FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ultima Poezie...
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 09, 2010 4:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat - scuzati majusculele:

AM FERMA CONVINGERE CA IN ROMANIA AU FOST ‘UCISI’ MULTI OAMENI NEVINOVATI FARA SA LI-SE FACA DREPTATE.
IN ROMANIA DATORITA INDIFERNTEI STATULUI NU EXISTA O JUSTITIE RUTIERA REALA CARE SA OCROTEASCA VIATA OMULUI. IN ACEST SENS ESTE PARADOXAL CA DIN 340 DE ‘ASASINI AI SOSELELOR’ INTR-UN AN AU FOST CONDAMNATI LA INCHISOARE DOAR…20 PECAND PENTRU ALCOOLEMIE SI PARASIREA LOCULUI ACCIDENTULUI SAU CONDUCEREA FARA PERMIS, FAPTE MULT MAI PUTIN GRAVE SUNT CONDAMNATI LA INCHISOARE 265 DE INFRACTORI !?
IN CONCLUZIE VIATA OMULUI NU ARE VALOARE IN FATA JUSTITIEI.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Noi 09, 2010 4:52 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
vlad_2770



Conectat la: 21 Iun 2005
Mesaje: 299

MesajTrimis: Mar Noi 09, 2010 5:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cei mai trist este ca cei care au scapat de puscarie dupa ce au ucis persoane in urma unui accident PRIND CURAJ. Daca au scapat o data sigur vor mai scapa si a doua oara.

Cunosc si eu un caz in care un fiu de bani gata cu masina la 18 si cateva luni a omorit un om. Dar macar tatal odraslei dupa ce a reusit ilegal sa-si salveze odrasla a avut macar bunul simt sa-i interzica fiului sa se mai urce la volan (probabil cat traieste el ca dupa ... odrasla sigur nu va mai putea rabda sa stea doar pe scaunul din dreapta). Si cum soarta mai rezolva cate putin din greselile noastre, deci am avut parte sa-l vad pe individ de multe ori pe scaunul din dreapta in timp ce tatal lui si apoi mai tarziu sotia lui erau la volan si .... la volanul unor masini scumpe rau.

Legat de:
Citat:
Verișoara mea ar trebui să se roage pentru domnul Păunescu, pentru sănătatea dumnealui, pentru că dacă nu era el și soția, Silvia era acum vai de ea.
nu pot sa spun ca poporul asta a fost indobitocit rau de tot. Nu inteleg cum cineva poate pune peun taler al balantei banii cind pe celalat taler se afla TATA, MAMA si SORA. Chiar sa fi fost parintii respectivi ultimii saraci de pe aceasta planeta si tot idioata mi se pare afirmatia de mai sus.
O VIATA NU VALOREAZA NIMIC, DAR NIMIC NU VALOREAZA CAT O VIATA!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Mar Noi 09, 2010 6:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aifaq a scris:
szacaz a scris:
Despre episodul cu accidentul de circulatie - la fel, este usor ca, de pe margine sa spui ca n-ar fi trebuit (si chiar n-ar fi trebuit, nimeni nu trebuie sa fie mai presus de lege!) ca vinovata sa scape doar pentru ca era sotia parlamentarului - dar cati dintre noi ar avea taria sa-si sacrifica apropiatii pe altarul unui principiu? Nu-s mandru sa recunosc asta, dar cred ca nu m-as putea abtine de la abuzul care sa-mi scoata sotia sau copilul din belea, cand "si-asa raul este facut si nu se mai poata da timpul inapoi".
Dupa cum am scris mai sus, este foarte posibil ca si eu sa fi facut aceleasi abuzuri daca era vorba de sotia mea (si daca puteam sa le fac, desigur). Sunt insa curios sa stiu:
1. Tu imparti aceasta tara in doua, o Romanie a celor care sunt supusi legii si alta a celor care isi permit orice stiind ca vor scapa nepedepsiti?
2. Care este mesajul pe care il promoveaza o astfel de atitudine? Ca baiatu' lui tata sau sotia "maharului" pot face orice doresc? Nu de alta dar sa stiu si eu, amarastean fara relatii, cum sa circul pe drumurile publice si sa ma arunc in sant daca trece vreo persoana de persoana!
3. Si daca noi astia, "pulimea", ne revendicam dreptatea cu parul crezi ca ar fi o solutie? Uite, tu ai recunoscut ca ti-ai fi sustinut sotia chiar daca aceasta ar fi insemnat sa incalci legea. Dar daca eu iti omoram copilul doar asa, sa simti si tu cum e sa-ti pierzi familia (pentru ca legea, pe care tu ai calcat-o in picioare, nu mi-a adus compensatia morala la care am dreptul), ai fi manifestat aceeasi intelegere?

de ce e nevoie sa repet ce am zis deja, si inca in citatul folosit de tine?

deci:
1 - nu, nici vorba

2 - nu, nici vorba (adica eu nu sustin asa ceva, de unde le scoti?)

3 - tot nu (si nici n-am "recunoscut" nimic; atata, ca nu m-am dat cocos ca vaaai, daca eu as fi ala, atunci as face si as drege, ci am acceptat ca nu-s decat un om si ca ar fi posibil sa nu-mi abandonez familia in favoarea unui principiu in care, dealtfel, cred - si as crede - cu toata taria)

Citat:
Dar daca eu iti omoram copilul doar asa, sa simti si tu cum e sa-ti pierzi familia

N-a ucis nimeni pe nimeni numai asa, ca sa vada un alt membru al familiei victimei cum este...; a fost un accident (care cu siguranta ar fi putut fi evitat prin simpla respectare a legii circulatiei; dar accident, nu crima de om nebun!), asa ca intrebarea ta nu solicita raspuns



Labareala lui Cornea din Gandul nu este (in opinia mea) decat exploatarea unei oportunitati de a iesi din anonimat, chiar si cu pretul de a dobandi o notorietate nesuferita: s-a lustruit putintel frecandu-se de moartea unei personalitati; ii accept punctul de vedere (ca trebuia sa vorbesca cineva si contra - de parca ar lipsi!), dar nu ii accept consideratiile referitoare la mediocritatea poeziei si ma si plictiseste cu sufocarea adusa de media (pai asta nici nu e vina lui Paunescu! si apoi exact la fel s-a petrecut si cu Madalina Manole, si cu Dolanescu, si cu ziaristii din Irak - i-a mai auzit cineva cotcodaceala? ca nici Madalina n-a fost Ioana d'Arc, nici Dolanescu John Lennon, nici "rapirea" n-a fost tocmai o autentica drama!)


La fel si in RL (mai cu seama Cristi Puiu m-a agasat), se pare ca s-a dat glas mai ales agasarii datorate supermediatizarii, si s-a incercat minimalizarea extrema a poetului:
Citat:

Pentru criticul literar Alexandru Matei, doar primele două volume de versuri sunt notabile, restul volumelor putând foarte bine să lipsească: „Primele două volume, «Ultrasentimente» și «Mieii primi», au fost foarte bune, în contextul redescoperirii liricului după proletcultism. Dar atât, fiindcă nu mai e nimic interesant în ce a scris după 1970. Poeziile lui sunt pure declamații, în versificarea cărora a fost foarte abil, dar în rest un poet foarte slab". O comparație cu Bacovia sau Eminescu, crede criticul, ar fi hârtia de turnesol a valorii sale ca poet: „Nu poți de pildă să ți-l imaginezi pe Eminescu sau Bacovia declamând poezii de la tribuna unui stadion; un Eminescu pentru galerie e imposibil de conceput".


Pe vremea lui Eminescu (pe care, dealtfel, Paunescu l-a si omagiat necontenit si n-a afirmat niciodata - dupa stiinta mea - ca i-ar da prin minte sa se compare cu Eminescu) poeziile se citeau in cercuri restranse (cum era Junimea) - e total nedrept (chiar prosteste, as spune) sa-i imputi cuiva ca a avut ideea (si a exploatat oportunitatea oferita de vremuri) de a populariza poezia la nivel de mase; in opinia mea acesta este un merit deosebit (nu s-a mai vazut asa ceva; s-a incercat ceva asemanator cu "Serbarile Scanteii tineretului", dar nu prea a mers), nu ceva condamnabil, degeaba se cufuresc pe ei necajitii acestia care isi dau seama ca s-a plictisit lumea sa tot auda de pupincurismul lui Paunescu si isi incearca norocul in alaturari aberante (Eminescu si stadionul). Nah, sa citim si asta:
Citat:
N-ai să auzi vreun puști de acum înnebunit după «Sarut mâna mama mea, sărut mâna tatăl meu». Pe când pe Bacovia adolescenții îl devorează, că e emo și goth".

Dan Sociu asta, vrand sa-l minimalizeze pe Paunescu, il ridiculizeaza pe Bacovia!


Adica tot omul cu capul pe umeri isi da seama ca s-a exagerat, ca televiziunea a facut parale bune de pe urma mortii si ingropaciunii omului, dar nu cred ca e musai sa dam cu noroi la intamplare.

Acelasi Andrei Cornea:
Citat:
Nu cred însă că în Polonia unuia ca Adrian Păunescu i s-ar face azi funeralii naționale. Mi-ar plăcea ca lumea să aibă o judecată limpede și să nu se mai lase îmbrobodită de discursurile naționaliste și de mistica și retorica asta revanșardă".

Nu cred ca chiar vrea ca lumea sa aiba o judecata limpede, ca l-ar dezavantaja; n-a trecut multa vreme de cand polonezii si-au ingropat presedintele cel mort in accident aviatic alaturi de eroii neamului - de ce?

Auzi, de retorica revansarda zice domnia sa, si zice asta exact intr-un discurs revansard.


Pe cat de gresit este demersul celor care vor sa-l scoata pe AP erou neprihanit, pe atata de prosteasca este incercarea de a-l face de doua parale; a fost un personaj (si asta este mai presus de orice tentativa de a contesta; daca de Cornea si de Sociu si de Puiu si de ceilalti au auzit niste sude si niste mii de oameni, de Paunescu a auzit o tara intreaga, sau cel putin jumatate - bogat si sarac, analfamet si academician), cu realizari (destul de multe si destul de impresionante) si cu derapaje (las pe adversarii sai sa aprecieze ca si acestea au fost nenumarate si impardonabile si rusinoase); nu trebuie decat sa alegem ce anume ne intereseaza: putem sa ne bucuram de cele care ne pot bucura, sau putem sa aratam cu degetul si sa aruncam cu noroi - fie din micime sufleteasca, fie din spirit cetatenesc si "salubrizator" (as arunca aici o provocare: haideti sa trecem la concret - sa adunam si sa prezentam materiale care sa demonstreze fie murdaria pe care a facut-o, poeziile slugarnice si "foarte slabe" si "mediocre", fie lucrurile frumoase pentru care consideram - unii dintre noi - ca merita respect; se baga cineva?)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Mar Noi 09, 2010 6:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca in Ro ar fi existat ceva similar denazificarii din Germania lucrurile ar fi stat altfel, fiecare ar fi platit pe masura faptelor si am fi putut s-o luam de la zero ca sa cladim naibii ceva stabil, asa insa am mermelit-o romaneste in asa fel incat toata lumea a iesit nemultumita. Atata vreme cat comunismul si nazismul n-or sa fie considerate egal de criminale fiecare o s-o dea la intors dupa cum ii convine. Probabil ca daca Hitler ar fi castigat razboiul nazismul ar fi fost considerat azi cam cum e comunismul (o ideologie de cacat nascuta din intentii bune dar dezvoltata monstruos cu rezultate catastrofale), iar Hitler cam ca Stalin (un criminal scuzabil intr-o oarecare masura prin faptul ca a rezolvat niste probleme naspa pt tara lui in cel mai eficient mod posibil intr-un context istoric dat). Chestia cu Reich-ul de 1000 de ani ar fi fost probabil ingropata discret de succesorul lui odata cu condamnarea exceselor regimului (sunt curios cine ar fi fost Hrusciov-ul lui Hitler Smile ), si tot la democratia "traditionala" am fi ajuns, asa depasita cum e (revolutia non-stop nu prea e viabila pe termen lung, pana la urma oamenii obosesc si vor sa traiasca normal).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Mar Noi 09, 2010 6:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Daca in Ro ar fi existat ceva similar denazificarii din Germania lucrurile ar fi stat altfel

Pai chiar ca lucrurile stau altfel, numai ca altfel de altfel.

In Ro poporul a ales sa accepte ca noua nomenklatura (adica o parte din vechii rasfatati ai comunismului, plus odraslele lor plus cine a mai vrut sa li se alature) sa dea cu biciul, si a ales asta in repetate randuri - cine naiba sa condamne comunismul, si in fata cui?

Nu exista comparatie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Mar Noi 09, 2010 6:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="szacaz"]
Citat:

In Ro poporul a ales (...)

In Ro poporul n-a ales nimic. I s-a creat iluzia unei revolutii si a pus botu'. I s-au fluturat pe la nas niste nomenclaturisti din linia a doua vopsiti in porumbei albi si a pus din nou botu'. Cand a inceput sa se lamureasca ca a luat tzeapa era cam tarziu si alternativa de a face in fine curatenie nu prea a fost pe placul multora, mai bine hai sa conciliem romaneste capra cu varza in ideea ca "ceva" e mai mult decat "nimic". Cam atat despre condamnarea comunismului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Mar Noi 09, 2010 8:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Cand a inceput sa se lamureasca ca a luat tzeapa

Cand s-a intamplat asta? ca am impresia ca mi-a scapat - probabil ca ma uitam pe alt program.

Cata vreme se vor mai imparti galeti si pixuri si zahar si ulei, desi legea o interzice explicit, n-o sa putem vorbi de "lamurit", o sa vorbim numai de "luat teapa".

Si eu insist: poporul a ales, viata pe care o traim este consecinta alegerilor poporului nostru.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aifaq



Conectat la: 13 Ian 2006
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Mie Noi 10, 2010 7:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
În 2005, Carmen Păunescu era condamnată de judecătorii vâlceni la doi ani cu suspendare pentru fapta ei.
Conform Codului Penal, uciderea din culpa a doua sau sau mai multor persoane nu poate primi sentinta cu suspendare... decat in Romania, desigur, unde sotiile senatorilor sunt mai egale decat altii!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aifaq



Conectat la: 13 Ian 2006
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Mie Noi 10, 2010 7:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

szacaz: nu discut aici despre abandonul familiei! De altfel am precizat si eu ca nu stiu cum as fi reactionat intr-o astfel de situatie. Discut despre faptul ca, dupa ce faci o astfel de alegere (umana, daca vrei), nu mai ai dreptul sa emiti judecati morale si nici sa faci parte din "organul" statului care are drept scop principal evaluarea si adoptarea legilor (pe care tu tocmai le-ai calcat in picioare). Altfel spus, si cu pyla-n pyzda si cu sufletu-n rai... nu se poate!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Mie Noi 10, 2010 9:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
Citat - scuzati majusculele:

AM FERMA CONVINGERE CA IN ROMANIA AU FOST ‘UCISI’ MULTI OAMENI NEVINOVATI FARA SA LI-SE FACA DREPTATE.
IN ROMANIA DATORITA INDIFERNTEI STATULUI NU EXISTA O JUSTITIE RUTIERA REALA CARE SA OCROTEASCA VIATA OMULUI. IN ACEST SENS ESTE PARADOXAL CA DIN 340 DE ‘ASASINI AI SOSELELOR’ INTR-UN AN AU FOST CONDAMNATI LA INCHISOARE DOAR…20 PECAND PENTRU ALCOOLEMIE SI PARASIREA LOCULUI ACCIDENTULUI SAU CONDUCEREA FARA PERMIS, FAPTE MULT MAI PUTIN GRAVE SUNT CONDAMNATI LA INCHISOARE 265 DE INFRACTORI !?
IN CONCLUZIE VIATA OMULUI NU ARE VALOARE IN FATA JUSTITIEI.

Corect, da' crezi ca asta o scuza pe cucoana? Avand in vedere statutul de moralist de serviciu al poetului as zice ca e mai curand o circumstanta agravanta. Cred ca-ti dai seama ca daca nu se sarea peste cal cu glorificarea postuma (mai lipsea doar sa fie propus pt sanctificare, ca zi de doliu national si trecere pe sub Arcul de triumf s-a cerut, nu?) chestia asta ar fi ramas in umbra...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 10, 2010 12:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Scrisoare către urmașii mei

de Adrian Paunescu
21/06/2010


Trec prin momente grele de viață. Otrava pamfletului meu se mută încet-încet la mine în pahar. Voi împlini, în curând, 67 de ani. Mă tem că am uitat să mă bucur de aniversarea zilei mele de naștere. Mă adresez vouă, Ioana, Andrei și Ana-Maria, pentru că, sentimentul care m-a cuprins în ultimele săptămâni și asupra căruia n-am insistat în discuțiile noastre, n-ar trebui să vă ia prin surprindere.

Din dragostea mistuitoare pe care v-o port, din convingerea că nu va trece mult, după plecare mea, și oamenii vor înțelege pe de-a-ntregul cine am fost cu adevărat, vă avertizez că, de acum încolo, cu mine se poate întâmpla orice. Nu e vorba doar despre un tratament negativ special, care mi se aplică de multă vreme. E vorba despre nenorocirea incredibilă prin care trece această țară , de soarta căreia eu nu mă pot despărți. Știți prea bine că zilele acestea mi-am luat curajul de a-mi face analizele medicale esențiale. Concluzia nu e veselă. În orice caz, tratamentul pe care eu însumi simțeam că trebuie să mi-l aplic și pe care, după aceste analize, mi-l confirmă și medicii, mă obligă la retragere, discreție, resemnare.

Desigur, sunt un om viu și, cu excepția momentelor de disperare pe care le traversez, la întretăierea dintre nenorocirea poporului din care fac parte și suferința ființei care sunt, mi-e încă dragă viața și, în principiu, am încă multe de făcut pentru cel mai drag copil pe care mi l-a dat Dumnezeu, adolescenta Ana-Maria Păunescu. Scrisoarea mea către voi nu e o cedare, ci o alarmă. Trăiesc în condiții tot mai grele și mai umilitoare, mi s-au luat și mi se iau, în permanență, drepturi, nu știu din ce voi putea plăti, la toamnă, obligațiile firești. Ani și ani am tot sesizat pe proprietarii televiziunilor particulare din România, dar și televiziunea publică, asupra situației mele, ca om care știe să facă televiziune și este oprit de la acest exercițiu.

Visul dușmanilor s-a împlinit: nu mai pot ieși din casă, cum aș fi putut până ieri. Să fie liniștiți, eu devin un caz clasat pentru domniile lor. Dacă lui Dan Voiculescu și lui Sorin Vântu ar trebui să le mulțumesc pentru momentele excepționale pe care mi le-au oferit, surprinzătoare mi s-a părut atitudinea lui Radu Moraru, om talentat și doritor de atitudini mai puțin previzibile, care, de câteva luni, a uitat și ce promisese, și să răspundă la telefon. Acum, la această răspântie, n-am mai mult de spus contemporanilor mei decât că ar fi păcat să ne despărțim supărați.

Dragii mei copii, problema cea mai mare este prăbușirea țării. O emisiune de televiziune vine și trece. La urma urmei, nu e nicio obligație, pentru nimeni, să ofere spațiu de emisie nimănui. Cum aș putea eu să uit sprijinul pe care mi l-a acordat Sorin Ovidiu Vântu, pentru ca să poată apărea Cartea Cărților de Poezie?

Îmi vin în minte, acum, momente de grație ale vieții mele. Așa cum nu pot uita cumplita batjocură la care am fost supus, în cele două regimuri politice pe care le-am traversat, în anii '50-'60, pentru că eram fiul unui anti-comunist, pușcăriaș politic în anii '85-'90, pentru că aș fi condus revista și cenaclul nemulțumiților din partid, iar după 1989, pentru că aș fi fost prea comunist. Au fost nopți și zile în care mai aproape îmi era moartea decât viața. Totuși, niciodată n-am fost atât de deprimat și de însingurat ca în acești ultimi ani. Fac parte dintr-un partid politic care n-a simțit niciodată nevoia să se intereseze de situația mea reală și să încerce să-mi fie folositor. N-am intrat în găști, n-am primit recompense pentru apartenența la găști.

Am crezut și cred că numele meu trebuia să îmbogățească partidul în care m-am înscris de bunăvoie. Acum, însă, nici pentru ambiții de mărire nu mai e timp. Esențial pentru mine e să trăiesc și să-mi văd țara ridicându-se. Căci nefericirea programată în care trăiește poporul român mi se pare din ce în ce mai ofensatoare și mai nejustificată.

În vremea lui Ceaușescu mi se făceau reproșuri grave că nu sunt corect și disciplinat conform cu linia partidului. După moartea lui Ceaușescu am suportat ani și ani reproșul că l-am lăudat, în anumite ocazii politice. După 20 de ani de la asasinarea lui, Ceaușescu își recâștigă un loc de merit în istoria națională. Destui oameni îl regretă în gura mare. Asupra acestei chestiuni, eu nu mă pot pronunța în termeni atât de categorici. Eu chiar cred că sistemul trebuia să cadă. Și nici nu mă pot preface a nu înțelege rolul complex, de bine și rău, al liderului. Dar acum? Ultimele săptămâni ne pun într-o condiție umilitoare și tragică. Poporul român e condamnat la moarte. Liderii portocalii nu mai aud și nu mai văd nimic, după ce au sărit la beregata salariilor, a pensiilor și a indemnizațiilor, au trecut la o redimensionare a balamucului. I se cer poporului român bani, după ce i se iau banii. Oligofrenii îi amenință pe cei care nu dau, firește, benevol, bani pentru tășcălăul Băsescu-Boc și ceilalți. O râvnă specială dovedesc nemernicii să dărâme instituția drepturilor de autor. Înapoi în copac, tuturor gorilelor păroase din jungla noastră! Înapoi în preistorie!

Cam asta e situația despre care voiam să vă vorbesc: faliment. Cam asta e mișcarea preferată a timpurilor noastre: prăbușire. În ceea ce mă privește, nu cred că mai rezist. De aceea, m-am adresat vouă cu această scrisoare, ca să știți ce e cu mine și să nu vă surprindă nici una din nenorocirile care s-ar putea abate asupra mea. Va trebui să dăm înfățișare concretă relației dintre noi și viitoarei despărțiri dintre noi. Natura, în jurul nostru, s-a dezechilibrat și se autodistruge. Societatea, în jurul nostru, s-a dezechilibrat și se autodistruge.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 10, 2010 2:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Situatiunea devine de-a dreptul pornografica.
_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
serge



Conectat la: 25 Feb 2010
Mesaje: 33

MesajTrimis: Mie Noi 10, 2010 2:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin

pune mina de la mina cu prietenul Rycher, cumparati cartea asta si puneti voi de-un mic cenaclu literar-artistic ca-n vremurile bune, ca tot sinteti amatori. si pentru ca aveti asa de multe preferinte comune puneti si vinilul asta pe fundal sa nu va stea textele-n git si poate vi se ridica ceata de pe creier. distractie placuta !



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
serge



Conectat la: 25 Feb 2010
Mesaje: 33

MesajTrimis: Mie Noi 10, 2010 3:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

serge a scris:
vinilul asta

daca nu gasesti vinilul ia-ti CD-urile dar nu uita sa la inregistrezi pe banda ORWO, ca tot e contemporana cu cenaclul. si mare grija, foloseste-l pe DBX al XIV-lea la inregistrare sa iasa in evidenta toate microdetaliile vocii lui Paunescu care sint cam estompate pe LP.

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 10, 2010 4:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

serge - nu esti decat un viermisor care se imbuiba dintr-un cadavru.
Crezi ca-i mai pasa cadavrului de unul ca tine?
Esti chiar penibil.
Eu nu-i ridic statuie lui Paunescu.
Nu-l judec pentru faptele si pacatele sale.
Nu incerc sa-i scuz trecutul sau convingerile.
Nu-i judec nici macar opera (ca nu sunt critic literar).

Dar, ma gandesc ca, peste muuuuulti ani, un (oarecare anonim) serge va fi uitat si de familie, pe cand Adrian Paunescu va ramane in memoria colectiva iar opera lui (chiar asa, de doua parale cum o considera unii) va fi cunoscuta si de generatiile viitoare Twisted Evil

TU, serge, lasi ceva in urma ta ? - nu copii, deoarece copii fac si tiganii Confused

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 6 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community