FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Magnetofon vs. cd
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2004 2:12 pm    Titlul subiectului: Magnetofon vs. cd Raspunde cu citat (quote)

Poate parea o aberatie, dar totusi intreb: De ce se aude mai bine muzica inregistrata pe un mag bun decat cd-ul de pe care s-a facut inregistrarea?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Noi 29, 2004 2:12 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2004 2:33 pm    Titlul subiectului: Re: Magnetofon vs. cd Raspunde cu citat (quote)

MLGore a scris:
De ce se aude mai bine muzica inregistrata pe un mag bun decat cd-ul de pe care s-a facut inregistrarea?

Ce intelegi tu prin "mai bine" ? Care ar fi mai exact diferentele pe care le-ai sesizat ? Banuiesc ca vorbesti din propria experienta ...


Ultima modificare efectuata de catre purs la Lun Noi 29, 2004 2:35 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2004 2:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Suna mai clar iar inaltele sunt conturate mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2004 2:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu cred ca suna mai bine ci pur si simplu iti place tie mai mult. Atat timp cat nu ai procesat/corectat sunetul la transfer nu vad vreun motiv pentru ca inregistrarea analogica facuta dupa o sursa digitala sa sune mai bine, ba din contra.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Lun Noi 29, 2004 4:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

esti indragostit de magnetofon! nu ma mira pentru ca din punct de vedere estetic este mult mai impozant decat un amarat de cdplayer, cu rolele alea frumoase care se invart, beculetze si VUmetre jucaushe..greu sa nu-ti placa mai mult...cum suna! Very Happy
Tocmai tu care judeci lucrurile logic si tehnic iata ca ai cazut in patima subiectivismului; daca analizezi ce dezastru se petrece dupa inregistrarea analogica pe banda magnetica oricine si-ar da seama ca ceea ce este reprodus dupa inregistrare este alterat (muuuult) fatza de sursa. Poate ai incerca mai bine cu un equalizer parametric sa-ti "aranjezi" raspusnsul in frecventza cum iti place tie fara munca inutila de a inregistra pe banda magnetica.
Nu sunt de acord decat cu o singura situatie: un studio de inregistrare unde se foloseste analogicul de la microfon pana la ultima banda master, atunci se poate vorbi de un sunet diferit de digital insa daca intercalezi ceva digital prin lantz nu este relevant.
Sus
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2004 6:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Momentan pe piata e greu sa nu gasesti intr-un magazin de CD-uri macar jumatate care sa nu foloseasca urmatorul truc pentru inregistrare pentru unul sau mai multe dintre instrumente: un Ampex, Studer sau similar pus in bucla care inregistreaza si reda imediat cu capul de confidenta catre un convertor A/D si mai departe in statia de editare preferata de inginerul de sunet. Sau pentru cei mai curajosi, inregistrate direct pe banda si editate cu masinuta de taiat si dublate cu punch-in on the fly.

Motivul? Exista un fenomen care da un sound foarte greu de simulat digital si anume saturarea sunetelor atunci cand sunt inregistrate in "rosu" pe magnetofon - un fel de limitator/compresor analogic, dar care are o savoare speciala.

Altfel, varfurile de gama de magnetofoane de studio, atunci cand sunt bine intretinute si calibrate au performante tehnice din multe puncte de vedere net superioare CD-ului audio.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Lun Noi 29, 2004 7:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

imi aduc aminte inainte de '89 ca am testat un AKAY 747 cu banda BASF la 19r/min si inregistra aproape liniar 20....35000Hz ! Din cate stiu un CD nu trece de 20000Hz.
Sus
seamaster



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 368
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2004 7:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

19 cm/sec. !

salutari


momolo a scris:
imi aduc aminte inainte de '89 ca am testat un AKAY 747 cu banda BASF la 19r/min si inregistra aproape liniar 20....35000Hz ! Din cate stiu un CD nu trece de 20000Hz.

_________________
I DON'T REGRET MY PAST, I JUST REGRET THE TIME I'VE WASTED WITH THE WRONG PEOPLE !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Lun Noi 29, 2004 7:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

19cm....iaca cum uita omul!...ce vremuri! (cumparam muzica cu 100 lei pe benzi ORWO trase pe 19.....cm/sec).
Apropos! daca as gasi acum un 747 sau 636 in stare de functionare la un pretz bun l-as lua numai asa de drag.
Sus
seamaster



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 368
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2004 7:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

... exista niste oameni care au de vanzare vreo doua 636, modele diferite !

salutari.



Apropos! daca as gasi acum un 747 sau 636 in stare de functionare la un pretz bun l-as lua numai asa de drag.[/quote]

_________________
I DON'T REGRET MY PAST, I JUST REGRET THE TIME I'VE WASTED WITH THE WRONG PEOPLE !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Lupulroz



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 246
Locatie: out

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2004 9:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Subscriu la faptul ca redarea printr-un magnetofon bun da sunetului o "savoare" speciala. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2004 9:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Lupulroz a scris:
Subscriu la faptul ca redarea printr-un magnetofon bun da sunetului o "savoare" speciala. Wink

*
Celebra "saturare" de care vorbea cineva mai sus? Daca sursa ramane intotdeauna CD-ul (si nu un alt suport de tipul SACD) nu vad de ce sa asculti magnetofonul in loc sa-ti faci o copie de CD...
In afara principalului motiv, poate, estetica unica a rolelor care se invartesc si ale VU-metrelor de la mag. ... Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2004 11:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da si eu am observat ca sunetul inregistrat pe banda dupa cd parca suna mai bine la ureche ,e mai cald ,dispare din asprime si suna mai putin obositor ,fapt observat chiar si la copia pe o caseta cu un Nakamichi DR10.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Lun Noi 29, 2004 11:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

copierea unui CD pe un blank cu PC'ul este imperfecta; eu am mai scris despre subiectul asta si am fost contrazis; personal mi-am dat seama ca CD'ul copie nu suna la fel ca originalul orice ai face; diferentele sunt mici si sesizabile numai pe scule de calitate nu neaparat din "clasa high-end". De vina, din punctul meu de vedere si din ce am experimentat eu, sunt in ordine: unitatea optica cu care se inregistreaza, viteza de inregistrare, softul de copiere, unitatea optica care reda, viteza cu care face ripp, discul si calitatea acestuia precum si tipul de substantza, CD playerul cu care se asculta "produsul" tzinand cont ca nu toate playerele "se descurca" la fel cu copiile asta netzinand de pretz sau performantze audio (prin "se descurca" inteleg cum se aude nu faptul ca nu le pot citi, lucru foarte rar intalnit).
Sus
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2004 11:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In conditii ideale copia e perfecta... trebuie insa ripat in . waw cu un program de tip "audiograbber" cu o viteza nu prea mare (max 16 x cu un super CD, de ex. Plextor) si inregistrat la o viteza in orice caz mai mica de 4 x, in mod ideal 1 x, efectuate tot cu o scula buna (eu foloseam un Yamaha F1, acum am un DVD NEC 3500)
Restul sunt smecherii de vanzator de aparate mai scumpe decat face Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatorul
Pagina 1 din 13

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community