FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
SPDIF
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Vin Noi 19, 2010 9:35 pm    Titlul subiectului: SPDIF Raspunde cu citat (quote)

Poate mai sunt persoane interesate de un semnal SPDIF de calitate.
Care dintre urmatoarele componente credeti ca are un semnal digital cit mai bun?
M2TECH Hiface USB->SPDIF 24/192Khz sau placa de sunet M-AUDIO - Audiophile 2496 ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Noi 19, 2010 9:35 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
hoitu1983



Conectat la: 13 Feb 2006
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 24, 2011 12:41 pm    Titlul subiectului: spdif. Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea e ca in nici un caz un convertor USB - Spdif oricit de bun ar fi din cauza Jitterului mare.
Daca ai o sursa buna si noroc de o placa de baza nezgomotoasa o sursa foarte buna poate fi chiar iesirea de pe placa de baza.
Practic se poate verifica intr-o oarecare masura urmarind formele de unda cu osciloscopul. Nu stiu vreo metoda asemanatoare de aproximare a jitterului in schimb.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 24, 2011 1:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Prima varianta, fara discutie, M-Audio 24/96 nu exceleaza la capitolul iesire digitala.

hoitu1983 ai auzit de USB asincron ? Interfata HiFace sta exceptional la jitter, informeaza-te nitel inainte de a da verdicte. Wink

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 24, 2011 2:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin_C a scris:
M-Audio 24/96 nu exceleaza la capitolul iesire digitala.


Cosmin, dar de M-Audio 24/192 ce parere ai, este OK pe iesirea digitala ?
Ca ma cam bate gandul sa achizitionez placa asta dar nu am ascultat-o.
Bine, macar pe analogic sa stiu cum se descurca - desi era preferat digitalul tocmai pentru a fi semnalul trecut printr-un DAC extern).

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 24, 2011 2:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din pacate nu am avut niciun 24/192 la dispozitie pana acum, 24/96 are un coleg de la firma si am putut-o imprumuta acum vreun an pentru diverse teste. Nu as putea spune ca iesirea digitala a 24/96 este proasta doar ca nu are nimic special, spre deosebire de interfata HiFace pe care am vazut-o folosita cu succes si in sisteme destul de scumpe.
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Valdi



Conectat la: 22 Ian 2008
Mesaje: 156
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 24, 2011 2:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am eu Hiface RCA si pot sa zic ca presteaza excelent.
_________________
Si iar s-a facut vineri ! !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hoitu1983



Conectat la: 13 Feb 2006
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 24, 2011 10:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cuvintul cheie a fost "parerea mea".

Uite de ce:

Mie mi se pune de-a curmezisul ideea ca ai 3 tipuri de semnale pina la dac: o data din magistrala pci in usb in southbridge-ul placii de baza ,apoi din ce vad pe placuta aia din usb intr-un format acceptat de circuiul care formeaza semnalul s/pdif ,apoi din spdif in i2s,lj,rj sau ce accepta dac-ul.

Faptul ca are ea un ceas mai precis si lipsit de zgomot decit cel din pc e tot un compromis la fel ca si reclockul asincron inaintea dac-ului.


As fi curios daca are cineva una sa facem niste masuratori fiindca si pe mine ma intereseaza subiectul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 24, 2011 10:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Despre USB asincron, cules de pe site-ul Wavelength Audio - nu este singura firma care a dezvoltat USB asincron dar e firma care explica cel mai bine ce inseamna asta:
Citat:
Every USB DAC you have ever heard uses Adaptive Mode USB Audio. This means the computer controls the audio transfer rate, and the USB device has to follow along updating the Master Clock (MCLK) every one millisecond. The USB bus runs at 12MHz, which is unrelated to the audio sample rate of any digital audio format (i.e. 44.1K requires a MCLK = 11.2896MHz). Therefore Adaptive Mode USB DACs must derive the critical master audio clock by use of a complex Frequency Synthesizer. Since the computer is handling many tasks at once, the timing of the USB audio transfers has variations. This leads to jitter in the derived clock, which means you are not getting the maximum sonic potential available from computer-based audio.
Now, for the first time ever, Wavelength Audio has developed Asynchronous Mode USB Audio. This means the computer is controlled by the USB DAC. No longer is the tail wagging the dog. Instead, an ultra-low-jitter audio master clock located in the DAC controls the audio transfer rate from the computer. Jitter is reduced by a factor of greater than 100 times! What's more, this is accomplished using the standard USB drivers (Windows or MacIntosh) for easy plug-and-play installation. Now the convenience of computer-based audio is combined with the lowest possible jitter. This breakthrough technology from Wavelength Audio delivers the highest level of sonic performance and a new era in digital audio.

With USB came a mode that is supported under all operating systems called Asynchronous USB. Unlike other USB DACS (Adaptive) the DAC actually controls the flow of data and operates all the internal I2S protocol and dac clock using a very low jitter Master Clock. No longer is it require to fix the jitter as there was very little from the start.

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 12:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa inteleg ca Hiface e mai bun decit orice placa de sunet de pe piata?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 12:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu daca e mai bun dar in principiu se bate linistit cu alde RME Hammerfall. Sigur, cum spunea si hoitu1983, comparatia directa nu poate fi inlocuita de nicio teorie...
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Catalin C.



Conectat la: 19 Oct 2004
Mesaje: 222
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 10:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In cazul de fata interfata audio pci este mai buna decat cea usb. Si in 90% din cazuri. Am testat mai multe variante comerciale de sunet usb si am ajuns la concluzia ca totul e "low jitter marketing bullshit".
Caz concret: am avut o interfata audio usb de la Roland, mai exact Edirol UA1-EX care folosea "isochronous data streaming". Teoretic mai bun decat sincron sau asincron. Practic, semnalul spdif livrat de aceasta era prost. Mai prost decat orice interfata audio pci decenta pe care am testat-o, atat auditiv cat si din punct de vedere al formei semnalului vizualizat pe osciloscop.
Concluzia mea a fost ca, sincron, asincron sau isocron, usb nu-i bun pt audio.
Daca vrei un spdif bun, ai nevoie de o placa de sunet decenta bazata pe Envy24. Daca vrei si analog, ai nevoie de M-audio.
Daca vrei mai mult de atat, ia-ti cd-player Very Happy

_________________
Vand diverse
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22710
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Valdi



Conectat la: 22 Ian 2008
Mesaje: 156
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 11:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt si unele variante in care ai laptop si singura solutie este un adaptor pe usb, cum am eu. Am iesire S/PDIF si semnalul comparat cu cel din Hiface suna mai prost, mai putin detaliat si mai slab ca si intensitate dar asta ultimul nu este un criteriu de selectie.
_________________
Si iar s-a facut vineri ! !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 11:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eh, Catalin C. a tras concluzia ca USB sux dupa cutiutele alea de le face personal si le vinde la Publicitate, alea de se masoara mai prost ca un Realtek onboard; stai linistit Valdi ca realitatea e cu totul alta. Wink
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 11:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am avut M-audio 2496.E bit perfect din ce stiu.Am imprumutat-o cuiva care avea la fel.A facut niste teste cu ambele si i-a iesit ca e bit-perfect.Acum am RME Hammerfall.Altceva nu o sa mai iau.
_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Catalin C.



Conectat la: 19 Oct 2004
Mesaje: 222
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 12:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin_C, esti pe langa. Ce legatura are cutiuta vanduta de mine cu ce vorbim noi aici, in afara de faptul ca e tot pe usb?
Stii sigur cu ce am comparat si in ce setup?
Daca ai argumente la subiect bine, daca nu, nu-i cazul sa incepi cu atacuri la persoana. Pentru ca incepi sa faci ce face usb-ul Laughing

_________________
Vand diverse
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22710
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community