FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Akai GX-280 Cap magnetizat?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
leevyou



Conectat la: 04 Oct 2009
Mesaje: 111
Locatie: Schaesburg MS

MesajTrimis: Dum Noi 21, 2010 10:35 pm    Titlul subiectului: Akai GX-280 Cap magnetizat? Raspunde cu citat (quote)

Problema cat mai pe scurt:
- Magnetofon Akai GX-280, neumblat in el, adus recent "de dincolo".
- Redare "infundata" pe orice banda, inclusiv cele inregistrate de el insusi, dar care suna bine pe alte mag-uri. Deci inregistrarea OK.
- Incercat schimbare in scop diagnostic cu un cap de Rostov. Redare mult mai buna in frecvente inalte, chiar daca "fixarea" capului realizata doar cu mana.
- Capul original GX cu aspect perfect al suprafetei de contact cu banda.
- Neavand la indemana un demagnetizor adevarat, am incercat demagnetizarea cu pistolul de lipit fara ansa atasata, dar fara rezultat.

Ii rog pe cei cu experienta in GX-uri sa-mi spuna daca cauza poate fi doar asa zisa magnetizare remanenta a capului. M-asi bucura tare sa fie numai atat.
Sau poate fi altceva de vina?

Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Noi 21, 2010 10:35 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 22, 2010 10:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca cu un alt cap redarea este ok, capul original ar putea fi magnetizat ( cam greu de crezut ca aceasta magnetizare sa influenteze atat de mult in minus redarea ), sau mai trist - sa fie f putin zgariat sau matuit pe zona pistelor. Pentru demagnetizare este necesar un demagnetizor dedicat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 22, 2010 10:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai poate fi de vina azimutarea total defectuoasa a capului de redare, daca ceea ce se inregistreaza cu acest aparat se aude bine pe alt magnetofon.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
leevyou



Conectat la: 04 Oct 2009
Mesaje: 111
Locatie: Schaesburg MS

MesajTrimis: Lun Noi 22, 2010 4:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Clauelf, multumesc pt. pareri. Ca deobicei, foarte de ajutor.

Si eu ma indoiesc ca o magnetizare poate influenta foarte tare inaltele din redare. Dar totusi am speranta ca este doar atat. Demagnetizor dedicat cam greu de gasit deaceea am incercat cu pistolul de lipit dar nu am atins capul poate ar trebui atins usor avand ceva scotch pe poli sa nu zgarie. Asa am auzit (sau citit) pe undeva.

Azimutul nu cred ca-i cauza caci in primul rand capul parea nemiscat din fabrica in blindajul ala si 2. cu capul de Rostov tinut intre degete am obtinut performante mai bune asa ca....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 22, 2010 8:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu este f greu de manufacturat un demagnetizor. S-a mai atasat articolul pe aici.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community