FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ultima Poezie...
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 10:33 am    Titlul subiectului: Ultima Poezie... Raspunde cu citat (quote)

De la un cardiac, cordial
Adrian Paunescu


De-aicea, de pe patul de spital,
Pe care ma gasesc de vreme lunga,
Consider ca e-un gest profund moral
Cuvantul meu la voi sa mai ajunga.

Ma monitorizeaza paznici minimi,
Din maxima profesorului grija,
In jurul obositei mele inimi
Sa nu ma mai ajunga nicio schija.

Aud o ambulanta revenind,
Cu cine stie ce bolnav aicea,
Alarma mi se pare un colind
Cu care se trateaza cicatricea.

Purtati-va de grija, fratii mei,
Paziti-va si inima, si gandul,
De nu doriti sa vina anii grei,
Spitalul de urgenta implorandu-l.

Eu va salut de-a dreptul cordial,
De-a dreptul cardiac, precum se stie,
Recunoscand ca patul de spital
Nu-i o alarma, ci o garantie.

Va vad pe toti mai buni si mai umani,
Eu insumi sunt mai omenos in toate,
Da-mi, Doamne, viata, inca niste ani
Si tarii mele minima dreptate.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 10:33 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 11:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dumnezeu sa il odihneasca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 11:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nicu, ce suflet suav si candid trebuie sa ai ca sa te impresioneze un versificator stricat in rele precum Paunescu!

Recunosc ca omul din spatele acestui nume, avand problemele actuale de sanatate, merita compasiune. Insa nu mai mult decat batranul anonim din salonul alaturat.

Fereste-ti sufletul de atingerea soioasa a unora ca Paunescu sau Vadim care au stricat la cap si suflet generatii intregi. Nu vorbesc din carti, am fost si eu supus la vremea mea avansului lor perfide, insa fiind de fel apatic nu m-am infectat.

Imi face rau sa le recunosc si acum ravagiile si ma simt obligat sa intervin, te rog sa nu o iei personal.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 11:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citind din presa ca tocmai a murit Paunescu, acum aerul imi pare mai curat. Dumnezeu sa-l ierte ca eu nu pot.
_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 11:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mda...cu cenaclul a fost cat pe-aci sa transforme comunismul in acceptabila povara...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florinfloreanu



Conectat la: 06 Aug 2007
Mesaje: 165
Locatie: slobozia, ialomita

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 11:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.guraialomitei.com/gura-ialomitei/priviti-unde-si-afla-odihna-si-loc-mistretul-cu-colti-de-argint-din-poveste/
_________________
xxx
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 12:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dumnezeu sa-l odihneasca
_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 1:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DUMNEZEU SA-L IERTE !

Cum speram sa o faca cu noi toti !

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin2000



Conectat la: 26 Iul 2007
Mesaje: 75
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 4:36 pm    Titlul subiectului: Ultima Poezie... Raspunde cu citat (quote)

A mai murit un om mare al neamului nostru, un mare patriot, un mare carturar, un om educat care a sustinut si pledat pentru adevarata valoare a neamului nostru, un om care a marcat generatii intregi de tineri in trecut.
Ca noi toti, omul acesta nu afost perfect, nu a impacat toate convingerile, credintele, ideile tuturor, insa consider ca trebuie plasat alaturi de elitele acestui neam care se imputineaza de la an la an, de la luna la luna , de la zi la zi...
Sa nu uitam nicicand pe poetul ADRIAN PAUNESCU!
Dumnezeu sa-i aseze inainte un pat cu flori pentru odihna si o pana cu calimara pentru mangaierea sufletului nostru prin poezie si sa-l ierte pentru tot ce a gresit in viata acesta de muritor!
Odihneasca-se-n pace!

_________________
Bucura-te azi! Maine s-ar putea sa fie prea tarziu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 7:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DorinD, ce te-ar fi costat sa te abtii? chiar crezi ca celui care isi opreste gandul (o clipa, acolo) asupra plecarii unui dintre noi ii pasa de ofticile tale? cine esti tu ca sa ne intereseze daca il ierti (presupun ca ti-a facut ceva, nu?) sau nu? o sa ramana in urma ta ceva (oricat de palida ar fi asemanarea!) care sa se compare cu ce a ramas in urma lui? Asta asa, ca sa stim si noi cine anume nu-l iarta si cine isi da cu parerea despre cum nu trebuie "sa te impresioneze un versificator stricat" - POET< omule, POET; daca nu-ti este clar semnificatia termenului, cauta la DEX, cauta prin manualele de literatura si de teoria literaturii si convinge-ne ca intelegi cuvintele pe care le folosesti.

(stii, as putea sa mai adaug si politicosul indemn de-a n-o lua personal - dar cum naiba, cand vii si insulti nu doar memoria unui om, ci chiar si atitudinea colegilor tai de forum? asta e, sunt un izvoditor de flame si nu ma pot abtine, pedepsiti-ma!)



Dincolo de orice patimi omenesti (si of, cum mai suntem noi deasupra tuturor, ce bine ne pricepem sa judecam!), acest om a fost un poet simtitor, a fost un om de cultura, a fost initiatorul celei mai antrenante manifestari "cultural-artistice" din intunecata vreme a comunistilor; om fi fost noi mai inapoiati (si eram, fara indoiala), dar la Cenaclu ne simteam liberi si ne bucuram de muzica (adesea naiva, adesea mai lacrimogena decat ar fi trebuit) tanara si tinereasca a tineretii noastre. Dincolo de goana si foamea dupa putere si dupa bani si dupa faima si dupa orice altceva, dincolo de raul (voluntar, involutar, "colateral" - cum o fi fost acel rau) facut unora dintre noi, ramane atat de multa bucurie pe care a facut-o atatora dintre noi.

Sa ne amintim numai depre cele bune (ca de cele rele vor avea grija nenumarati cunoscatori), nu ne costa nimic.


Fie el iertat de toata greseala lui de om!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clannad



Conectat la: 02 Noi 2004
Mesaje: 132
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 7:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

....nu credeam sa'nvat a muri vrodata

http://www.youtube.com/watch?v=U8GpQczqusA

Dumnezeu sa'l ierte !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Horatiu



Conectat la: 22 Oct 2006
Mesaje: 176
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 7:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

obuzel a scris:
Dumnezeu sa il odihneasca.


Daaa... asa se spune in mod "firesc", dintr-un inconstient mai mult sau mai putin confuz.

Eu cred ca oameni care au fost luptatori ai timpului lor, nu se vor odihni cu adevarat niciodata! Chiar nici in lumea spirituala... Ei se pot "ruga" si transmite multa, multa binecuvantare, pentru cei ramasi in aceasta lume, in suferinta, mizerie si non-adevar... Smile

PS: sunt prea multi printre noi care se odihnesc foarte bine (confortabil pentru propriile lor interese egoiste) si fara sa-i pese prea mult de aproapele lor, trec nepasatori si insensibili prin lume (pe care ii odihneste D-zeu...dar la modul cat se poate de negativ al cuvantului)...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 8:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

szacaz - Respect Exclamation
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 8:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.youtube.com/watch?v=-Jf1HKn9H0M
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 9:36 pm    Titlul subiectului: fgsdrg Raspunde cu citat (quote)

In perioada comunista , romanii au avut cenaclul Flacara, polonezii miscarea Solidaritatea. La prima vedere pare o comparatie incompatibila , insa efectele au fost aceleasi , si anume au intretinut natiilor lor speranta. Totodata aceste manifestari au format o generatie, care s-a rasculat impotriva sistemelor comuniste. (probabil cel ce nu a inteles efectul de bumerang nu a inteles nici esenta acelor manifestari si dovada e clara, adica revolutia realizata de acea generatie ).
Revenind in zilele noastre , analizati ce pecepe un copil din generatia de azi despre ce vede zilele astea la TV. Cum de atatia oameni veneau la acele concerte, cum de stiau versurile? Din manualul de istorie asa ceva nu era posibil, ne-au pacalit? Am auzit o poezie recitata de poet si m-a cutremurat la fel ca o poezie a lui Eminescu, de ce nu sunt in cartea de literatura?
Fara sa cunoastem trecutul generatiei anterioare, nu putem avea un prezent iar copii nostri un viitor. Cum unii au crezut ca stergand cu buretele perioada comunista vor rezolva ecuatia, s-au cam inselat , ba mai mult sunt pe cale de a genera ceva si mai rau.

Dumnezeu sa-l odihneasca si sa ne dea altul in schimb.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 1 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community