FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Amplif Audio Research VSI60
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 13, 14, 15  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Valdi



Conectat la: 22 Ian 2008
Mesaje: 156
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 28, 2010 3:30 pm    Titlul subiectului: Amplif Audio Research VSI60 Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

A ascultat cineva Amplificatorul hibrid Audio Research VSI60 ? Ce parere v-a facut, cu ce boxe suna bine?

Multumesc

_________________
Si iar s-a facut vineri ! !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Noi 28, 2010 3:30 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Dum Noi 28, 2010 8:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Esti din Bucuresti, de ce nu mergi sa-l asculti?
Nu stiu sa fie un amplif hibrid. Ce intelegi tu prin hibrid?

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Valdi



Conectat la: 22 Ian 2008
Mesaje: 156
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 28, 2010 9:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai am fost, l-am auzit. Intrebarea pe care ar fi trebuit sa o pun, ar fi daca se imperecheaza bine cu boxe Triangle Quartet. Eu l-am auzit, mi-a placut foarte mult, realmente m-a incantat, numai ca a cantat pe o pereche se Sonous Faber Liuto pe care nu le cunosc. Quartetul e o boxa mai nervoasa, tinde sa tipe pe semnal prost, foarte rezoluta si cu un timbru acustic aparte zic eu. Acum orice amplif pe lampi tinde sa incalzeasca sunetul in detrimentul detaliului in exces, ma gandeam ca poate cineva a ascultat ampliful pe o pereche de Triangle.
Zic ca este hybrid pt ca are pe circuitul de intrare tranz JFET

_________________
Si iar s-a facut vineri ! !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Dum Noi 28, 2010 9:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fa cumva si incearca-le pe boxele tale. Toti zic ca Triangle merg cu lampase. Tie sa-ti placa
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Dum Noi 28, 2010 9:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu zic sa incerci si un Unison, o sa ai o surpriza placuta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Valdi



Conectat la: 22 Ian 2008
Mesaje: 156
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 28, 2010 9:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa am sa fac, oricum eu personal m-am lamurit despre audiofilia asta si anume ca e un lucru extrem de subiectiv care tine de fiecare persoana in parte. Am auzit sisteme care dupa gusturile mele zbierau ca dracii dar proprietarii lor erau fascinati zicand ca e ceva "corect" - ce naiba o insemna corect, si nu puteai asculta un cd tras mai prost pt ca era tras prost si suna ca porcu, trebuiau cd-uri de pe bremea dinozaurilor fara masterizari...., am ascultat si sisteme de destui bani care lalaiau si falasau si nu aveau detaliu si am ajuns la concluzia ca sunetul trebuie sa-ti fie tie pe plac, dar numai dupa ce ajungi si auzi destule si stii clar ce vrei. Camera am observat ca este f importanta , in sensul ca poate face un sistem slabut sa sune acceptabil, iar eu unde am auzit sistemul era o camera special facuta pt auditii. In fine, am sa vad cum pot obtine acel amplif la mine acasa.
Multumesc polygram.

_________________
Si iar s-a facut vineri ! !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Valdi



Conectat la: 22 Ian 2008
Mesaje: 156
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 28, 2010 9:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hersorin, cu siguranta voi incerca. Am incercat un Secondo combinat cu Opera Seconda, dar e irelevant, castigatorul fiind de departe Acustic Research. AR e si alt buget fiind mai scump dar cu siguranta am sa iau acasa si un Secondo, sunt sigur ca este mult mai potrivita combinarea lor cu Triangle decat cu Opera.
_________________
Si iar s-a facut vineri ! !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Dum Noi 28, 2010 10:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cel mai bine e sa iei boxele la spinare si sa le pui pe mai multe amplifuri. Triangle-urile au o sarcina destul de dificila, poti incerca si un Octave V70 care-i cam la aceiasi bani cu VSi60-ul si e specificat ca merge pe sarcini pan' la 2 Ohmi.

Daca nu esti chitit pe lampi, baga-le si pe un Supernait, are un sound mai intunecat care poate mai domoleste agresivitatea Triangle-urilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Valdi



Conectat la: 22 Ian 2008
Mesaje: 156
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 28, 2010 10:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu-mi place Naim, m-ai cam ghicit vreau lampi, au un sunet care ma fascineaza. Nu stiu cine distribuie Octave, da-mi te rog un PM daca stii cine vinde asa ceva. Multumesc .
_________________
Si iar s-a facut vineri ! !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Dum Noi 28, 2010 11:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E adus tot de audioconcept ca si Audio Research-ul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Dum Noi 28, 2010 11:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poti sa incerci si cu cei de la DVD Planet care import Ayon, vezi daca au ceva la showroom sa poti proba.

http://www.dvdplanet.ro/index.php?action=arata&brandID=160&categID=2&subcategID=97&subsubcategID=
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Dum Noi 28, 2010 11:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Triangle Quartet e cam greu sa le iei in spinare... Laughing Nu stiu ce sarcina dificila au, dar au 92db.

Ai remarcat cat de importanta este camera. Cel mai bine este sa aduci la tine acasa cateva amplifuri si sa vezi care canta cel mai bine cu boxele tale. Nu te lua dupa nimeni, doar dupa urechile tale. Lasa descrierile tehnice si pompoase ale sunetului.

Octave V70 e un amplif mai scump, mai ieftin este v40. Foarte bune amplifurile Octave, dar nu stiu daca merg cu Triangle. (Mie cel mai mult mi-a placut cu boxe Spendor, dar si cu HGP.) La fel Naim - eu nu cred ca e un mariaj fericit, dar, deh...gusturi, subiectivism.

Atentie si la cabluri. Schimba cat mai multe, de aici poate veni surpriza. Depinde ce urmaresti in sunet, cum iti place sa sune, dar un acord fin il faci din cabluri.

In rest, sunetul corect ...e cel care-ti place. Nu exista un sistem care sa-ti redea sunetul corect. Am auzit - si poate ai auzit si tu - multe si diverse sisteme care suna bine. Na, care e sunetul...cel mai corect. Cel care e pe gustul meu.

Asa ca, nu-ti fie frica, ai urechi bune, auzi bine, alege ce-ti place!

Succes!

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Dum Noi 28, 2010 11:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FM Acoustics, ai ascultat Ayon cu Triangle?

Valdi, putini de pe aici au asculat VSi60 si mai ales pe Triangle. Si sa presupunem ca au ascultat si nu le-a placut. No..ce vei face? Daca tie ti-a placut, n-ai treaba cu ei.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Valdi



Conectat la: 22 Ian 2008
Mesaje: 156
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 12:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acum am vazut cat e Octave, sare mult peste bugetul meu. In momentul de fata am un amplif CEC 3300 , initial am plecat sa il schimb cu ceva din gama 2000-2500 eur, dar din pacate am constatat ca ce am ascultat din gama aia de pret nici unul nu suna cum vreau eu iar saltul ar fi in cazul unelor modele chiar retrograd. Asa ca o sa strang din .... si o sa incerc sa iau ceva mai scump care sa merite efortul, pt ca nu e usor mai ales in perioada asta sa cumperi ceva la banii astia. Dar de Octave nu ma apropii. O sa iau acasa tot ce pot .
_________________
Si iar s-a facut vineri ! !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 12:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

I-am sugerat sa le ia in spinare pt ca nu stiu care e politica dealerilor in privinta imprumutarii sculelor pt evaluare. Normal, cel mai bine e sa asculti la tine in camera.

VSi60 e 4600€
V70 e 4400€

N-am ascultat Ayon, dar Valdi fiind interesat de lampi cred ca e bine sa incerce cat mai multe marci.

VSi60-ul l-am ascultat tot pe Liuto-uri si pe ATC-urile mele; nu pot sa zic ca m-a dat pe spate, dar nici ca suna rau, conteaza foarte mult potrivirea cu boxele.

Daca-i vorba de lampi, ar mai fi si Jadis-ul, BAT-ul...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 13, 14, 15  Urmatorul
Pagina 1 din 15

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community