FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
THERION

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2010 12:42 pm    Titlul subiectului: THERION Raspunde cu citat (quote)

22 nov, luni, orele 19:30, arenele romane.
ajuns, vazut, placut.

pe la jumatatea anilor 90, cand metalul traditional cunostea o perioada mai de "ceata", unii din greii optzecisti se tundeau si scoteau produse mai soft, gothicul si doomul au venit puternic din urma, salvand si mentinand streamul metal pe linia de plutire.

din valul acesta a facut parte si Therion, trupa suedeza care, initial era afiliata curentului death-metal, insa odata cu acel "theli" din 1996 a "virat catre orizonturi mai largi...

fara sa fiu vreodata mare fan al trupei, am gustat, in 1998, cu mare placere albumul Vovin, dupa parerea mea una dintre cele mai bune realizari de gen, album de care, personal, ma leaga multe amintiri.

acum ceva ani in urma Therion a deschis seria unor concerte in colaborarea cu o orchestra simfonica chiar la noi in tara, insa din diverse motive nu am putut sa ii vad, asa incat la evenimentul de aseara mi-am propus sa nu lipsesc, si bine am facut, pt ca am avut partea de un show adevarat, facut de muzicieni cu adevarat profesionisti ce isi cunosc f bine meseria si stiu sa isi incante publicul.

trupele din deshidere mi-au creeat o stare de buna dispozitie (ambele), soundul a fost bun si la ei, cat si la headlinerul Therion. asta in masura in care anul trecut aceeiasi organizatori, in aceleasi conditii, au cam dat chix pe pertea de sunet la concertul trupei WASP... anul asta nu a mai fost cazul, insa, avand in vedere simfonic-metalul suedezilor, si prezenta dominanta a celor doua soprane, se cerea un sunet bun, daca nu chiar excelent... se putea si mai bine, zic eu, pe partea asta, insa a fost totusi ok.

personal am fost captivat de bucatile de pe Vovin (Clavicula Nox, Rise of Sodom and Gommorah, Wine of Aluquah) care imi zbarleau parul pe spate, dar si de preluarea dupa Mozartiana "Dies Irae".

trupa a termina in forta cu clasica "to mega therion", facandu-ma sa ma simt bine pana la sfarsitul showului...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Noi 23, 2010 12:42 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Canibalu



Conectat la: 17 Noi 2007
Mesaje: 33
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2010 8:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Excelent concertul. Mult peste asteptari, mai ales dupa cele doua concerte nu chiar extrem de reusite de la Sala Palatului.

Minusuri - lipsa unor piese mai vechi (niciuna de pe Lepaca kliffoth)
Plusuri - piesele de pe Theli si Vovin, vocile masculine absolut fantastice (Snowy Shaw - consacrat ca baterist la King D si Thomas Vikström - care m-a impresionat pe Chapter VI - Candlemass) si prezenta legendarului Waldemar Sorychta la bass.

_________________
sad wings of destiny
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community