FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Merita EDIFIER S550 banii?
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ciprygsm



Conectat la: 11 Noi 2010
Mesaje: 41
Locatie: focsani

MesajTrimis: Joi Noi 11, 2010 11:22 pm    Titlul subiectului: Merita EDIFIER S550 banii? Raspunde cu citat (quote)

Salut tuturor m-am hotarat sa achizitionez un sistem 5.1 si m-am orientat spre Edifier s550 dar nu stiu daca isi merita banii.
Daca ar fi sa imi fac eu un sistem ce ati recomanda in suma mai sus mentionata?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Noi 11, 2010 11:22 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
viox



Conectat la: 06 Feb 2006
Mesaje: 280
Locatie: timisoara

MesajTrimis: Vin Noi 12, 2010 6:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poate nu vad eu bine dar care este suma mentionata??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ciprygsm



Conectat la: 11 Noi 2010
Mesaje: 41
Locatie: focsani

MesajTrimis: Vin Noi 12, 2010 6:12 pm    Titlul subiectului: Re edifier Raspunde cu citat (quote)

Scuze e vorba de 1700lei
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 12, 2010 7:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

2 boxe magnat monitor supreme 800 (max 12 mil) si de restul iti iei o statie zdravana sa le dai blana si o sa cante si mai bine si mai tare ca edifierul. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ciprygsm



Conectat la: 11 Noi 2010
Mesaje: 41
Locatie: focsani

MesajTrimis: Vin Noi 12, 2010 10:35 pm    Titlul subiectului: Re Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de sfat dar nu cred ca cele doua boxe magnat Supreme 800 ar putea avea un bass de subwoofer,lucru care ma intereseaza f mult cand vine vorba de un film.Mi-ar place un bass pe care sa-l simt in timpul unui film,lucru de care m-as indoi ca ar fi posibil cu cele 2 monitoare magant.
Ideea mea era sa-mi achizitionez un sistem 5.1 daca ma poate ajuta cineva cu un model anume de care ati fost multumiti sau un sistem facut de voi care considerati ca da randament ar fi recunoscator.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 13, 2010 8:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

stiu ce zici, dar din experienta mea iti zic ca daca iti iei un amp SH onkyo, ca astea sunt mai puternice, de vreo 80W pe canal la 8 ohmi nu o sa treci prea des cu volumul mai sus de ora 14:00 decat daca nu ai ce face cu urechile tale.
Cel mai bine vezi cine are o astfel de pereche de boxe si te lasa sa le testezi. Dute acolo cu o piesa de club sau ce vrei tu cu mult bass, da-i bassul la maxim si loudnessul apasat si vezi daca ti se pare ca are destul bass.
In principiu doua MA 800 iti vor da mai mult bass (ca putere, decibeli), mai bun (bass scurt) si mai extins in frecventa (o sa-ti infunde urechile) decat subwooferul ala de la edifier, care pare copiat dupa logitech Z5500, pe care l-am ascultat si suna prost!!!

btw: puterile alea scrise acolo sunt aberatii, daca intra un varf de 50W in subwooferul ala e bine....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ciprygsm



Conectat la: 11 Noi 2010
Mesaje: 41
Locatie: focsani

MesajTrimis: Dum Noi 14, 2010 8:48 pm    Titlul subiectului: Re Raspunde cu citat (quote)

Multumesc ptr sfat acum m-ar interesa daca are cineva sau stie de unde as putea achizitiona un receiver sh.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Crist



Conectat la: 13 Noi 2008
Mesaje: 35

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 2:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu au cum sa scoata magnaturile alea bas de subwoofer sau bas cat un edifier Daca vrei bas ca de subwoofer ia edifieru ala Am io edifier si e foarte bun , nu ai ce sa faci cu el in casa ca e prea puternic pentru camera si suna bine pentru ca e mult peste logitech z5500 il bate la toate capitolele si poti cauta comparatii pe net sa vezi ca nu se compara cu logitech. Si eu m-am lovit tot de problema asta si am avut si varianta boxe si amplificator dar mi-am dat seama ca e mult mai costisitor trebuia sa caut pe okazii un amplificator care nu poti sa stii in ce stare il iei sa iau 2 boxe si trebuia sa iau si subwoofer activ ca sa completez si am ales edifier m-a costat mai putin si e arhisuficent pt orice camera nu o sa stai niciodata cu el la maxim doar daca nu ai vecini si iti rezista urechile., Daca iei alea o sa iti trebuiasca si un subwoofer activ ca sa ai bas de subwoofer.Ala e perfect pentru filme pentru ca la filme se recomanda 5.1.

Ultima modificare efectuata de catre Crist la Joi Dec 09, 2010 3:07 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dani4utd



Conectat la: 03 Dec 2010
Mesaje: 93

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 8:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Crist a scris:
Nu au cum sa scoata magnaturile alea bas de subwoofer sau bas cat un edifier daca vrei bas de subwoofer ia edifieru ala Am io edifier si e foarte bun iti darama casa practic nu ai ce sa faci cu el in casa ca e prea puternic pentru camera si suna bine pentru ca e mult peste logitech z5500 il bate la toate capitolele edifier si poti cauta comparatii pe net sa vezi ca nu se compara cu logitech. Si eu m-am lovit tot de problema asta si am avut si varianta boxe si amplificator dar mia-m dat seama ca e mult mai costisitor trebuia sa caut pe okazii un amplificator care nu poti sa stii in ce stare il iei sa iau boxe si trebuia sa iau si subwoofer activ ca sa completez si am ales edifier m-a costat mai putin si e arhisuficent pt orice camera nu o sa stai niciodata cu el la maxim doar daca nu ai vecini si iti rezista urechile., daca iei alea o sa iti trebuiasca si un subwoofer activ ca sa ai bas de subwoofer.Ala e perfect pentru filme pentru ca la filme se recomanda 5.1.

Shocked Shocked Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ciprygsm



Conectat la: 11 Noi 2010
Mesaje: 41
Locatie: focsani

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 10:00 am    Titlul subiectului: re Raspunde cu citat (quote)

Mersi Crist ptr sfat si sa stii ca si eu am ajuns la acceasi concluzie ca toate celelalte variante sunt f costisitoare cred ca e cel mai bun compromis.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
dani4utd



Conectat la: 03 Dec 2010
Mesaje: 93

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 10:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Crist si ciprygsm nu sunteti cumva aceeasi persoana? Vorbiti cam aceeasi limba...pe care o intelegeti numai voi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ciprygsm



Conectat la: 11 Noi 2010
Mesaje: 41
Locatie: focsani

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 10:42 am    Titlul subiectului: re Raspunde cu citat (quote)

Smile nu dar cred ca amandoi am ajuns la aceeasi concluzie cand vine vorba de banii necesari unui sistem.
Si ca nu se merita sa investesti mii de euro intr-un sistem pe care oricum il vei fol max 4 5 ore pe saptamana.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Crist



Conectat la: 13 Noi 2008
Mesaje: 35

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 3:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Este cea mai buna varianta ieftina si buna uita de magnaturile alea , nu merita sa te complici degeaba.Am auzit magnaturi delea si nu aveau mai deloc bas iti trebuie obligatoriu si sub activ la alea ca sa compensezi lipsa de sub bas.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ciprygsm



Conectat la: 11 Noi 2010
Mesaje: 41
Locatie: focsani

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 3:36 pm    Titlul subiectului: re Raspunde cu citat (quote)

Depinde pe ce le-ai ascultat ca lumea pe aici lauda MMs200-tele si cred ca nu ai cum sa compari satelitii de la edifier cu 2 mms200.
Dar avand in vedere investitia nu prea ma incanta ca deja sare usor de 2000lei receiver + MMs-uri + un sub activ.
Si asa e mult mai simplu si mai eftin,tu de unde l-ai luat ca vad ca e o singura firma in romania care importa acest gen de sistem.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Valdi



Conectat la: 22 Ian 2008
Mesaje: 156
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 3:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca ne luam dupa componenta fiecarei boxe , edifierul asta ar trebui sa sune mai clar decat Logitech Z5500 , pentru ca are si difuri de inalte. La ce trebuie sa fii tu atent e urmatorul aspect: Logitech decodeaza si stremuri DTS si Pro Logic iar edifier habar nu am, verifica si tu, pt ca altfel nu-si merita clar banii. Amandoua sunt niste sisteme pt jocuri si filme (desi aici sunt multi care ma pot contrazice) unde nu ai nevoie de fidelitate ci de bubuiala si efecte. Bafta la alegere!
_________________
Si iar s-a facut vineri ! !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 1 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community