FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
SPDIF
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 12:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La fel de multe argumente ai prezentat si tu, adica zero barat. Ma rog, uitasem ca sunt pe "hi-fi" forums, ma opresc aici. Rolling Eyes
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 12:23 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Catalin C.



Conectat la: 19 Oct 2004
Mesaje: 222
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 12:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai nelamuriri? Intreaba si-ti voi raspunde. Eventual vii la mine si facem teste impreuna daca esti interesat.
Eu am prezentat niste situatii in urma carora am tras niste concluzii. Tu altele. Diferite. Este obligatoriu sa avem aceeasi parere? Nu-i matematica.
Cred ca este unul din motivele pentru care forumul asta a ajuns aici. Prea multi au incercat sa transforme in postulat parerile proprii. Sau sugerate de altii Twisted Evil
Ai spus ca "in principiu se bate linistit cu alde RME Hammerfall". Ce inseamna "in principiu"?

Valdi, varianta onboard in cazul laptopului ar trebui scoasa din discutie pentru ca nici un producator nu se concentraza asupra acestor aspecte. Si eu am incercat sa gasesc o solutie pentru a folosi laptopul ca player dar am renuntat pana la urma din cauza celor expuse mai sus. Momentan folosesc pentru asta un pc foarte silentios controlat remote. Dar caut un network media player cu care sa-l inlocuiesc.
Mai cochetez si cu ideea de a folosi un thin client cu port pci pentru a monta in el placa de sunet. De exemplu HP T5000 http://h71028.www7.hp.com/enterprise/downloads/t5000%20Thin%20Client%20Data%20Sheet%202005.pdf
Dar asta e deja alt subiect.

_________________
Vand diverse
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22710
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 1:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sigur, testam si la tine daca ai un sistem de peste 20.000 de euro - eu doar pana la suma asta am testat cand am ajuns la concluzia respectiva, nu stiu ce se intampla pe sisteme mai scumpe.
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Catalin C.



Conectat la: 19 Oct 2004
Mesaje: 222
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 1:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Laughing M-ai prins aici, am sistem de doar 19.000 de euro.
Credeam ca vorbesti serios, acum vad ca-ti place doar sa te bagi in seama.
"I rest my case", cum ar zice neamtul.

_________________
Vand diverse
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22710
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 1:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mda si eu m-am lamurit, multumim pentru ajutor.
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Valdi



Conectat la: 22 Ian 2008
Mesaje: 156
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 1:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Catalin C. a scris:
, varianta onboard in cazul laptopului ar trebui scoasa din discutie pentru ca nici un producator nu se concentraza asupra acestor aspecte. Si eu am incercat sa gasesc o solutie pentru a folosi laptopul ca player dar am renuntat pana la urma din cauza celor expuse mai sus. Momentan folosesc pentru asta un pc foarte silentios controlat remote. Dar caut un network media player cu care sa-l inlocuiesc.
.


Eu am avut acasa destule media playere din astea , daca la ele te referi, incat sa-mi fac o idee clara despre ce pot. TVIX, Popcorn Hour, Egreat, WD si iti zic cu toata convingerea ca iesirea S/PDIF din laptop este mult mai bine realizata decat oricare dintre astea. Sunetul este mult mai omogen si mai aproape de realitate din laptop. Nu stiu sa-ti zic exact de ce se intampla acest lucru si cum proceseaza fiecare sunetul, dar Foobar+Wasapi pe iesirea S/PDIF din laptop suna net mai bine decat orice media player. O abordare interesanata pe care am gasit-o si care chiar suna foarte bine, este Logitech Squeezebox. Eu am avut Squeezebox Duet si suna mai bine decat laptop-ul, intre timp l-am vandut iar acum nu pot face o comparatie intre el si Hiface. Primele Squeezebox din cate stiu eu aveau dacuri BurrBrown. Eu daca as renunta la pc, si imi cam doresc asta, cu siguranta un Squeezebox imi iau si il bag in dac si aia e. Nu vreau sa fiu carcotas, dar diferentele intre un cd original ascultat pe player , si rip-ul lui pe pc si in dac-ul playerului , sunt relativ mici, depinde cat de pretentios esti. Cert spre genul asta de servere de muzica ne indreptam.

_________________
Si iar s-a facut vineri ! !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin C.



Conectat la: 19 Oct 2004
Mesaje: 222
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 1:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In cateva zile urmeaza sa primesc un T5000. Daca reusesc sa scot ceva din el va tin la curent.
_________________
Vand diverse
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22710
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hoitu1983



Conectat la: 13 Feb 2006
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 1:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Valdi , vad ca esti din bucuresti si deschis spre ideea de a compara.

Ai fi interesat sa ne intalnim sa facem o proba la "ureche" si niste masuratori?

Am mai multe variante de conversie usb-i2s unele asincrone facute de mine ,unele din comert si as vrea sa vad care dau un semnal mai corect.

Spdif-ul din laptopul tau e posibil sa sa fie o iesire TTL din cip-ul de sunet .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Valdi



Conectat la: 22 Ian 2008
Mesaje: 156
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 1:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sigur ca da, problema mea principala e timpul si cred ca nu numai a mea, dar gasim cateva ore. Vorbim pe privat.
_________________
Si iar s-a facut vineri ! !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hoitu1983



Conectat la: 13 Feb 2006
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 2:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Super . Si lui Catalin cred ca ai va surade ideea . Sunt convins ca vom invatata cite ceva din asta.


Laughing poate ne ajuta Cosmin cu sistemul lui atunci pentru auditie . Noi venim cu instrumentele de masura si interfetele pe care le vom testa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 2:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din pacate sistemele la care am acces pentru teste sunt mult mai scumpe decat cele pe care le am acasa. Si oricum nu-mi place sa fac teste la mine, prefer sa vin cu deranjul la altii pe cat posibil. Very Happy
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
savu_superstar



Conectat la: 20 Noi 2009
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 26, 2011 12:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cea mai buna interfata Spdif testata de mine pana acum este noul produs AD Labs Mars. Review aici:

http://soundnews.ro/2011/04/22/ad-labs-mars-review/

Am testat pe mai multe DAC-uri (Burson, AD Labs RD25, MHDT Havana, Electrocompaniet PD1) si comparatia a fost facuta cu Xonar D2 si Hi-Face (modat si nemodat).

Driverii merg impecabil atat pe XP cat si pe Win7 32/64. Suporta Kernel Streaming si Wasapi.
Intr-o discutie cu un amic care are DAC-ul EMM Labs DCC2 SE si tranportul aferent ( 20k euro) mi-a confirmat ca la el in sistem Mars a fost clar peste Hi-Face.

_________________
www.soundnews.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Mar Apr 26, 2011 7:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poate ne dai mai multe detalii in ce au costat diferentele si poate ne spui ce componente are sistemul pe care ai facut testul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
savu_superstar



Conectat la: 20 Noi 2009
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 26, 2011 11:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hersorin a scris:
Poate ne dai mai multe detalii in ce au costat diferentele si poate ne spui ce componente are sistemul pe care ai facut testul.


-Sennheiser HD800+ Burson
-Anthem 225i+Dynaudio/Elac

dac-urile folosite le-am scris mai sus.

_________________
www.soundnews.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Mie Apr 27, 2011 6:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si cam unde au au fost diferentele intre cele doua convertoare? Detaliu , naturalete , rafinament etc. ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community