FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ultima Poezie...
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Dum Noi 07, 2010 1:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stai linistit ca hifidoc abereaza de felul lui.
Am constata ca cei care au o perceptie distorsionata in domeniul audio la nivelul de baza , asta provine de la o perceptie distorsionata a tot ceea ce-i inconjoara.[/quote]

Bine ca tu esti mare expert in toate domeniile, guru Claudiu. Laughing
Mai stiu unul ca tine: momolo. Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Noi 07, 2010 1:32 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Dum Noi 07, 2010 1:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:

de niste pedofili ca Charlie Chaplin, Arthur C. Clarke, Roman Polanski sau chiar Adrian Paunescu,

Tu tii cu ursul? Cred ca esti singurul care-l acuza pe Paunescu de pedofilie. Question
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 07, 2010 1:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bnt - daca ai fi vazut niste reportaje despre el, cu marturii de fete de 14 ani care veneau la "bard" pentru "auditii" pentru Cenaclu, n-ai mai fi zis asta...

Tot din cloaca TV-ului a rasarit si asta, am vazut reportajul cu ochii mei.

Dar, eu nu judec pe nimeni, cred ca are cine sa-l judece acum...

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Dum Noi 07, 2010 2:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
bnt - daca ai fi vazut niste reportaje despre el, cu marturii de fete de 14 ani care veneau la "bard" pentru "auditii" pentru Cenaclu, n-ai mai fi zis asta...

Tot din cloaca TV-ului a rasarit si asta, am vazut reportajul cu ochii mei.

Dar, eu nu judec pe nimeni, cred ca are cine sa-l judece acum...

Chiar n-aveam habar de acuzatii de genul asta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aifaq



Conectat la: 13 Ian 2006
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Dum Noi 07, 2010 2:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nicule, despre orientarea sexuala a diversilor pe care i-ai mentionat nu ma pronunt: eu ii apreciez pentru ceea ce au facut pe scena sau in studiou, activitatea din dormitor chiar nu ma intereseaza (in masura in care nu incalca legea, desigur)!

Iar despre activitatea lui Paunescu sau valoarea sa ca poet iar nu ma pot pronunta, nu cred ca am calificarea necesara.

In schimb imi pot exprima dezgustul pentru felul in care a facut-o scapata pe nevasta-sa, dupa ce aceasta a omorat trei oameni nevinovati... poate ca asta spune mai mult despre caracterul sau decat as putea sa spun eu?!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 07, 2010 3:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aifaq - nici eu nu ma pot pronunta, deoarece am o repetabila, regretabila si impardonabila problema intelectuala...

Trebuie sa ma plec in fata celor cu IQ-ul mai ridicat decat al meu si cu maniere mult mai elevate, nedemne de un spielhosen ca mine.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vintage



Conectat la: 25 Iul 2006
Mesaje: 303
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 08, 2010 11:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Adrian Păunescu debutează ca poet în anul 1960, iar din 1968 devenit membru al Partidului Comunist Român.

În anul 1973 a înființat Cenaclul "Flacăra", transformat rapid într-un fenomen de masă. Timp de 12 ani, membrii Cenaclului au susținut peste 1.600 de spectacole de muzică folk și poezie, în fața a mii de spectatori, cei mai mulți tineri.

De pe la mijlocul anilor ’80 însă, relațiile poetului cu regimul comunist de degradează. În 1983 a fost realizat filmul documentar de 70 de minute "Cenaclul Flacăra – Te salut, generație în blugi", care a fost interzis de autorități.

În 1985, în timpul unui concert al Cenaclului pe un stadion din Ploiești, cinci tineri au murit călcați în picioare în urma unei busculade. Cenaclul Flacăra a fost interzis, iar numele lui Păunescu nu mai putea fi rostit pe posturile de radio și de televiziune. La acea vreme, s-a speculat că acesta a fost doar un pretext, motivul real fiind teama lui Nicolae Ceaușescu de popularitatea în creștere a lui Păunescu în rândurile românilor. Tot în 1985, Partidul Comunist Român, al cărui membru era, l-a sancționat cu vot de blam cu avertisment.

Scrisoare către Ceaușescu: "Să trăiți, Măria Voastră!"

Relația lui Adrian Păunescu cu regimul comunist și Nicolae Ceaușescu a fost una ambiguă și a mers de la scrierea unor poeme în care elogia "geniul" conducătorului până la poezii critice.

De pildă, în poemul "Analfabeților" din 1979, Adrian Păunescu scria că "intelectualii nu sunt servitori", că "muzica nu e un microb" și critica "fetișizarea lui Marx":

"V-am spus că fac teribil de urât
De sunt călcat puțin pe libertate.
V-am spus ca sunt oșteanul credincios
Dar care doar cu inamici se bate. (...)
V-am spus să vă astâmpărați și voi,
Cenzori capricioși ai vremii mele,
C-o să vă coste scump măruntul moft,
De a ne face nouă zile grele. (...)
V-am spus că vremurile s-au schimbat
Și că situația e mai complexă,
Nu-i intelectualul – servitor.
Cultura nu-i ceva ca o anexă. (...)
Și lumea nu se poate cuceri
Umflând la cifre și mimind tumulturi (...)
V-am spus să nu-l fetișizați pe Marx,
Să nu-i păstrați în spirt învațătura
Și voi într-una fără să-l cițiti
Îl pomeniți până vă doare gura. (...)
V-am spus că muzica nu-i un microb
Care amenință civilizații
E-a omului pentru a fi mai bun,
V-am spus: ceva care să-i placa dați-i.
V-am spus, concetățeni analfabeți,
Și luați aminte și să țineți minte".

După ce a căzut în dizgrație și a fost exclus din viața politică, Păunescu i-a trimis în anul 1986 o scrisoare elogioasă lui Nicolae Ceaușescu în care se plângea că este "trist, singur și umilit" și în care îl lăuda pe conducătorul României pentru o cuvântare "extraordinară" la Ședința Comitetului Politic Executiv al Comitetului Central din 6 februarie 1986. La finalul scrisorii, publicată de "Cotidianul" în 2008, Păunescu i se adresa lui Ceaușescu cu "Să trăiți, Măria Voastră".

Alături de scrisoare era și o poezie dedicată lui Ceaușescu, intitulată "Vă mulțumesc":

"Întreg, al dumneavoastră, așa mă simt din nou
Că de minciuni și falsuri ființa mi-e sătulă,
Vă mulțumesc de toate, Cinstit și Bun Erou,
Renaște-n mine însumi și ultima celulă (...)
Sunteți atât de tînăr și-atât de curajos,
Ați deșteptat întreagă speranța românească, (...)
Vă văd apoteotic, ca pe un Voievod,
Ce știe să aplece urechea spre Ion Roată,
Și se-adresează țării în cel mai simplu mod
Ca-n '72, țin minte: «Acum ori niciodată!» (...)
De-aici, din umilința la care sunt constrâns,
Chiar dacă nu am dreptul propriei mele arte,
Bolnav, hulit și singur, cu ochii arși de plâns
Am să vă fiu ostașul cinstit până la moarte.
Februarie patetic! Vrem vești, nu vrem povești,
Și așteptăm ca Geniul acestei patrii bune
Să-nceapă primăvara conștiinței românești
Și tot ce e valoare în juru-i să adune. (...)
Dezamorsând minciuna, Eroule sublim,
Sunteți Bărbatul Țării și Unica Salvare".

Pus în fața scrisorii, Păunescu a declarat că nu se dezice de ceea ce a scris acolo deoarece Nicolae Ceaușescu a avut "o parte extrem de importantă de contribuție la istoria României" și a amintit de "independența națională" și "cultura națională" susținute de Ceaușescu. Totodată, a mărturisit că l-a iubit sincer pe Ceaușescu.

Aproape linșat în ianuarie 1990 de către mulțimile care vedeau în el o rămășiță a regimului ceaușist, Adrian Păunescu își face mea culpa într-un mod original: "Am fost un porc!".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Lun Noi 08, 2010 1:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Interesant e ca printre toate platitudinile (in cel mai bun caz, pt ca n-au lipsit osanale ridicole de toata jena) debitate de politicienii de tot felul, singurul care a zis o chestie misto a fost...Kelemen Hunor: "poetii nu sunt sfinti. poeții sunt doar zugravii icoanelor sfintilor". Nu stiu daca a scos-o acu' sau o tinea pt alta ocazie, da' oricum e OK. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Lun Noi 08, 2010 1:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am urmărit funerariile lui Adrian Păunescu la TV.

Îmi găsesc cu greu cuvintele pentru a descrie sentimentul de lehamite față de spectacolul profitorii momentului.

De la nemuritorul Ion Iliescu, până la televiziunile "de știri" și la un vadim.

Am văzut membri ai familiei cu fețe pierdute, schimonosite de efortul abținerii. I-am văzut pentru că televiziunile făceau zoom pe fețele lor. Am văzut omniprezenții fotografi cu telefonul, rictusul lacom al unor gură cască în timp ce încercau să vadă mortul, sau a țațelor care plâng morții altora din spirit de solidaritate.

Am urmărit declarații și cuvântări, care mai de care mai bombastice.
O faună de oameni, de politicieni, de actori, de "confrați" se călcau în picoare să fie băgați în seamă. I-am văzut și pe acei oameni normali, care ocoleau publicitatea, încercând să nu capteze interesul nimănui.

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Noi 08, 2010 7:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Legat de faptul că Păunescu și-a apărat nevasta după acel accident, părerea mea e că bărbatul care nu încearcă să facă tot posibilul pentru a-și scăpa de pușcărie soția după un astfel de incident nefericit e un mare pămpălău și o mare vită.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Lun Noi 08, 2010 7:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Legat de faptul că Păunescu și-a apărat nevasta după acel accident, părerea mea e că bărbatul care nu încearcă să facă tot posibilul pentru a-și scăpa de pușcărie soția după un astfel de incident nefericit e un mare pămpălău și o mare vită.

Asa e, insa bunul simt trebuie sa-l opreasca a mai emite vreodata consideratii morale...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Noi 08, 2010 8:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bnt a scris:
Rycher a scris:
Legat de faptul că Păunescu și-a apărat nevasta după acel accident, părerea mea e că bărbatul care nu încearcă să facă tot posibilul pentru a-și scăpa de pușcărie soția după un astfel de incident nefericit e un mare pămpălău și o mare vită.

Asa e, insa bunul simt trebuie sa-l opreasca a mai emite vreodata consideratii morale...


Așa crezi tu...Eu nu sunt deloc de aceeași părere. Mi se pare chiar o prostie.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlad_2770



Conectat la: 21 Iun 2005
Mesaje: 299

MesajTrimis: Lun Noi 08, 2010 8:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher dar daca sotia lui paunescu iti omora in acel accident sotia si fica mai aveai aceeasi opinie?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Noi 08, 2010 9:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vlad_2770 a scris:
Rycher dar daca sotia lui paunescu iti omora in acel accident sotia si fica mai aveai aceeasi opinie?


Păi care e legătura? Dacă s-ar fi întâmplat asta, aș fi făcut tot posibilul s-o înfund. Dar eu vorbesc din perspectiva unui bărbat aflat în situația în care s-a aflat Păunescu, și nu din perspectiva "părții adverse". Deci nu văd care e legătura.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
grig



Conectat la: 04 Aug 2005
Mesaje: 640
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Noi 08, 2010 9:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@Rycher
Ciudata trestie ai pe post de coloana vertebrala....

_________________
„Fiecare are gusturile lui în muzică... N-are cum să asculte toată lumea numai Schopenhauer.”
-- Costi Ioniță --
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 4 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community