FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
ANTI-CABLURI
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
duracel



Conectat la: 30 Noi 2003
Mesaje: 144
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 1:41 pm    Titlul subiectului: ANTI-CABLURI Raspunde cu citat (quote)

Salut tuturor,

Discutiile despre cabluri si influenta asupra calitatii suneului sunt nenumarate si au devenit plicticoase.

Totusi cred ca un aspect important este: cat este rezonabil sa platim pentru cabluri (interconect, alimentare, boxe, etc.) pentru a avea rezultate optime?

Am gasit recent pe net urmatorul site: www.anticables.com cu o oferta interesanta. A incercat cineva pana acum?

De curiozitate am comandat o pereche de cabluri pentru boxe. Voi reveni cu o opinie dupa ce le primesc si ascult...

Multumesc,
Bogdan

_________________
Assumption is the mother of all fuck-ups
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 1:41 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 3:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O da, 80 de dolari pentru 2 cabluri de 2.5 metri este intradevar pomana curata. Very Happy

Ma asteptam la ceva de 5 dolari dupa numele pompos adoptat, cand colo-i ceva de genul hotul strica hotii. Laughing

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
duracel



Conectat la: 30 Noi 2003
Mesaje: 144
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 4:24 pm    Titlul subiectului: Raspuns Raspunde cu citat (quote)

In primul rand multumesc pentru raspuns.

In al doilea rand, ii rog pe cei care doresc sa lase un post/raspuns sa incerce sa aiba un mesaj decent si pe cat posibil in cazul in care fac afirmatii sau emit judecati sa le justifice.

Din cate am gasit pe net, review-urile de pe net sunt pozitive privitor la aceste cabluri din mai multe puncte de vedere, cum ar fi:

- calitatea sunetului raportata la pretul platit este satisfacatoare
- comparatiile efectuate cu cabluri similare si mai ales cu cabluri semnificativ mai scumpe au dat castig de cauza acestor cabluri

Odata ce le voi primi si testa voi posta si eu un review (sub rezerva ca nu am nici cea mai mica pretentie ca ar fi audiofil).

Multumesc,
Bogdan

_________________
Assumption is the mother of all fuck-ups
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Jack



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 754
Locatie: RO/ Str Gen Ion Dragalina nr3

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 4:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bogdan,

E greu sa spui cit de bune vor fi niste cabluri fara sa stii sistemul in care vor functiona, chiar si pe criterii intuitive.

Totusi incerc sa fac niste presupuneri citind sumar filozofia lor: cred ca se preteaza in sisteme nu foarte scumpe, amplificatoare de puteri mici dar nu pe lampi.

Probabil un sunet cu un focus, timing bune in defavoarea unei bogatii timbrale. Probabil un bas mai "strins" dar nu foarte adinc. Pot sa "ajute" amplificatorul in a pilota boxele, mai ales daca sunt o sarcina mai dificila,

Toate acestea sunt niste supozitii dupa o experienta vasta, zic eu, fara a fi fundamentate de incercarea directa a lor. Evident ca pot fi contrazise de proba practica. Oricum costurile nu sunt exorbitante si poti sa risti incercarea.

_________________
www.audioconcept.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
duracel



Conectat la: 30 Noi 2003
Mesaje: 144
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 5:39 pm    Titlul subiectului: Raspuns Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Jack pentru raspunsul tau.

Daca esti de acord si curios poate trec pe la tine si le dam o proba Smile

_________________
Assumption is the mother of all fuck-ups
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 6:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din cate cabluri s-au perindat pe la mine prin sistem pot spune ca nu se poate generaliza ca un cablu sa se matchuiasca cu orice scule. De asemenea cu cat sistemul este mai performant cu atat se simte orice schimbare de sarme.
Asa cu s-a spus fiind destul de ieftine, merita sa te risti.
Nu-ti face, insa, vise prea mari !

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 7:23 pm    Titlul subiectului: Re: ANTI-CABLURI Raspunde cu citat (quote)

duracel a scris:
Salut tuturor,

Discutiile despre cabluri si influenta asupra calitatii suneului sunt nenumarate si au devenit plicticoase.

Totusi cred ca un aspect important este: cat este rezonabil sa platim pentru cabluri (interconect, alimentare, boxe, etc.) pentru a avea rezultate optime?

Am gasit recent pe net urmatorul site: www.anticables.com cu o oferta interesanta. A incercat cineva pana acum?

De curiozitate am comandat o pereche de cabluri pentru boxe. Voi reveni cu o opinie dupa ce le primesc si ascult...

Multumesc,
Bogdan


par interesante si oricum o alternativa cel putin decenta ca pret. Sint si eu interesat de opiniile tale daca vei dori sa le postezi dupa ce testezi cablurile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 8:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Jack a scris:
Bogdan,

E greu sa spui cit de bune vor fi niste cabluri fara sa stii sistemul in care vor functiona, chiar si pe criterii intuitive.

Totusi incerc sa fac niste presupuneri citind sumar filozofia lor: cred ca se preteaza in sisteme nu foarte scumpe, amplificatoare de puteri mici dar nu pe lampi.

Probabil un sunet cu un focus, timing bune in defavoarea unei bogatii timbrale. Probabil un bas mai "strins" dar nu foarte adinc. Pot sa "ajute" amplificatorul in a pilota boxele, mai ales daca sunt o sarcina mai dificila,

Toate acestea sunt niste supozitii dupa o experienta vasta, zic eu, fara a fi fundamentate de incercarea directa a lor. Evident ca pot fi contrazise de proba practica. Oricum costurile nu sunt exorbitante si poti sa risti incercarea.


Eu ma astept sa "sune" aprox. ca si cablurile DNM Reson.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viox



Conectat la: 06 Feb 2006
Mesaje: 280
Locatie: timisoara

MesajTrimis: Sam Dec 18, 2010 10:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Interesant ce spui insa cum sunau DNM?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dorin



Conectat la: 04 Dec 2006
Mesaje: 182
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Dec 19, 2010 1:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In general raportul reactiei la cabluri a unei componente audio este direct proportional cu calitatea sonora pe care o produce. Pe romaneste, cu cat o scula este mai "fidela" cu atat devine mai mofturoasa si ii creste sensibilitatea, fabricantii avand in minte principalii parametri de calitate (dinamica, timing etc) insa adaugand la asta si un anumit timbru sau coloratura specifica marcii. La fel si fabricantii de cabluri. Din pacate cablurile de calitate nu sunt (deloc) ieftine.
La nivel high-end nici un cablu nu va "suna" la fel, asta pentru cine are urechi. In final magareata pica pe consumatorul final care trebuie sa incerce combinatia cea mai fericita pentru el. Pretul mare pentru un cablu nu garanteaza potrivirea in nici un sistem insa exista si sarme nu foarte scumpe care nu se "aud" deloc, punand-ul in valoare.
Cei mai in masura sa le recomande sunt in opinia mea dealerii de audio pentru ca au o vasta experienta in utilizarea lor.
Ca o ultima concluzie din (oarecum) umila mea experienta, pentru a pune in valoare un sistem pentru costul cablurilor trebuie sa scoti din buzunar minim 10/15% din valoarea totala a componentelor... Crying or Very sad

_________________
...how can you have any pudding if you don't eat ya meat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 20, 2010 8:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dorin a scris:

Ca o ultima concluzie din (oarecum) umila mea experienta, pentru a pune in valoare un sistem pentru costul cablurilor trebuie sa scoti din buzunar minim 10/15% din valoarea totala a componentelor... Crying or Very sad


In cazul sistemului meu, costul tuturor cablurilor nu depaseste 2 % din valoarea totala.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dorin



Conectat la: 04 Dec 2006
Mesaje: 182
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 20, 2010 11:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inseamna ca ai descoperit Secretul...Worship
_________________
...how can you have any pudding if you don't eat ya meat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 21, 2010 1:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dorin a scris:
Inseamna ca ai descoperit Secretul...Worship


Marjez la aceasta afirmatie si eu !

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 21, 2010 10:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dorin a scris:
Inseamna ca ai descoperit Secretul...Worship


Secretul, "s-a auzit" singur. Razz Cool

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
duracel



Conectat la: 30 Noi 2003
Mesaje: 144
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 31, 2010 11:28 am    Titlul subiectului: Au sosit Raspunde cu citat (quote)

Salut tuturor,

Am primit "Anti-cablurile".
Sistemul de auditie este:
Marantz 6010 OSE KI
CD 63 OSE KI
B&W 604 S3 pe spike-uri

Rezultatul (deocamdata al unei singure seri de auditie) este urmatorul:

- inaltele nu mai tipa (buba generala la B&W) si nu obosesc
- mediile sunt extrem de detaliate (am auzit instrumente noi Smile
- soundstage-ul este foarte bine pozitionat
- vocile nu se mai amesteca cu instrumentele, oarecum "in fata" instrumentelor (am avut aceeasi senzatie pe care o am in cazul concertelor live)
- basul este extrem de bine controlat (tinand cont de cele doua difuzoare de bas ale boxelor si proximitatea de perete). Aici poate chiar prea controlat. Pe Enter Sandman basul este superb insa la Gun's el este oarecum estompat. Mai ascult...


Concluzia de pana acum este ca au fost 100USD extrem de bine cheltuiti.

Multumesc si La Multi Ani!

_________________
Assumption is the mother of all fuck-ups
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community