la peretele spate, etc...

Deci in schemele alea este vorba de solutia 2, cu diferenta ca a doua gaura bass-reflex se afla pe partea opusa primei. Wink

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 5:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intre camere exista tub ? Teoretic ar trebui sa fie si toate cele 3 sa aibe acelasi diametru .
Conform cu teoria calculului tubului , este importanta lungimea si se poate pune in orice pozitie .
RX6 afirma " Dual Chamber Bass Reflex with Differential Tuning" .
Aici ma incurc in logica .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 5:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu inteleg cum este impartita incinta ; se poate sa fie un perete vertical cu camera mica pe spate si camera comuna pe fata sau un perete orizontal si atunci camera mica este jos si camera mare este sus ; normal paritatea dintre camere este 0.33/0.66
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 5:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu inteleg care e scopul: vrei sa reverse-engineeringuiesti incintele alea, sa faci o clona, sau doar pura curiozitate ?

La aliniamentele band-pass fantezia designerilor (ca sa nu mai vorbim de cea a marketingului) are o libertate destul de mare.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 6:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nici eu nu pricep de ce simti nevoia sa stii la cm ce au facut aia acolo; cred ca rezultatul final este singurul care conteaza, adica cum se aud. Wink
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 9:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa construesc o clona ... pare ilara toata afirmatia . Oare normalitatea inseamna neaparat mediocritate ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Sam Noi 06, 2010 2:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deci la rubrica DIY , ne punem intrebarea , de ce pe unul il intereseaza amanunte constructive , calcule , etc . Pai daca nu aici unde se poate deschide acest subiect ?
Eu unul , m-am cam lamurit cu subiectul deschis .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Sam Noi 06, 2010 7:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hspinache a scris:
Deci la rubrica DIY , ne punem intrebarea , de ce pe unul il intereseaza amanunte constructive , calcule , etc . Pai daca nu aici unde se poate deschide acest subiect ?
Eu unul , m-am cam lamurit cu subiectul deschis .


Meștere, nu mai fi așa recalcitrant Wink !
Face rău la karmă !

Omul a întrebat, nu dădu cu paru.
Răspunde la întrebare, sau ignoră, ce te ofuscași așa ?

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dany67



Conectat la: 15 Sep 2006
Mesaje: 79
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 07, 2010 12:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa fie ceva de genul?

The Concert VII model incorporates a Band Pass Reflex System. One of the two bass drivers is housed in a small bass reflex enclosure tuned to 150 Hz, and the other in a larger enclosure tuned to 30 Hz. With careful calculation of the correct cabinet volume, and the tunings of the two bass reflex ports, Jamo achieved a remarkably smooth and consistent bass performance.



inside_jamo.jpg
 Description:
 Filesize:  122.28 KB
 Viewed:  148 Time(s)

inside_jamo.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community