FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Dialog normaliation offset la Denon avr 1907

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Liviu_M



Conectat la: 12 Ian 2006
Mesaje: 78

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 12:17 pm    Titlul subiectului: Dialog normaliation offset la Denon avr 1907 Raspunde cu citat (quote)

salut
am un receiver Denon AVR 1907 si am observat ca la unele dvd-uri, probabil cele cu Dolby Digital, imi apare o valoare de -4dB cu titlul de "dialog normalization offset" (conform manualului)

adica se aude mai incet.

imi poate spune cineva ce este acest DNO si daca se poate modifica sau, asa cum am inteles de pe internet, este o setare care vine odata cu discul si nu se poate face nimic in privinta asta.

aceeasi valoare o am si la unele mkv-uri care au sunet Dolby.

merci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 12:17 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 5:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu am aceeasi problema, la receiverul onkyo si folosesc un blu-ray player Dune prime 3.0.
Am incercat tot felul de setari, modificari etc, dar nimic....cand pun acelasi film (si nu numai) - la fel imi apare, cand +4dB cand -4 dB.......
Acelasi semnal il trag si eu : Daca este cineva in cunostinta de cauza cu asa ceva sa ne spuna si noua....Multumesc.

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tiberiu Bako



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 348
Locatie: Timisoara/Ploiesti

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 5:51 pm    Titlul subiectului: norm Raspunde cu citat (quote)

Receiverul te atentioneaza, doar, sa stii ca semnalul e mai puternic sau mai slab si sa compensezi, manual, din volum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 6:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Indicativul -4db afisat reprezinta valoarea offset aferenta codec-urilor folosite (in genere Dolby Digital afisat cu -4dB si DTS cu 0dB), tip metadata.

Functia de normalizare a dialogului este folosita atunci cand se realizeaza encodarea coloanei sonore, si nu este dependenta de pozitia comutatorului de volum. Setarea de -4db este specifica codarilor Dolby (sau Dolby TrueHD), si mai putin (sau deloc) celor DTS (sau DTS-MA).

Plaja dinamica a amandurora dintre codecuri (Dolby si DTS) este insa identica. Din considerente practice, amandoua codec-urile folosesc acelasi mix.

Dolby Digital reduce nivelul general al volumului datorita functiei Dialog Normalization. Un DVD cu coloana sonora DD va rula by default cu o setare de -4dB fata de unul cu o coloana sonora DTS. Dialog Normalization este practic o setare de control automat a volumului, singurul avertisment in acest sens fiind mesajul ce apare pe display-ul receiver-ului AV (fara a putea interveni din meniuri asupra acestei setari).

In schimb, exista o suita de exceptii de la aceasta regula (Spiderman DD prezinta o valoare de -6dB fata de coloana sonora DTS, iar War of the Worlds DD o valoare -8dB fata de varianta DTS). Air Force One nu foloseste Dialog Normalization-ul DD deloc.In genere, studiourile ce folosesc encodarea DTS nu fac uz de aceasta functie deloc.

_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Liviu_M



Conectat la: 12 Ian 2006
Mesaje: 78

MesajTrimis: Mar Noi 16, 2010 10:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

merci de raspunsuri, e clar acum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community