FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ce ma sfatuiti...?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
cezgry



Conectat la: 08 Noi 2010
Mesaje: 6
Locatie: Galati

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 3:19 pm    Titlul subiectului: Ce ma sfatuiti...? Raspunde cu citat (quote)

In primul rand, vreau sa va felicit pentru mentinerea in viata acestui forum.
Ca sa trec la subiect, as dori cateva pareri referitoare la achizitionarea unui amplificator/receiver pe care sa il folosesc pe o pereche de boxe JBL ES-80, intr- camera de 18 mp. Precizez ca in momentul de fata am un Technics SU-A600, sursa este un cd player Onkyo CX 380,iar sunetul nu ma multumeste, il gasesc rece, metalic, nu e acel sunet cald, 'analog', pe care il doresc.
Mi-as dori un amplificator second hand, de calitate.....si intr-un buget de 1000 ron.
Am tot citit ca anumite brand-uri sunt recunoscute pentru sunetul de care va vorbeam, dar nu stiu cam ce se 'pupa' cu aceste JBL-uri, pe care, vad eu, m-am cam grabit sa le iau.Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 3:19 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 3:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai decat sa schimbi ampliful nu mai bine iti schimbi boxele?
Mai ales ca si tu stii ca nu sunt o alegere foarte buna?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cezgry



Conectat la: 08 Noi 2010
Mesaje: 6
Locatie: Galati

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 3:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce boxe as putea sa-mi iau de 1000 ron, ca asta e suma de care dispun? Nu cred ca mare lucru! Iar boxele le-am achizitionat de noi - la jumatate de pret.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cezgry



Conectat la: 08 Noi 2010
Mesaje: 6
Locatie: Galati

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 3:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sau poate ca ar trebui sa schimb sursa....? Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 4:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu incerci sa vinzi si boxele?...stiu ca nu prea se dau repede asa...dar daca zici ca esti nemultumit de ele..in final tot o sa te lovesti de aceiasi problema zic eu ...(adica boxele ca nu-ti plac)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cezgry



Conectat la: 08 Noi 2010
Mesaje: 6
Locatie: Galati

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 8:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu imi displac boxele, dar cred ca un amplificator de calitate mi-ar aduce acel 'sunet cald' pe care il doresc, numai ca nu stiu eu cam ce s-ar potrivi in acest caz (am tot citit despre imperecheri reusite intre anumite brand-uri, dar nimic in cazul boxelor mele)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 8:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vorbeste cu cineva din galati sa faceti putin schimb de amplificatoare. te dumiresti tu atunci, dar sa nu asculti 2 minute si sa zici "gata, deci amplificatorul e problema.."... asculti o zi doua sa fii sigur
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
g@by



Conectat la: 13 Sep 2009
Mesaje: 87
Locatie: Hunedoara

MesajTrimis: Mar Noi 16, 2010 12:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cezgry a scris:
Nu imi displac boxele, dar cred ca un amplificator de calitate mi-ar aduce acel 'sunet cald' pe care il doresc, numai ca nu stiu eu cam ce s-ar potrivi in acest caz (am tot citit despre imperecheri reusite intre anumite brand-uri, dar nimic in cazul boxelor mele)


parerea mea este sa vinzi jbl-urile,sunetul de care zici tu no sal ai din boxele alea eu am avut L880 si numa sunet cald nu aveau,daca chiar nu vrei sa renunti la ele poti lua un harman/kardon care se potriveste foarte bine cu boxele tale,bafta!

_________________
Vorbele-n vant raman atat, nimic mai mult sau mai putin
Nu ma cunosti, nu te cunosc, nu sunt aici sa te-ntretin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Vin Noi 19, 2010 4:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am avut un Technics si nu mi s-a parut ca are sunet rece ; din contra , am ramas cu impresia ca are sunet cald . In schimb am ascultat ES80 in un magazin si sincer , mi-a parut ca au sunet sec . Acuma , depinde ce vechime au piesele . Este cam naspa sa schimbi prea des boxele . Incearca si varianta cu buretele bagat in tubul de br .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
ionutgo



Conectat la: 04 Ian 2010
Mesaje: 14

MesajTrimis: Mie Noi 24, 2010 4:59 pm    Titlul subiectului: Re: Ce ma sfatuiti...? Raspunde cu citat (quote)

cezgry a scris:
In primul rand, vreau sa va felicit pentru mentinerea in viata acestui forum.
Ca sa trec la subiect, as dori cateva pareri referitoare la achizitionarea unui amplificator/receiver pe care sa il folosesc pe o pereche de boxe JBL ES-80, intr- camera de 18 mp. Precizez ca in momentul de fata am un Technics SU-A600, sursa este un cd player Onkyo CX 380,iar sunetul nu ma multumeste, il gasesc rece, metalic, nu e acel sunet cald, 'analog', pe care il doresc.
Mi-as dori un amplificator second hand, de calitate.....si intr-un buget de 1000 ron.
Am tot citit ca anumite brand-uri sunt recunoscute pentru sunetul de care va vorbeam, dar nu stiu cam ce se 'pupa' cu aceste JBL-uri, pe care, vad eu, m-am cam grabit sa le iau.Multumesc!




Salut ,nu stiu de ce ai luat amplif Technics....ca este bun doar ca estetic ...dar este doar parearea mea ....insa am o idee ptr tine daca schimbi ampliful ca sa incalzesti sunetul iti trebuie Cambridge si iti recomand 340SE care il gasesti redus de nou la 800 roni ....sau marantz ...modele vechi PM uri sau SR uri ,daca vrei sa schimbi CD playerul iti recomand de asemenea Marantz aproape orice model facut dupa 95' si evident la fel DENON. Insa daca vrei sa schimbi boxele nu gasesti nimic mai bun cu sunet cald asa cum vrei tu ca DALI ...iar la banii astia iti poti lua de noi niste bookselfuri CONCEPT1 cu 800 roni....insa la ele trebuie sa ai grija unde le pui ca nu prea au bass de aceea se recomanda sa le cauti bine locul in camera.

_________________
Pasionat HI FI,,,,,,
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cezgry



Conectat la: 08 Noi 2010
Mesaje: 6
Locatie: Galati

MesajTrimis: Mie Noi 24, 2010 10:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult, Ionut, pentru mesajul complet. Voi lua in calcul recomandarile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cezgry



Conectat la: 08 Noi 2010
Mesaje: 6
Locatie: Galati

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 10:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pentru sfaturi! Cred ca, pana la urma, voi incerca sa vand boxele si sa achizitionez o pereche de bookshelf-uri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tito



Conectat la: 19 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 10:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dali...sunet cald...hm. Cauta si asculta Tannoy sau Jamo.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community